Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

gata, vad ca s-a potolit si fi-miu din foiala, am mai fost de 3 ori la el, a baut multa apa (nici cu apa nu prea s-a impacat zilele astea si probabil simte nevoia sa se hidtareze) asa ca ma dic si io sa trag un pui de somn. Va pupam si va multumim de incurajari. Am io o vorba: "nu e dracul chiar asa de negru".

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Ileana, imi pare rau pt. Luca, Doamne da' prin cate mai trebuie sa treci.Bine macar ca l-a dibuit din pripa sa nu faca ceva mai grav, o sa se faca bine repede.Va dorim multa, multa sanatate.
Vikinga, m-am distrat la mesajul tau, pai tu nu stii ca dansatoarele din buric nu sunt chiar asa bat? O sunculita mica acolo nici nu se baga de seama.Ma-nscriu si eu la listuta cu remedii pt. muciosi, ca tocmai ne luptam cu ei.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Imi pare bine Ileana ca ti-ai mai revenit din suparare, esti fata puternica, ca la cit te-a calit haiducul de Luca!! Incaodata insanatosire grabnica!Mey da ce de-a muciosiLiliana o sa iei legatura cu Ven cind o sa ajunga la ea. Pacat ca nu mi-a venit ideea asta mai devreme. Dar sa stiti ca pompita asta e buna pt mucisori din aia mai moi. Eventual de 2 ori pe zi cite o picatura de solutia nazala, asa mi-a recomandat aici dr. si mai ales inainte de folosire trebuie tinut bb cu capul mai in jos asa usor, normal cu fundu-n sus ca sa vina mai cu spor. Na ca va dau instructiunile de folosire inainte.Iar cu dansatoarele din buric, eu stiu ca-s mai dolofane asea ca mine dar colegele de ansamblu' sunt niste slabe de mi-e o ciuda pe ele. Asta e! Da adevaru' e ca grasutza grasutza da sunt cea mai unduitoare, diferenta cea mare intre mine si colegele e ca eu dansez dupa muzica si ele dupa numere, adica fara eins, zwei, drei sunt terminate, cind repetam eu si alte 2 amice, le mai bag asa cite un "patru sau cinci" si sa vezi ce le incurc. Da-s fete de treaba, ma iubesc mult si eu pe ele(nu la fel de mult ca pe voi, na rasism "sentimental"), dar tot timpul tre sa le zic "mai zimbiti habibti ca nu suntem la armata", eu-s cu gura pin' la urechi intrunaElena iti trimit linkul da' ai sa vezi ca ai nevoie de germana sa-l deschiziVikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Ileana imi pare f rau ca e Luca bolnavior,bine ca ai fost la dc si v-a dat tratament,te sun azi si vb mai mult,pupici de la Julia pt Luca si multa sanatate.
Noua nu ne-a mers calculatoru,azi l-a facut taty si inca nu am apucat sa citim din urma dar recuperam maine.
Pupici

Julia23
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Buna, fetele
Ileana, ne pare tare rau pentru puiutul tau. E bine ca e pe mana unui doctor bun si i-a prescris tratamentul care trebuia. Imi imaginez ce dureros e pentru mititelul tau sa suporte injectabilele. Iar pentru tine si mai si.
Eu dupa ce am nascut, puiutului meu i s-a depistat un reflux de urina si trebuia sa fie hidratat bine asa ca mi l-a pus pe intravenoase. Dar nu la manuta, ci in cap. A fost groaznic. Saracutu' parca avea pana la palarie. Acum ma amuz, dar atunci tare am mai suferit.
De atunci Luca este pe antibitoic si va fi pana la un an jumate. Dar e doza mica ca sa prevenim eventualele infectii la rinichi. Na ca incepui cu ceva si deja bat campii.
Oricum noi iti dorim insanatosire grabnica si e mare lucru ca ai pe cineva langa tine care sa te ajute in momente din astea.
Dana, La Multi Ani pentru Matei si felicitari pentru dintisor si pentru primul cuvintel. Dar sa zica tata, it's not fair.
Eu ii tot dau inainte la Luca cu mama, ii tot repet. Doar-doar asta o fi primul cuvant. Om vedea. Deocamdata suntem mutulica.
Azi mi-a mancat pepene din acela aromat, cantalup. I-a placut la nebunie. I-am luat si cirese. Voi ati dat puiutilor vostri cirese? O fi bine sa-i dau?
Laura, trece-ma si pe mine pe lista cu pompita. Navem nevoie de ea, dar mai bine sa o am in caz de ceva, decat sa regret apoi ca nu am luat-o.
Vikinga, trebuie sa fim si noi un pic pufoase, ce e aia bat? Si apoi cum misti burta daca nu o ai???
Sanatate multa la toti puiutii,
Ciuf (mama lui Luca)
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Ven, am citit ca ai decalotat putulica la puiut. Eu credeam ca doctorul trebuie sa faca chestia asta?
La ce varsta se face normal si cum trebuie facut?
Rusinica, dar nu stiu.
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

Buna mamici si bebici,

Ne tot chinuim cu dintii astia da' nimic. Maia e mereu cu mana in gura. Parca ar iesi un dinte, parca nu. Azi a fost extrem de agitata. A dormit putin peste zi, a scancit si asta nu face parte din obiceiurile ei. Are si scaune mai moi. Cred ca e de la dinti. Dar gingia sta nemiscata, nimic umflat sau albicios.
La Miruna a fost simplu de tot. Cei de jos au iesit amandoi odata la 6 luni. Nici un scancet.

va pupam, noapte buna pe continentul asta si buna dimineata pe cel european.
Z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sympa spune:

Ileana, ne pare rau pentru Luca..dar lasa ca trece indata si sa-l vezi ce ochi dulci incepe iar sa faca la fete.
Vikinga..ma inscriu si eu pe lista cu pompita daca se poate...daca tot merg in Romania o sa vad cum facem cu Ven sa le recuperam.Si sa ne spui cum facem cu banii...stiu ca e mult dar daca trimiti atatea se aduna...Bafta la spectacol...iti tinem pumnii si asteptam cu nerabdare poze.Asa sunt mai fetele astea...sunt de treaba dar parca trebuie sa plateasca sa zambeasca.Majoritatea lor sunt mai interiorizate...
Andrea e bine acum...nu mai are probleme deloc cu febra.In schimb...a inceput sa muste fetelor...si ma musca de tzitzuca de-mi vine sa ma urc pe pereti..cele care mai alaptati, voi aveti probleme de-astea?Am mai incercat sa-i dau lapte praf sa fiu sigura ca nu-l cumpar debeaba..ca vreau sa o intarc acasa si ala care ii place ei nu se gaseste in Romania, si de-atunci tot musca..asa face si cu biberonul si probabil ca nu face diferenta...Ei...mai trec cateva zile cumva..numai s ascap de avion si pe urma incep sa-i raresc treptat mesele de alaptat.
Am mai vorbit la telefon cu Carmen...era bine, ii place....marti sau miercuri s-a mutat. Maine o sa incerc sa sun din nou la prietenii lor la care a stat sa vad daca nu si-a pus inca telefon.Nu am reusit sa ne intalnim inca.....si putin probabil ca pana marti s ane vedem, desi tare mi-as fi dorit. Dupa ce ne intoarcem daca nu...
Haideti ca merg si eu la somn..ca sunt chiauna...pupici si toate cele bune..

http://community.webshots.com/user/sympa200
http://community.webshots.com/user/sympa2000
http://community.webshots.com/user/sympa20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

'neatza!

Ileana, sincer imi pare rau pentru Luca, saracutul, sa faca injectii asa mititel

Ciuf, pai mie asa mi-au zis 2 dr., la baita sa incerc de fiecare data sa i-o decalotez cat se poate, adica cat merge , fara sa fortez. De-aia am fost asa fericita, ca pana acum iesea doar un varfuletz rosu acolo, dar aseara fara sa fac ceva deosebit, a iesit toata..... Am 2 barbati adevarati in casa, ce mai, sunt tare mandra!!!

Vikinga, ti-am trimis PM cu adresa. Multumim frumos. Totusi, cum am putea sa ne recompensam fata de tine??

Pana acum s-au inscris:
-adameasca
-liliana csaki
-sympa
-Ven
Fetele care mai vreti, ziceti pana luni dimineata, sa poata Laura trimite in timp util, ok??

Eu sunt rupta de oboseala. Mucii astia ne-au dat de furca azi-noapte mai ceva ca niciodata. S-a culcat copilu la 9 fara ceva. La 11 s-a trezit de la muci. L-am "operat", s-a culcat la loc. La 1 jumate iar. S-a culcat pana la 2. Intre 2 si 4 am stat trezi si eu si el, el ca nu putea adormi din cauza de nas infundat, eu ca nu pot adormi cand el nu doarme. Tat-su m-a mai si certat ca am consumat intr-o sapt. 1 sticluta de ser efedrinat, ca am drogat copilu' etc. Numa nervi mi-a facut. Dar pb. e ca cu ser fiziologic nu i se mai desfunda. Asa ca la 4 dim. i-am pus putin ser efedrinat iar (!!!) si asa sa culcat pana la 8. Acuma inca n-a adormit la loc, desi e rupt in doua si el, adineauri i-am pus iar ser si l-am chinuit cu pompita-para, de mi se rupe inima cand il vad cum se zbate sa-l las in pace si cum urla.

Oare e normal sa nu-i treaca mucii astia de 1 sapt.??? La voi in cat timp au trecut? In res, n-are absolut nimic, nu tuseste, nu face febra, mananca normal (deci nu-l doare in gat)........
Totusi, cre' ca luni ma duc cu el la idioata de dr., sa vad ce parere are "dumneaei".....

Weekend linistit va doresc, fete cucuiete, si bebelasi cuminti!


Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Zeeva mersi de sfat, cum sa ma supar Doamne fereste! Dar eu am aruncat de 3 ori apa in prima parte a fierberii si ma gindeam ca e ok. Dar sa intelöeg ca e chiar rau? Ieri a papat numai cu lingurita juniorul, inafara de laptele de dimineata. Supa a fost cum a fost, dar piurelul de legume a fost esec total. Mi l-a vomitat tot! Seara i-am dat cereale cu lapte anume pt copiii cu probleme de genul lui adica eczema aia din spatele genunchiului. Cica seara trebuie dat altceva decit laptele lui si anume acele cereale. prima seara nu le-a mincat el, dar vad ca aseara a mincat foarte bine si chiar i-a tinut bine de foame, ca s-a treziz tocmai la 8.45! O sa vedem si azi cum o sa ne descurcam cu diversificarea. supa de ieri tinuta la frigider oare n-o mai fi buna? Tre sa fac alta? Voi cum faceti?Am uitat sa va spun ca odata cu scaunelul am comandat si un CD cu muzica clasica. Eu aveam muzica clasica in casa dar nu am vazut ca i-ar place ba din contra. Ei bine cd-ul asta e special pt bebelusi si vreau sa va zic ca sunt foarte incintata si imi pare asa de rau ca nu am cumparat mai devreme! Ariile sunt de Mozart, Bach, Beethoven, Vivaldi sunt alese exact acele foarte bune pt bblusi si interpretate anume pt ei. Adica acordurile sunt asemantoare cu acele papusi balerina care le intorci cu cheita, asa cum am vazut in filmele cu actiune veche acel cling-cling foarte linistitor si vioara. Sa stiti ca-l linisteste mult, si sa vedeti ce dus doarme si ciinele de nu simte nici usa nici soneria, nimic!Cu pompitele, nu va faceti probleme, sunt cadou. Dar numai daca nu sunt mai mult de 15-17. Ma gindeam sa trimit 5 in USA si 10-12(maxim 15, ma hotarasc luni) in Romania. Sympa cind vii in Romania daca mai ramin poti lua tu restul si mai dai una doua sau cite ori fi in Canada.Va pup dulce:)Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput