Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (27)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

'neata!

Ileana, hai ca de ce-a fost greu ati trecut cu bine. De-acum mergeti spre mai bine........
Ca fapt divers, ii povestesc aseara lui Cristi de Luca, si zice: "Pai, la simptomele astea, ar trebui internat"..........

Allya, Elena , cu putzulica sa va spun.
As a rule, si eu sunt contra manevrelor dureroase, nefiresti, nelalocul lor etc. DAR!!! Cunosc multe mamici de baiat care au ajuns cu ei la operatie de fimoza, din cauza ca n-au stiut ca trebuie sa "umble" acolo.......Chiar una din nasele noastre imi povestea ca la varsta de 7 ani (a baiatului ei), a auzit si ea la cineva la mare (o mamica de baieti) ca pe amandoi i-a operat de fimoza. Atunci a auzit prima data ca ar fi putut evita operatia la care a fost supus si Razvan, cateva zile mai tarziu, facand decalotarea.
In plus, am eu asa.....o obsesie, sa nu-mi reproseze baietu' cand a fi barbat, (chiar si numai in gandul lui) ca are Doamne-fereste ceva probleme sexuale din cauza neglijentei / milei / nestiintei mele. Stiti si voi cat de importanta e pentru barbati sa poata "presta" corespunzator

Asa, si de fapt, eu am facut ce faceam de obicei la baitza, adica incercari usoare de tot de decalotare. Care de data asta au avut rezultat "deplin"

Elena, mama ,ma rusinez sa-ti dau detalii, desi tare-mi vine sa folosesc un cunoscut termen popular

pentru Dustin, Julia si Andrei (Umflatzel)!!


Avem poze noi!!!!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Salut fetelor!

In primul rand pentru toti sarbatoritii zilelor trecute si zilei de azi. Sa cresteti mari si sanatosi, fericiti si ambitiosi

Ileana, imi pare tare, tare rau pentru problemele voastre, dar lasa ca acum e spre bine....Of, asa is astia mici mai sensibili, dar si rezistenti in acelasi timp...Bine ca e baietzel cuminte si papa ce ii dai. Asteptam sa ne spui ca a trecut baiul...
A, si bine ca nu v-ati internat, de obicei mergi cu o problema si vii cu alta,luata din spital...
Imi pare rau fetelor, de toti bebelusii cu mucuti, e tare rau ca nu stiu sa-si sufle nasul si se chinuie saracutii de-ti vine sa mori cand le auzi nasucurile.
Vikinga, i-am spus si la Ven, vreau si eu o pompitza ca nu se stie niciodata cand imi trebuie. Dar eu zic sa gasim totusi o cale de plata. Ven spunea ca poate sa adune ea banii si sa ii dea la soacra ei sa ti-i trimita din Germania. Eu ii dau usor la Ven, ca ii trimit pe ai mei la farmacie si ii lasa la Cristi, celelalte fete insa nu stiu cum ar putea face...Stii cum, una, 2 nu sunt scumpe, dar cand o sa se adune de la toate fetele....
Vroiam sa iti zic de concurs, pai tocmai burtica e de efect mai, stii din filme cu aveau araboaicele un pic de burtica si se unduia asa de fain...O sa ii dai gata pe toti, tu esti femeie frumoasa...
Asa, vreau sa va felicit pe toate pentru progresele puiutilor, pentru dintzucii noi. Sa va urez multa rabdare in continuare si nopti cat mai linistite.

De decalotare, eu zic ca trebuie facuta, asa incetuc, cat permite la o baitza...Ma tot gandesc daca o operatie in zona respectiva nu reduce din sensibilitate(zona unde e taietura)...Sa nu ma luati la misto cu chestii de genul ca e mai bine sa fie mai putin sensibil ca noa......
Elena,iti zic eu cum se face decalotarea... La baitza tragi un pic de pielea ciucurelului de la varf in jos, cat permite ..Cand vezi ca nu se mai poate, tragi inapoi. Asa scade si riscul de aderente(de lipire a pielii). Stii tu cum e p-tzica, pielea e mobila in zona respectiva...Noa, la astia mici nu prea e mobila, nu se vede varful...In final, dupa un an , trebuie sa se vada. Noi, prin miscarea asta, ajutam pielicica sa se intinda...Of, e greu a naibii sa descrii decent ce se face acolo ...Cred ca mi-ar fi mai usor sa-ti desenez

Sa va zicem si de noi...
Noutatea este ca am RENUNTAT LA O MASA DE LAPTE!!!! Nu-mi vine sa cred. Masa de la ora 10:30 e doar de fructe...Ieri, de atata entuziasm, ma aberai un pic si am incercat si masa de la ora 2:30 sa o inlocuiesc..Asa ca i-am facut pireu de cartofi cu morcovi si cu carne(facut si cu un pic de lapte Humana). Neee,nici chiar asa, mai mama...A papat vreo 30 de g si gata...Lapte pe urma. Azi mai incercam o data...Dar sunt extrem de fericita ca am scapat de o masa de lapte. Mananca la o masa 200 g de fructe. Am masurat cana aia plina si atata are...
In rest, de 2 nopti s-a trezit doar la 5 si azi la 6...Super...
Azi vin socrii...si mama , sa ma ajute la dulceata de capsuni...Ca ma fac gospodina
Gata, ca au ajuns...
Va pup si sper sa mai revin azi, daca tot am cu cine lasa bebe...
Azi mergem sa votam!!!!



,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Felicitari Dana!!! Cred si eu ca esti fericita!!!
Da' zi-mi si mie, ce fructe ii dai de le papa asa bine?? Si goale, sau cu branza/biscuite/cereale/lapte???

Mai noua ne place para de la Hipp (vreo 10 lgte deocamdata, dar papate de buna-voie), dar totusi cred ca ii face putina balonare si crampe, ca seara tare e marait, plange cate o ora pana se culca, si bea cam 100 ml ceai , ceea ce la el e un mare eveniment!!!
Vreau sa incerc Caise cand vine comanda de la Hipp, ca alea cred ca nu baloneaza si sper sa-i placa. Mar + banana + piersica nu prea i-au placut......

Acuma ne certam cu jucariile in scaunelul inalt de luat masa, pe care-l muta mama prin toata casa, dupa ea.......
Ah, si am dormit azi-noapte de la 10 seara pana la 9 dimineata

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yael spune:



Ileana, multa sanatate puiutului!

Ieri i-am gatit si eu pt. prima oara! Mi-am zis ca daca nu o sa-i placa ce-i gatesc (am facut Crema de dovlecei cu piept de pui) n-o sa mai gatesc!!! Insa i-a placut, mult de tot! Si mie, ca a mancat mancare gatita de mine!
Am incercat s-o invatam si sa mestece, i-am dat si un pic de pui asa, netocat... nemaruntit... Cand o sa inceapa sa mestece, fara sa-mi fie frica ca se ineaca, sau sa incep sa-i dau mancarica mai nemaruntita?

Acum: dimineata cand s-a trezit, am vazut 2-3 pete micute (ceva de genul o adunatura de bubite micute), una din ele pe fetisoara ei... De la ce o fi? Oare n-am fiert puiul cat trebuie? Cat timp trebuie fiert? Sau poate i-am dat prea mult? Cata carne are voie sa manance pe zi?

Multumesc mult si va pupam pe toate,

Isabella &Yael (6 luni + 2 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Salut!

Vestile de la noi sunt bune de data asta, puiul isi revine. Nu a mai vomat deloc, si azi a avut doar un scaun de dimineata, nu era chiar tare, era pastos. Nici febra nu a mai facut. Si a dormit azi nopate o repriza de 4 ore jumate. mama, mama ce bucurie.

Azi a venit doctorita sa-l vada, a zis ca e bine, dar ca trebuie sa mai facem inca 2-3 zile de antibiotice. Nici nu mai poate sa planga de ragusi ce e, il doare rau fundul dupa intepaturi.

De maine am voie sa-i dau mar copt cu branza si faina de orez si la pranz orez+ morcov+ carne de pui. Problema e ca nu vrea sa mai pape nimic cu lingurita, e crizat din cauza ca medicamentele le-a primit cu lingurita si-s amare rau... Asa ca ii dau medicamentele cu seringa si poate o sa primeasca si lingurita.

Ven, stii ca sotul tau a avut dreptate, daca aveam o dr mai putin curajoasa ne trimitea de urgenta la spital. Dar am avut noroc.

Vikinga, cred ca m-am inscris prima pe lista de pompite.

Yael, carne eu ii dau 2 linguite pe zi. pasata tre sa fie. si o fierb cam o ora, o ora si ceva.

pentru Dustin, Julia pitica, Andrei si Olguta!

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Ileana, imi pare bine de puiul tau ca se simte putin mai bine. Oricum greul a trecut dar tare mi-e mila de el cand povestesti.

Vikinga, daca nu e prea greu vrem si noi o pompita pentru mocosul meu care nu ma mai lasa nici sa ma apropii de nasul lui cu pompita veche. Sper sa nu cer prea mult...

Ai dreptate, Ciuf, is not fair ca a zis tata prima data si nu mama, dar crede-ma am fost asa de fericita ca a zis ceva, orice, incat am trecut peste mahnire... O sa zica el si mama! Oricum, vorba lui ta-su, cred ca ne confunda!

Azi am reusit si noi!!!! Prima masa fara lapte! Of, credeam ca nu voi reusi niciodata! A mancat 150ml crema de legume in care i-am "strecurat" si putin cartofior si la sfarsit, i-am stors repede un mar si a baut tot sucul!!! In total 150 + 120, deci a mancat enorm! Spre fericirea mea, inca nu a vomitat (nu e timpul trecut). Daca sugea laptic, pana acum vomita!

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi-ela spune:

Multumim mult pt uråri!Noi nu am scris de mult , inså am avut fff multe probleme!Luna aceasta vom ajunge in RO , vom sta citva timp in BUZÅU, deci , dacå cineva doreste så ne vadå, asteptåm PM-urile lor så stabilim!Noi ne låudåm cu incå patru dintei cu care o muscåm pe mama de tzitzi si mama nu stie ce så facå pt cå o doare!Ne pare råu de bebeii ce sunt bolnavi si le dorim insånåtosire grabnicå

Vå dorim toate cele bune si pe curind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Multumesc de explicatii in legatura decalotarii , cred ca am inteles ce vreti voi sa imi explicati.Ven si dpintilie sunteti niste dragute si va multumesc mult de explicatiile in legatura putulicilor.

Dupa cite am mai scris baietul meu trebuie operta la putulica luna viitoare ca sa nascut cu ea deformata adica gaurica lui nu este acolo unde trebuie si are niste piele care trebuie neaparat taiata o sa fie un fel de circumcid doar ca mai trebuie adaugat ceva ...Dr. stie el ce trebuie facut si eu stiu nu stiu cum sa ma exprim.Deci noi nu umblam la putulica , doar facem baita la ea si o lasam in voia ei .

Acum sa ne laudam si noi cu "PRIMUL NOSTRU DINTISOR",ieri vb cu o mamica pe chat si ii tot spuneam ca bebe al meu ma mucsa de urechi si de nas la care ea imi zice sa il caut de dinti in gura , am uitat pe moment dar cind adoarme ii bag degetul in gurita si baietul meu are 1 dintisor aproape jumate crescut in gurita in partea stinga jos....am plins de bucurie si l-am pupat de la trezit din somn.

VA pupam si va dorim multa sanatate .


Elena Alvaro Alvaro-Daniel
Povestea lui Alvaro-Daniel "Invingatorul"
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603
http://community.webshots.com/user/elenalove27
Elenalove27 password 123456 http://www.picturetrail.com/members/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Multumim pt urari!
Azi am fost si am votat da mare lucru nu cred ca se schimba!

Ileana ma bucur mult ca e bine Luca,saracutul cred ca nu mai poate sta deloc in fundulet.

Elenalove felicitari pt 1 dintzisor.
Despre putzulica nu ma bag sa dau sfaturi ca noi nu avem,dar stiu ca pe nepotelul meu la 2 ani l-a operat de fimoza din cauza ca maica-sa nu i-a facut decalotarea cum i-a recomandat dc.

Yael eu la fel ca Ileana fierb carnea cam 1 ora si Juliei ii dau cam 2-3 lingurite.Poate i-ai dat prea multa carnita,la inceput eu i-am pus cam un sfert de lingurita.

Danateo si DanaP felicitari pt masa fara lapte,sa o tineti tot asa,vad ca faceti progrese.

Ven ce mare a crescut puiutul,e frumusel foc si haios.

Sympa maimutica mea musca doar cind se satura,in rest nu,ca altfel era de mult intarcata.

Sa va mai spunem si despre noi,acum Julieta merge binisor tinuta de manute,in premergator daca ar fi dupa ea ar sta toata ziua,de-a busilea a mers 2 zile acum o luna si gata nu mai vrea,vrea in fundulet si in picioare.
Striga ma-ma toata ziua prin casa si se cam supara taty ca nu zice si ta-ta macar o data pe zi.
Mananca la fel de bine orice ii dau,azi i-am dat pilaf cu carnita de gaina,avem noroc cu bunica sotului meu ca ne trimite in fiecare saptamina gaini proaspete,i-am dat si gris cu lapte dar am auzit ca nu prea este indicat grisul,voi ce stiti????
I-am dat visine,corcoduse,capsunica si cirese si ii plac f mult,ieri am facut ciocolata de casa si i-am pus si ei putin pe limba sa guste.

Am pus si noi pozici noi in album.

La multi ani si pt ceilalti sarbatoriti de azi!
Pupicei.


Julia23
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Na, ca va pierdusem

Alta problema: nu vrea sa pape deloc. La 14 i-am dat ceva piure de morcov + orez + 2 masuri de lapte Humana HN, a papat cam 150 ml. La 18.30 am incercat, dar nu a vrut nimic, iar seara, la 20.30, a papat 100 ml lapte Humana HN si gata, l-am mai fortat eu putin. dar a tusit vreo juma de ora, tuse care s-a lasat cu o voma de mare clasa. PLINA de mucozitati coagulate... Am sunat repede dr si mi-a zis ca-i bine ca le mai scoate cumva, sa nu-l fortez la mancare si sa-l hidratez cu tone de ceai. :)) Asa ca il las ca pe el si gata, poate o sa vrea maine supica si mar copt.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput