Bebelusi de ian-feb 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Fetelor sunt disperata. Dupa ce ca oricum Alexandra nu prea ia in greutate, de cand cu diversificarea nici nu mai vrea sa manance cat trebuie.

-Dupa sucul de dimineata nu mai accepta lapte si primeste numai 30 ml suc. Azi am lasat-o 40 min si am incercat din nou, insa se bulverseaza toate mesele. Cum sa mai incerc?

- Cea mai mare problema este ca nu mai vrea supa. Daca ii dau, la lingurita sau la biberon, plange infernal. Apoi este atat de nervoasa incat nu mai vrea sa manance deloc. Nu inteleg ce s-a intamplat, in prima saptamana era foarte fericita cand primea supa si a acceptat-o imediat spre deosebire de suc. Apoi a inceput cosmarul. Saptamana trecuta, cu exceptia zilei de ieri, nu a papat supa deloc. Ce sa mai fac? Sa o intrerup si reiau peste cateva zile? Ma tem ca se va speria ca o fortez mereu cu supa si nu va mai manca deloc. Voi cum ati facut daca bebelusii au refuzat vreun aliment nou?

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)


Fata frumoasa, intreaba si la mamicile din noiembrie-decembrie 2003. Sigur ele au ceva mai multa experienta cu diversificarea.


DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004)

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Uite ca vin eu la voi, cu un sfat pentru Roxana.
Las-o, mama, in pace pe fetita!!! N-o stresa, sa prinda ura de lingurita, c-apoi e bai mare!
Si in fond, de ce te-ai grabit asa?? N-are nici 4 luni, mititica!! Eu nu cred ca ia mai bine in greutate daca incepi diversificarea........
Daca vrei, citeste la noi calvarul meu cu diversificarea la Markus, care abia acum, la 6 luni (peste 1 sapt.), deschide in sfarsit gura de buna voie si ia cam 10 lgte de fructe de la borcanel. Si eu sunt taaaaaaaare fericita!!! Supa nici cu taica Stalin n-am reusit sa i-o bag in guritza

Asa ca: RELAX!!! Las-o 1-2 sapt. tot cu lapte si cu ce mai accepta, sa uite de lingurita cea urata si rea (cam atat le ia lor sa uite ), si apoi reia incercarile si va fi bine!!!

Mult succes!
Va pup pe toate!!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Buna seara,

dupa o zi foarte agitata (poate pt ca nu au iesit la plimbare..), Arturicii au adormit (somnul ce dureaza pana dimineata).
Pe mine ma chinuie un rinichi.

Yann&Philip papa tare bine si masa de "borcanel". Papa cate unul fiecare si in max 15 min terminam.
Azi Yann a tinut neaparat sa isi indese mana in gura plina cu papa; l-am lasat, ce stie el. Dar tare haios a fost. A, si a avut si de comentat in timp ce papa dar nici pt asta nu m-am necajit pt ca inghitea mancarea.

Daca i-ati vedea.. Le dau in paralel si masa aceasta. Unul la mana dreapta, unul la stanga. Cand vad ca se indreapta lingurita catre gurita lor, stau cu gura deschisa si arata ca 2 pui de vrabie .

Andra
acelasi obicei cu suzeta il au si Arturicii...


Ioana,

YANN
& PHILIP
_28.01.2004_

http://community.webshots.com/user/yannphilip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Inca o data multumim tuturor de urari!
Darael...m-ai lasat fara cuvinte...nici nu mai speram eu sa te mai "aud"...asa ma bucur ca ai rezolvat problema cu cablul!Sa stii ca multi am plans dupa tine, zaraza! Zaraji, de fapt, ca sunteti 3!
In alta ordine de idei: ieri am avut "examenul" de 3 luni la Dna dr. Culcer. Rezultate: Moti e cam bine dezvoltata, a luat in greutate destul (are 6,300kg - desi mie imi da pe cantarul propriu si personal doar 6.100kg, dar ma rog), deci i se va da haleu doar cat vrea, nu insistam sa-i dam tot biberonul (avea "ratia" totala de 720ml pe zi).
in schimb cu diversificarea O MARE PAUZA. In cel mai fericit caz - dupa 5 luni implinite. Cica sa nu-i dau nimic - nici macar suc de portocale (ca e cam constipata). Asa ca noi mai stam pe bara si dam cu lapte.Aha, si cu ceai neindulcit (dar pe care il haleste cu mare placere, vad).
Mi-a dat si o listuta printata cum se face diversificarea. Dar a zis in nici un caz sa n-o incep asa devreme. (devreme, ha?!).
Alti parametri: e sanatoasa tun.
Pana la urma am inceput sa-i dau zymafluor. Cica pana la 2 ani. Am pasat aceasta responsabilitate maica-mii, ca e mai des cu ochii "pe butelie".

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Eu am iesit putin cu baietii pe afara: cu Matei in marsupiu de mi-a rupt spatele iar cu Andrei pe langa mine. Pana la urma a venit tata si l-a luat la el acasa. Oricum Matei era super incantat ca a iesit afara - se uiata peste tot, ma rog, pe unde putea ca era cam intuneric. Ne-am dat in leagan si i-a placut tare mult. Se lipise de mine ca timbrul de scrisoare .

Acum...a adormit !!! Cum am ajuns cu el acasa si l-a pus Daniel in scaunel, si-a bagat degetelul in guritza si .

Ioana - imi pare rau ca nu te simti bine . Ai incercat sa bei veai de matase de porumb? Mie imi facea tare bine in crize de rinichi. Sanatate si numai bine .

Adina - felicitari pentru Olivia !!! Asa sa fie toata viatza . Si noi tot asa o sa asteptam , poate chiar pana la 6 luni cu diversificarea. Eu pana atunci astept bilantul de 4 lni care va fi peste o saptamana.



Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Buna seara la toat lumea!!
LA MULTI ANI, OLIVIA!!!!
Albertutzu meu a dormit toata ziua, s-a trezit la 9,30seara, la noapte cred ca mergem la plimbare Cred da din cauza vremii. Tre urat!!! Tare, m-am saturat!
Am gasit un site f. dragur cu niste bebei care canta. E super, uitati-va si voi! : www.flowgo.com ( babies)



Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:


Ia uitati-va aici: http://www.flowgo.com/funpages/view.cfm/4232


Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

buna seara

noi i-am facut baie lui Matei, masaj si acum a adormit. puiul e asa de scump de nu mai pot. de vreo doua azile a descoperit cum sa pufneasca din buze si numai asa face. am observat ca atunci cind descopera o chestie o tine tot asa citeva zile. e comic tare de tot.

Didica, mie doctoritza mi-a zis sa-i dau sucul numai intre mese, nicidecum inainte. chiar mi-a subliniat asta. deci suc cu cel putin 45 de min inainte de masa.
cu supa nici Matei nu se da in vint. maninca 5-6 linguritze - eu ii dau direct piure - am sarit peste supa - si gata. oricum am citit ca obiectivul este sa ajungi repede la piure pt. ca supa nu-i prea consisitenta. so ... poate s-a saturat de supa si vrea ceva mai solid. oricum stiu ca nu-i bine sa-l fortezi deloc.

Andra, la noi ritualul de culcare arata asa: baie, masaj, papa in sufragerie pina cind se satura sau da semne ca adoarme la tzitzi.
in timp ce il duc la patutz ii spun in soapta Tatal nostru, apoi il mingii un pic pe frunte, il invelesc si am plecat din camera. de obicei mai mormaie ceva citeva secunde - probabil spune noapte buna la ursuleti si gata.
eu nu i-am dat deloc suzeta.
asa adoarme de la 3 luni. pina atunci l-am culcat in leganutz si il cam invatase mama mea leganat. dar deindata ce am facut patutzul gata.
la inceput miriia si a trebuit sa duc un pic de munca de lamurire cu sotul meu sa nu se duca sa-l ia urgent in brate.daca incepea sa plinga tare il luam in brate pina se linistea si apoi la loc in patutz. am repetat si de trei ori pe seara, dar a meritat. acum puiul adoarme singur.

va dorim o noapte linistita

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Puiul meu doarme si acum - l-am pus in patutz si in continuare.

buli - tu dupa cat timp il iei de la primul san ca sa il muti la celalalt?

Ma duc si eu la nani ca imi este cam somnic... dupa plimbarica

Noapte buna,

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Adina, si eu am inceput sa-i dau zymafluor lui Mircea, dar cica trebuie dat pina cind se termina procesul de crestere a dintilor, adica pina pe la 16 ani, in fiecare zi.

Diana si Mircea (2.01.2004)

http://community.webshots.com/user/dianab13

Mergi la inceput