Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Davidutza spune:

BUNA!

Sa va mai povestesc ce mai face DAVID.

Se trezeste in fiecare dimineata cu o pofta nebuna de joaca:vrea sa se ridice in fundulet singur dar nu prea reuseste, se rostogoleste pe burta apoi iar pe spate,se ridica putin pe coate si daca vede ca nu reuseste sigur incepe sa "strige" dupa ajutor!

Ii intindem mainile se apuca de degete si se ridica direct in picioruse!!Victorie!Apoi incepe sa chiuie de bucurie!!
In brate nu vrea,ne impinge ca sa il punem sa mearga:se tine de degetele noastre si "la plimbare" prin toata casa!


Citeodata cind sta in premergator iese din camera si se duce pe hol sa se "ascunda",noi il stigam si intrebam "unde o fii DAVID",el tace citeva secunde si apoi cu o viteza foarte mare intra in camera si ride cu gura pana la urechi!!

Daca il punem in premergator fuge prin toata casa si nu prea avem incredere sa il punem.

In schimb de minuta tinut face "kilometrii" in fiecare zi si este foarte fericit!

Va pupam!!

Mariana si DAVID(11.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sympa spune:

Buna fetelor....
Nu ma dati pierduta....dar de-abia mai apuc sa va citesc. Am fost cam necajita ieri ca Andrea mi-a facut febra...i-am dat Tempra, asta se foloseste aici pentru febra si cum i-a simtit gustul mi-a dat un jet de lapte afara de numai pe la vreo 2 luni mi-a facut de vreo 3 ori asa.Asa ca am renuntat..aseara in schimb i-am dat cu alcool diluat cu apa (ca aici nu se gaseste spirt)de la genunchi in jos si-am masat si suflat sa-i intre in piele si dupa vreo 3 ture de astea din 15 in 15 minute i-a scazut febra cu totul.Incercati si voi..cele care aveti probleme cu febra poate merge.Astazi o s aies cu ea sa-i dea un numar social...ca inca nu i l-am luat pana acum.In rest....nu ne omoram cu mancarea...cate putin, dar nici nu vreau sa o fortez.Cand o sa ajung acasa o sa merg la un pediatru sa o masoare si sa o cantareasca ca aici nu mi-a dat rendez-vous decat dupa data noastra de plecare. Noi o sa plecam marti seara..o sa ajungem miercuri in Bucuresti si probabil pe la miezul noptii la noi acasa. O sa fie un drum lung...dar merita efortul!!!O sa-mi fie dor de voi, dar o sa mai merg pe la cafe-internet sau pe la prietenele mele care au internet acasa si o sa va tinem la curent cu ce se mai intampla.
Haideti ca s-a trezit Andrea si merg sa-i dau papica...
Pupici la toata lumea...

http://community.webshots.com/user/sympa200
http://community.webshots.com/user/sympa2000
http://community.webshots.com/user/sympa20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

La multi ani dragilor nostri!

Am vizionat pozele si mi-am bucurat ochii sa vad copilasii. Toti sunt niste scumpi. Poate reusim si noi sa facem un colaj cum au bebelusii de la august-septembrie. Stie cineva cum se face?

Am adaugat niste pozici noi in albumele Maia 2 (de la 5 luni) si Surioare. Parola e lmureseanu si password mirumaia.
Trebuie sa fac totusi un album mai simplu caci e mai complicat de accesat cu parola.
numai bine,
Z si fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Am luat o pauza de la citit forumul zilele astea ca n-am prea avut timp. Tot prin bucatarie (m-am facut gospodina ), sau cu aspiratorul in mina, sau la croitoreasa. Azi e de serviciu soacra-mea la hranit si plimbat copilul , ca eu am intilnirea de 10 ani. La ora 11 am avut cursul festiv, iar deseara de la 7.30 avem cheful. Acum Codrin e cu buni la plimbare, asa ca, printre picatele am avut si eu un pic de timp sa va citesc si sa va scriu.

Imi pare tare rau de mucosi, vad ca unii din ei au facut si febra. Noi am scapat ieftin doar cu tuse si muci. Intr-adevar, cit timp era mucos, nici Codrin nu avea pofta de mincare, abia se atingea de papa, ba chiar mi-a vomitat de vreo 2 ori. Dar nu va faceti probleme, imediat ce se simt mai bine le revine si pofta de mincare.

Ven, pompita mea de nas a fost cumparata de la farmacie din Szeged, Ungaria, a costat 3 euro si ceva. Am avut noroc ca mergea prietena mea in Ungaria chiar in a doua zi de muci a lui Codrin. Tutzi zicea ca are si ea si eu am intrebat-o de unde, dar n-a mai intrat pe forum de atunci ca sa raspunda. Pe pompita scrie POROSZIVOS ORRSZIVO si este ungureasca get-beget. E un dispozitiv f simplu format din doua bucati de plastic transparent. O sa-i fac o poza, ca mi-am luat in sfirsit camera digitala, dar n-am apucat nici sa-i citesc instructiunile.

In legatura cu suflul sistolic, eu am auzit ca jumate din populatie are si nu stie ca are. Cica vine si trece cum are chef. Eu am avut asa ceva si pe perioda scolii, de am fost scutita de sport. Cind am intrat la faculta pe vremea lui Ceasca am crezut ca pot scapa si de armata pe tema asta. Suprise, m-au consultat vreo 2 comisii de medici, dar nu mai aveam nik la inima. Asa ca am facut si io un semestru de armata, noroc ca a venit apoi revolutia. Drept urmare m-am apucat si de karate, pai daca tot n-aveam nimic la inima

In rest, ce sa va mai zic ? Codrin e tot mai dulce si mai dezghetat, se rostogoleste intr-una de pe burta pe spate si invers, tot ce vede ii stirneste curiozitatea si vrea sa apuce si sa bage in gurita. Inca nu sta singur in funduletz, dar e fericit nevoie mare cind il sprijin eu sa stea.

Abia astept cheful de deseara. O sa va povestesc eu dupa aia cum a fost. Oricum, din cit am vazut la cursul festiv, unii colegi au ramas neschimbati, pe altii abia i-am mai recunoscut. Au trecut 10 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Super mami, bine ati venit. E tare dulce printesica ta Ne punem la coada la petit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:


Sanatate multa la bebici.

Felicitari pentru papica Vikinga. E drept ca multi copilasi prefera ceea ce le facem noi in casa ca e mai gustos. Apoi varietatea e mult mai mare. Pofta buna si noroc in continuare. Am o mica sugestie, daca vrei tii cont de ea daca nu te rog sa nu te superi. Cand faci supica sau orice papica nu pune carnea la fiert cu legumele. Fierbe carnea numai separat caci apa in care fierbe carnea nu e buna pt bebe. Apoi pune carnita in legume. Nu stiu daca am retinut bine din mesajul tau dar parca am vazut ca le fierbi pe toate impreuna.
Allya - Noroc in noua locatie si felicitari pentru venirea bunicului.
Ciuf - Ficatelul merge foarte bine fiert in apa cu un pic de unt apoi pasat bine de tot cu un pic de cartofel sau mai bine dovlecel.
Elena - Felicitari din tot sufletul pentru intentia de a-l face pe bb2. Mi-e tare drag cand vad mamaici cu 2 sau 3 puiuti mici.
Curaj si putere fetelor cu nopti nedormite si bebiti suparati.

Maia este in mare verba de vorbit. A spus un fel de mama de cateva ori, la suparare. Cum ea nu se supara prea des nu am ocazia sa aud daca insita pe acelasi cuvant.

Zeeva si fetele


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos
user lmureseanuparola mirumaia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

vikinga, eu am alta propunere, daca esti de acord:
le trimiti pe cele destinate Romaniei la soacra-mea, in Germania, asa mai scutesti si tu niste bani, ea mi le aduce mie in 14 iunie, si eu le trimit fetelor care vor.......
ce zici? e bine asa?
daca da, iti dau un PM cu adresa ei (sta in zona Suedweinstrasse, sau cam asa ceva ii zice)

astept decizia ta
oricum, ma inscriu prima pe listuta



Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Multumesc mult Liliana!


quote:
Originally posted by liliana csaki

Vikinga, si David are suflu, mie mi-a zis dr. pe la 4-5 luni, nu mai stiu exact, la un control, si la fel ca tine mi s-au taiat picioarele la inceput, pe urma mi-a explicat ce si cum si ca dispare de la sine si bineinteles ca sunt f. multi copii care au, dar nu e un motiv de ingrijorare.
Simona, poate ca e inca mic bb dar in 2-3 luni, poti sa mergi cu toata increderea la Oftapro pe Pache Protopopescu, langa Lic. Mihai Viteazu, e clinica privata si sunt specializati pe copii. Eu acolo am mers de la inceput cu Laura, am si operat-o la ei si am mare incredere.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki



Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Astaza sunt cea mai fericita mamica din lume!!! Pe langa faptul ca grasul meu a implinit 6 luni, s-a hotarat sa ma umple de surprize!
Sirul a inceput aseara cvand in sfarsit a reusit sa-si rostogoleasca pe pat cele aproape 9 kg .
Pe urma, astazi a continuat seria cu doua surprize de proportii:
Nr. 1: Dimineata mami a descoperit in gurita papacioasa un dintisor!
Nr. 2: Astazi am spus primul nostru cuvant! Hm! Din pacate nu a zis "mama" ci "tata" si a tinut-o asa toata ziua!

E dragut tare si moare mami de dragul lui! Dar parca mi se pare ca prea repede creste...

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Esti draguta tare, Vikinga, saru' mana, sigur ca sunt amatoare, numa' tu nu te-ai spus cum te rambursam noi astea de peste "balta". Ca vezi se aduna...doua la prefectura, doua la primarie, etc....Asa pe moment, imi vine in minte PayPal, unde poti sa ceri bani la una sau mai multe persoane, daca ai adresa lor de e-mail. Nu m-am uitat pe indelete, inca. Stiu ca trebuie sa ai cont la ei, dar e gratis, cel putin al meu asa a fost si platesc destul de des mai ales pe eBay cu el.

Mergi la inceput