Bebelusi de august-septembrie 2003 (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Multumim, mamicilor, pentru urari !
Ah ! Mie tot nu-mi vine sa cred ca azi Oana implineste 9 luni.

si pentru ceilalti sarbatoriti ai zilei: ANDREI si ALEXIA ! si

Raluca si Mihaela, stiu ca aveti dreptate, ar trebui s-o las pe Oana sa manance ce si cum vrea.
Ieri am fost cu ea la dr., din fericire nu are nimic, nici rosu in gat, nici altceva.
E vioaie si jucausa, dar mofturoasa.
Preferata ei: CIORBA! Of ! Seara mananca ciorba, fiindca altceva nu vrea, si nu o pot lasa cu burtica goala.
Da, Mihaela, eu am fost asa de mofturoasa (sunt si acum !).
Mananca iaurturi, ciorba, piureuri de fructe.
De lapte... nici sa nu auda !

Danat, inca o data iti multumesc pentru oferta cu luatul cu masina .
Dar uite, ca ne-am schimbat putin planurile, fiindca transportul cu trenul ne costa mult mai mult decat cu maxi-taxi, asa ca vom veni cu maxi-taxi.
Asta inseamna ca vom ajunge undeva la Obor.
Chiar vroiam sa va intreb cum ma sfatuiti sa procedez, ca sa ajung la Reby ?
Taxiul cat m-ar costa ?
Help !

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tango spune:

Haideti sa va povestesc, mamici, cum mi-a cam trcut mandria de tipatul Dariei. Pe la 11 am fost la un alergolog ca tare ma chinuie o alergie la polen si cum mi-au aparut si ceva pete pe piele mi-am spus ca-i musai sa ma vada un doftor. Zis si facut! tati n-a putut sa ma duca la doftoroi, m-a dus nasul Dariei dar a fost musai sa intru cu Daria la consultatie ca altfel o gaseam lesinata da plans (deh, copchil care sta numai cu muma-sa cat e ziulica de lunga). Nici nu intram bine ca incepe odorul meu sa chiuie mai ceva ca la nunta. Eu inarmata cu jucarii incep sa i le dau copilului incercand in acelasi timp sa vorbesc si cu doftoroaia, s-o fac sa inteleaga ceva din frangleza mea si nici sa nu stau prea multisor ca costaaaaaaaaaaa fiecare minutel care il stai. Ei bine, nici vorba, tipa Daria mea si vroia si hartiile dupa masa femeii si vroia si in picioare ( e drept ca avusese timp sa se plictiseasca vreo 20 min in sala de asteptare)....Si ca sa puna capac unei consultatii de pomina, cand s-a apropiat femeia de mine sa vada ce zbenghiuri mi-au iesit pe piele, a inceput puiul mea sa faca....kk si niste partuci chiuitori si tare parfumati. Abia acum, acasa, dupa ce i-am povestit si lui tati aventura am avut puterea sa si rad ca acolo........
pupici, ca a demolat toate casete si Cd-urile din rafturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Andrei-Razvan, Oana Maria si Alexia Maria ... Sa cresteti mari si cuminti
Fetelor fetelor ma scapai si eu de musafiri, offff, a fost groaznic, am avut impresia ca nu mai pleaca si pentru Lisa a fost direct chinuitor, tare nelinistita a fost saracuta.
Intram si noi in clubul bebeilor urlatori, Lisa mea de cand a vazut cum sta treaba cu tipatul, a inceput sa ii placa, mai putin si imi sparge timpanul, urla cat o tine gura, spune si 2 cuvintele, ba-ba si a-ba si de cand le-a invatat nu ii mai tace gura.
Sa ma laud si eu ca azi am dat examen pentru schimbarea permisului ... uraaa si l-am luat :)))
Cristinamh paginuta noastra e superba, tare mult imi place, frumos ai facut-o, FELICITARI.
O zi buna va uram ...

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reby spune:

La multi ani tuturor bb-ilor pentru ziua lor, sa creasca mari si sanatosi, si pupici pentru sarbatoritii de astazi:Oana-Maria, Alexia si Andrei- Razvan !

Dana_ene: obor e cam departe de giulesti, de aceea probabil ca taxi-ul e cea mai buna solutie (in jur de 100.000 lei)

pentru intilnirea din 8 iunie: iau eu sucurile si apa,iar la mincare daca nu vor fi alte propuneri si e frumos si avem timp si chef cred ca o sa punem de gratar pina la urma(mai ales ca vin si tatici) sau functie de preferinte facem rapid un drum atunci (nu stiu ce sa zic)

Toate bune,
Reby si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

hi hi, danat, eu credeam draguta c-ati patit ceva mai grav!!! eu ce sa mai zic??? ca andrei face lafel... si daca nu chiuie, scoate un sunet asa ciudat din gat, de parca ar vrea sa vaca gargara. normal, e incantat. si daca ma uit urat la el pricepe ca ma supara, se opreste, rade nitel apoi o ia de la capat.
si daca tu te vaiti, sa-ti spun ce-am patit ieri. am tras un tur de forta, selgros si apoi cora; am plecat de-acasa cu andrei in portbb (canci, ca dupa 100m a trebuit sa-l scot si l-am dus numa' in brate). ei bine, pustiu' nu statea si el in carut ca oamenii, in fundulet sau pe scaunelul ala de-acolo, nuuuuuuuuuuuuu, el a transformat carutul de cumparaturi in tarc, si ii placea mai ales sa stea in fata. nu mai spun ce chiote scotea, da' parca era di caprio pe titanic, scena aia de prin toate reclamele la film... si cand trecea cineva pe lanaga carut, mai mare "rusinea", incepea sa strige la persoana, intindea manutele sa o apuce... si zici ca numai tu ai spectacol???
eu nu m-am uitat pe "discutii generale", rar am timp sa bantui pe forum. doar pe-aici intru zilnic. asa ca sa-mi faca si mie cineva un rezumat. cand si unde???

tango si dariei, merita gagicuta! auzi, sa recunoasca deja jucariile... bravo ei! contul de pe webshot nu cred ca e desfiinatat, adresa e in lista de bebelusi. sau poate ai uitat parola... oricum, poze astept la hornoiuc@yahoo.com

mih apropo de animale, tinand cont ca inca stam in garsoniera, si eu am vrut catel... am zis ca, proportional cu dimensiunile casei e un chiuaua. tati nu a fost de acord, de fapt a zis ca nu vrea sa-l creada lumea nebun ca-si plimba matza pe-afara. si mai zicea ca nici n-ar avea nevoie de plimbare bietul animal, ca daca l-ar alerga nitel prin casa dupa 3-4 ture ar fi deja obosit norocul lui ca, dupa ce am cautat indelung, am gasit la 300$ si m-am lasat pagubasa. apoi m-a tinut ca vreau iguana... aici a fost razboi, ca gasisem o fundatie in germania pt protectia iguanelor si ti-o aduceau gratis pana la usa... da' asta nu era tot... mai ca-l convinsesem, pana a citit si el prin documentarile mele ca iguana la maturitate poate atinge si 1,5 m fara coada. va dati seama, la asa dimensiuni poteam sa plec de-acasa sa las usa data de perete, nu intra nimeni. mai ales ca, daca in peisaj apare o persoana straina, este extrem de agresiva!
deocamdata ma mai gandesc... la un acvariu... dar cum copiii mici vor sa se joace cu animalele, nu sa le priveasca... ma tot gandesc...

roxananoi ne ducem la mare, dar la sfarsitul lui iulie.... ma indoiesc ca acum o sa fie apa calda si eu la mare ma duc pt aer+apa, soare in nici un caz.
ca tot veni vorba de mare , v-ati uitat de lotiune pt bb??? eu am vazut in cora GArnier-60 si l'oreal-30, factor de protectie. a vazut cineva de la niveea cu factor atat de mare??
si am luat poza, notat masuratorile, dar acum trb sa mai astepti modificarile... daca mih, elena-teodora si tango trimit repede pozele, fac si eu modificarile. daca nu, dupa intalnire in mod sigur! ca doar atunci completam albumul cu intalniri!

mei, si ce uitam!!!! mai tineti minte suzeta aia cu dinti enormi dintr-o poza trimisa de iuliana76?? e pe bune! am vazut cu ochii mei la un bebe in metrou! am ras ca apucata doua statii continuu, ma uitam la andrei si tot radeam... poza e moft, mei , sa fi vazut voi pe viu... as baga mana in foc ca nu erau romani, mie mi s-a parut ceva engleza in grupul ala... si bebeul era exagerat de alb si blond, aducea a nordic...

anny "timp util" la mine inseamna sa-mi lasi destul sa ma imbrac... si sa ajung unde vrei tu! si joi seara daca ma suni e ok! numai veniti!! daca nu, vorbesc serios, il aduci pe sergiu si avem noi grija de el, sa apara in toate pozele! pariez ca, cu atatea fetite frumoase in jur nici n-o sa observe ca ai disparut! si acum, sedinta aia nu poate dura la nesfarsit, ca doar nu e sedinta de partid!

Intalnire 8 iunie:reby ACASA, iuliana, anny, cristinamh, ancuta, freia, oana_noemi, roxana77, tigresa, danat, Stefi2003, sisi, dana_ene, roisin, craluca =15x + 15 +.... vineri iau tricourile!!!! am niste emotii... cum or fi iesit?! eu stiu imaginea mea din minte.... MEI, CINE SE OFERA VOLUNTAR CU MASINA???? lista de bucate:
=PIZZA: preturile sunt la 100g
- sef: 14300 l
- capriciosa: 13990 l
- cu pui (era promotie!!) 11990, altfel parca era 15000
- ciuperci 13790
- ton 12590
- taraneasca 11990
- marguerita 7990
=PUI
- pui rotisat 12900
- pulpe pui 21590
- piept pui 28690
- mici x3: 29900
- mici x4: 34900
=CARANACIORI ROTISATI 24990
=CARTOFI
- chiftelute cartofi 23590
- cartofi prajiti 13490
- cartofi condimentati 21990
- crochete cartofi 21990
o pizza are cam 400g, cam asa taie ia bucatile. iar la alte chestii de pui, as fi bine daca ati stabili cate bucati vreti. habar nu am cat cantaresc... sper ca nu trebuia sa iau preturi si la salate si alte mancaruri!!!! dar, daca a fost cineva si vrea un anumit lucru, e ok, sa treaca pe lista.
piscoturile erau toate sortimentele la 14000.
acum nu-mi ramane decat sa sper ca pana luni toata lumea va spune ce vrea sa manance si sa bea. suc o sa luam pepsi sau cola, bere musai sa spuna cine si cate beri vrea!!!!
si tot astept voluntarul cu masina si finantele.


Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusipoze.home.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Sunt foarte suparata, azi am umblat ca o nauca sa rezolv o incurcatura de acte si nu am rezolvat mai nimic...nu mai spun ca asta ar putea pune sub semnul intrebarii venirea mea la intalneala din 8, daca e posibiiil .
In doua cuvinte: trebuie sa vand garsoniera in care am locuit eu mai demult, care e pe numele meu, dar banii pe care-i voi lua sunt deja dati ca urmarea a amenajarii si avansului date pt apartamentul asta nou. Ma rog, deci am gasit o tipa care vrea s-o cumpere, prin credit, dar e o problema ca nu imi da judecatoarea de la sect 2 extrasul de carte funciara (absolut necesar inaintea oricarei vanzari) fiindca numele strazii este putin diferit in actele initiale fatza de actele obtinute acum(odata are prenume, odata e fara prenume). Ei si pt ca sa rectific aceasta greseala numai a lor, a celor de la judecatoria sect 2, trebuie eu, ca cetatean platitor de taxe, sa umblu zile si ore la cozi (nu mai zic de banii consumati) ca sa corectez o greseala initiala a lor si tot nu reusesc sa rezolv. Acum mi s-a spus ca-i e necesar istoricul strazii de la primarie....
Notarul m-a sfatuit sa merg Marti, pe 8 iunie, intre orele 13-15 in audientza la judecatoare poate reusesc s-o induplec sa-mi dea extrasul...de-aia zic ca-i posibil (daca nu gasec alte pile pina atunci) sa nu pot ajunge, nu-mi vine sa cred!!!!!!!!!!

Dana-ene, eu stau la 5 minute de Obor, este ok, dar e zona Obor sau gara Obor, ca sunt un pic in locuri diferite? oricum... Dana, daca pot, va iau eu! Vorbim mai aproape de ziua respectiva.
La fel cu bericica pe care am promis-o , eu fac cinstea promisa...numai sa vedem cum...ca nu prea mi-ar placea in lipsa...

Cum pot da de Iuliana, sa o intreb daca a adus Tylenolul, ca trebuie atunci sa-i dau banii prin cineva care va ajunge sigur???

Multumesc fetelor de intelegere, si pliiiz, rugati-va la DOamne, Doamne sa-mi rezolv si eu treaba sa pot veni sa ne vedem!

danat si bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Danateu, iaca ai dat de mine. Am adus tylenolul si pentru tine si pentru freia. Acum sa vedem (a ramas tati aseara sa vada daca mai are loc in bagaj si nu stiu daca i-a cumparat Freiei jucaria), dar tylenol a luat.

Cit despre potol, eu maninc orice, si caracatita maninc:))...mneam ce buna e:)). Deci, puteti sa cumparati ce vreti. Si cum ramine cu banii, ca nu am reusit sa cetesc tot ce ati scris:(. Platim cind ne intilnim sau ne impartim cu, cunmparatul. Sa-mi scrie si mie cineva un email.

Pupam fetele si bebelusii!!

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisi spune:

Dana ene, si eu stau pe langa Obor, ca si Danat de altfel. Acum sa vedem care te ia.... Eu zic sa ai ambele numere la indeana si vedem. Na' ca ai pe alese...

Danat, sper ca nu ne lipsesti de obrajorii lui Raducu!

Mai, fetelor, da iar ati scris mult, am citit in viteza da' la ora asta nu am retinut mare lucru, decat ca Iuliana a ajuns cu bine si ca bem si mancam pe 8 iunie. Dupa cum v-am spus la mine in familie Alex se ocupa de mancare asa ca neuronul meu nu functioneaza la sfaturi de potol. Tot ce cred e ca nu ar trebui sa ne complicam cu gratare ca probabil va fi destul de greu cu bebeii dupa si nici cu meniuri atat de diferentiate. Poate ar trebui luat ceva simplu de bagat in gura pt toata lumea si altceva de galgait la mamele soferi (cu alcol bineinteles!, ca daca ma prinde politia cu bebele in masina sigur nu ii da prin cap sa imi puna fiola). Eu prefer vinul rosu, desi daca e cald cred ca niste apa chioara e mai buna... Daca vreti pitza de ce nu comandam la fata locului? Macar asa vine calda si nu se complica nimeni cu transportul? Parerea mea...

http://community.webshots.com/user/sisi03

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

uff... am fost azi cu cristina si Andreiu in carrefour sa ne uitam la preturi si sa luam cate ceva. Numai ca eu, normalisen, nu am rezistat tentatiei si am luat un sarpe imens (nu viu cum credea raluca ) din plus, superb... e imenssss... S-a jucat si andreiu cu el, i-a testat limba suieratoare.. iar fimea, cand am ajuns acasa si l-a vazut cum iese din punga radea cu gura pana la urechi la el... l-a tarat prin toata casa cu gura prinsa de coada lui si i-am tras vreo 20 de poze cu el infasurata si ranjind la el. Daca nu am prea multe dupa mine il iau la intalneala.

a... si peripetii din carrfour: promote la nestle.. daca cumperi 2 borcanase sau o cutie de cereale primesti un loz razuibil si poti castiga un castron sau un urs de la nestle. oki doki... si cristina si eu ne luam borcanasele cu pricina si mergem la razuiala... imi iau lozurile, le razuiesc si cristina in dreapta mea citea: castronel, castrol, castronel... dupa al treilea castron razuit am innebunit... am 15 castroane fratilor pt copiii si eu vroiam un urs. Vine si randul cristinei la razuiala... ea imi zice" da, tu ai avut 3 sanse io am una... eu: daca gasesti urs ma duc sa mai imi iau borcanele... razuieste: castron. Normal.. asa ca ne-am intrebat? oare o fi vrun urs in lozurile alea?

Si oricum, vorba vulpii care nu ajunge la struguri.. era urat ursul oricum (da avea buzunar de tinut biberonu sau borcanelul).


Gata, am fiert si ciorba lu fimea, ma duc sa fac nani ca sunt rupta.

Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

iuliana, sarumana de tylenol..

danat.. dar de ce nu gasesti un avocat sa se ocupe de treaba asta?


Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput