Traditii si superstitii de nunta

Traditii si superstitii de nunta | Autor: Bruden

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Stiti cumva care sunt traditiile de nunta? Ce face mireasa si ce face mirele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

http://www.nunti.ro/traditii.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M. Gina spune:

Aveti mare grija la agentia din spatele linkului de mai sus !! Sunt cei de la BonMariage despre care am auzit numai lucruri de rau ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Da...am mai auzit...mi s-a mai spus. Ei..oricum eu nu o sa apelez la ei....må intereseaza doar traditiile nostre de nunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Bruden,
eu iti voi spune cateva traditii din zona mea(Arges),dar nu stiu daca sunt valabile peste tot.
In afara de ceva albastru,vechi ,nou sau imprumutat,inainte de nunta se duc mirii impetiti la nasi cu cadouri,cu o seara inainte se ´´bate bradul´´,adica se imbraca usa de la casele mirilor cu ramuri de brad.
In ziua nuntii,mirele se duce la nasi si impreuna cu ei vine acasa la mireasa, pentru a merge impreuna la biserica;dar surpriza:mireasa e ascunsa undeva la ea in casa,iar mirele trebuie sa o caute si sa o gaseasca.Inainte de a pleca spre biserica,in fata casei miresei se danseaza´´hora miresei´´.De cand ati iesit din casa sa mergeti spre biserica sa nu va uitati inapoi,Iar in biserica sa nu lasati pe nimeni sa treaca printre voi(sa va tineti strans de mana).La iesirea din biserica sa calcati pe petale de flori ,iar eu m-am gandit sa cumpar o pereche de porumbei albi si sa le dam drumul.De asemenea,inainte de taierea tortului,la noi se ´´fura´´ mireasa,adica prietenii ei o iau de la restaurant fara ca mirele sa isi dea seama si o duc undeva la un bar sau discoteca.Atunci cand mirele isi da seama ,cei care au luat-o,ii vor aduce mirelui un pantof pentru ca acesta,in schimbul pantofului si a unui cadou, sa isi recupereze sotia.
Iti urez ca totul sa iti iasa asa cum iti doresti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: Gaina si colacii
postat de Leah, 23/09/2004, 10:16:46

Am vazut pe la nuntile la care am fost un obicei, care mi se pare absolut bizar, daca nu chiar ridicol. Spre sfarsitul nuntii se aduce o gaina, hidos "gatita" cu o tzigara in gura, pe care o joaca o madam bucatareasa si pe care nashul trebuie sa o plateasca, sa o rupa etc. Nu mai zic de bancurile care se fac si de implicatiile porcoase. Mie mi se pare absolut ingrozitor si as vrea sa renunt la asta. Stiti cumva daca are vreo semnificatie anume, e vreo superstitie legata de gaina asta si risc sa ma trazneasca ceva daca renunt la ea?
La fel si cu colacii si cu darurile pt nashi, n-am vazut la toate nuntile, e un obicei numai in anumite zone?



raspuns postat de Lami, 23/09/2004, 11:58:20

Am avut si eu nunta acum o luna si nu am facut asa ceva. Este inca o metoda a chelnerilor de a scoate bani de la nasi.
Este nunta ta si faci cum iti face placere tie.
Mie imi pare o aberatie, la fel si obiceiul de a pune batic la mireasa. Le-am spus la nasi ca nu vreau batic in cap si am scapat doar cu voalul jos. :) Si asa, operatiunea a fost destul de sadica .. uitindu-ma acum pe filmare la ochii tuturor nuntasilor.



raspuns postat de bogdanai, 23/09/2004, 13:03:52

Eu stiam ca gaina o "joaca" un membru al familiei, nu stiu exact al carei familii si ce semnificatie are, decit ca nasul trebuie s-o rascumpere. Nu stiu nimic de amestecul bucatarilor in chestia asta. Mie mi se pare un obicei urit si mai ales daca nu-i cunosti semnificatia n-are rost sa-l faci. E nunta ta, pui piciorul in prag si la revedere !
Cu colacii nu stiu, dar cadouri la nasi se fac si la noi, in semn de respect si multumire ca au acceptat sa te cunune.

Boghi



raspuns postat de Stefana, 23/09/2004, 22:32:19

Nu am jucat gaina, mi s-a parut stupid. Nici unele alte obiceiuri, ci dar cele frumoase. Si nici nu prea cred in superstitii din astea comune. Am eu superstitiile mele personale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Scoaterea la"
postat de Adi, 30/09/2004, 09:42:43

Care este semnificatia religioasa a "Scoaterii la biserica" a mirilor dupa o saptamana de la cununie?



Multumesc



raspuns postat de Danelutza, 30/09/2004, 10:38:13

Nu stiu sigur, cred ca e vorba de prima duminica de dupa nunta, cind mirii trebuie sa mearga impreuna cu nasii sa duca luminarile de cununie la biserica. Stiu ca preotul ii spovedeste in pridvorul bisericii, apoi mirii pot intra in biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna fete,
sa va spun cum au decurs traditiile la noi la nunta. Vineri seara sa tinut o masa "masa miresei" unde au venit toata familia, prietenii si cine a mai vrut. Sabata dupa ce m-am imbracat in mireasa am "dansat bradul", un bradut a fost impodobit frumos modele construite din hartie creponata, mere, nuci etc, apoi am fost sa luam apa (teotetic de la izor, eu de la ciusmeaua unei vecine) si apoi am stopit cu un busuioc muiat in apa in cele patru zari, apoi am facut o hora cu toti tineri care m-au ajutat la traba asta si le-am impartit batiste, prosoape (am facut lucrurile acestea la parintii mei acasa la curte, undeva la 15 min de mers cu masina, Com Chiajna, inainte de a venii nasii).
Au venit nasii cu mirele au platit intrarea in curte punand banuti intr-o galeata si apoi au venit sa ma caute, eram ascunsa intr- camera si ma uitam pe geam la ei cum se mai rugau sa ii lase in curte . M-au gasit si mi-au dat buchetul. Apoi nasa mi-a pus voalul cel lung (eu am avut 2, unul scurt normal si unul lung de 4 m) si apoi mi-a rupt turta deasupra capului.
La restaurant nasa mi-a dat voalul jos si mi-a pus o esarfa mica in jurul cocului (dupa ce ea imi pune esarfa si eu o trageam jos, am facut asa de vreo 3 ori, si oglinda o tineu intoaracu spatele, au intors-o normal abia cand mi-a pus esarfa )si am primit o gramada da banuti in san. Apoi a pus voalul domnisoarei de onoare, mirele a pus floarea lui cavalerului de onaore si am dansat impreuna o hora.
Tot la rest. mirele mi-a dat jarteluta jos cu dintii, si am aruncat buchetul fetelor nemaritate.
Cam atat...

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Din cate stiu eu, "scoaterea la biserica" semnifica primirea si integrarea celor 2, ca si cuplu, in comunitate. Practic, aceasta este ultima etapa a ritualului de trecere pe care il reprezinta nunta. Insa nu stiu daca face parte din traditii. E ca si cum ai spune ca slujba, cununia propriu-zisa, este si ea o traditie. Parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Eu am vazut ca mai este o traditie, care mi se pare absolut penibila.

Inainte de a intra la restaurant, mireasa trebuie sa le toarne apa pentru a se spala pe maini nashului si socrului mare, le ofera cate un prosop si un sapun, apoi un pahar cu vin, iar ei trebuie sa-i dea miresei bani.
Nu-mi place obiceiul asta.
Ce semnifica ?
Faptul ca mireasa le e supusa ? Ca va ajunge sa-i fie "sluga" socrului mare ?


Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza3 spune:

Sper sa nu ofensez pe nimeni, dar eu am modificat un pic traditiile:

1) am spus cu citeva zile inainte familiei sa nu se faca treaba cu baticul, sortul si ia-ti mireasa ziua buna pt. ca am plecat de la parinti acum 9 ani, la studii, si pt. ca simbolismul baticului si sortului (!!!) imi displac. Asa ca nimeni n-a incercat si n-am fost pusa in situatia penibila de a refuza (Desi poate as fi refuzat sau as fi improvizat punindu-mi baticul ca bandana si sortul imprejurul ambilor miri - dar asta e mult mai rebel decit imi place, asa ca am spus dinainte sa nu se faca asta)

2) Pt. ca au insistat sa ma fure, iar mie imi displacea ideea de a fi cumparata pe o lada de bere de catre sotul meu, le-am zis "hotilor" ca nu ma las furata decit impreuna cu mirele. S-au uitat la mine crucis dar pina la urma ne-au furat pe amindoi, cerindu-se bani/bere parintilor ca sa-si vada din nou odraslele. In felul asta le-am facut pe plac nuntasilor si nici nu mi-a lasat un gust amar, ba chiar a fost un moment bine venit de liniste cu mirele meu si un prieten!

Mergi la inceput