Pretul cel mare - viata fiului meu

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lior spune:

Multumesc tuturor celor care ati fost si sunteti in continuare cu gandul langa mine si langa altii aflati inca in dificultate.
Pentru ca reusita mea sa fie deplina, si stiind ce inseamna sa ai nevoie de ajutor, vreau sa va spun ca intentionez sa infiintez o asociatie cu profil umanitar. Prin itermediul acesteia intentionez sa pot desfasura doua proiecte.Primul ar fi acela de a ajuta copiii cu malformatii congenitale de cord care nu pot fi operati in tara sa ajunga in strainatate pentru tratament operator. Al doilea proiect ar fi acela sa aduc aici la anumite intervale de timp echipa de medici din Israel care mi-au salvat mie copilul sa opereze copii care pot fi operati aici sau care sunt nedeplasabili.
Cred ca merita sa fac acest lucru si sper ca voi cei ce participati la acest forum sa ma sustineti.
Multumesc Adriana pentru incurajare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Felicitari pentru initiativa, Lior.
O mica intrebare: sa spunem ca medicii din Israel(sau alta tara) vor veni in Romania pentru operatii, dar cu ce mijloace vor lucra, ce aparatura? Cu dotarea din tara ?

Din toate cazurile de pina acum am inteles ca aceste operatii nu sint posibile in Romania din lipsa echipamentelor necesare.Tot ce exista este vechi, depasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lior spune:

Medicii care vor veni, vor putea opera cu aparatura de aici sau cu aparatura adusa de ei. Pot sa-ti spun in mod concret ca la Clinica de Chirurgie Cardio-vasculara a Armatei din Bucuresti, atunci cand pentru prima data au venit italienii in decembrie 2002, aparatura a fost adusa de medicii italieni, o parte o avea clinica, o alta parte a fost imprumutata de la alte spitale. Ulterior, in martie 2003, cand au revenit medicii italieni au fost achizitionate si aduse o serie de aparate si instrumente necesare. In momentul de fata se opereaza cu succes cu aparatura proprie. Chiar de curand am fost si am stat de vorba cu seful clinicii - prof. dr. Tintoiu - si prezentandu-i un document oficial de parteneriat educational din partea spitalului din Israel care statea ratacit prin dosarul medical al baiatului meu, mi-a spus asa: "Tata, sa vina si sa opereze aici la noi. Sigur ca dorim, dar tu le asiguri masa si casa.". Iata un motiv solid pentru a demara un astfel de proiect. Mai mult decat atat: asociatia pe care doresc sa o infiintez va avea un board (staf) medical compus din medici de specialitate: chirurg, cardiolog, sef PICU, care vor decide. Eu nu am pregatirea medicala necesara. Eu stiu doar ca vreau sa ajut.
Atunci cand se vine intr-un protocol operator, se stabileste prin corespondenta anterioara dotarea necesara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Sa-ti ajute Bunul Dumnezeu sa-ti duci la bun sfarsit proiectul. Suntem alaturi de tine. Doamne nici nu-mi vine sa cred. Putere multa iti doresc si sanatate la fel de multa ca sa reusesti. Bafta si Doamne ajuta !

Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Lior, felicitari ! Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere sa faci tot ce ti-ai propus ! Succes !



Nina, mami de Nina-Cristina (10.01.2002) www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lior spune:

Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine. Sper ca atunci cand voi finaliza actele si asociatia va fi functionala sa fiu sprijinita de acest site si de voi cei care ati ajutat si pana acum.
Am considerat tot timpul ca Dumnezeu m-a ajutat pe mine cu baiatul meu pentru ca eu la randul meu sa pot ajuta alti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Lior, . Multa bafta!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lior spune:

Mai am o noutate si ma grabesc sa v-o impartasesc si voua. Poate este inca prematur sa ma bucur, dar sper ca tot ce am incercat sa fac pana acum sa nu fie in zadar. Am primit o corespondenta din Israel, corespondenta ce a fost trimisa si la Clinica de Chirurgie Cardio-vasculara a Armatei pentru incheierea unui parteneriat. O voi reproduce aici pentru ca s-ar putea pritre voi sa existe persoane care sa poata sistine acest proiect in formare. Totul ar fi in beneficiul copiilor nostri aflati in dificultate.

ARIE SCHACHNER, M.D.
Chief, Dept. of Cardiovascular Surgery
Professor, sackler School of Medicine, tel Aviv University

June 30, 2004

Prof. Ion Tintoiu, M.D.
Chief
Emergency Clinic center of the army for cardiovascular Diseases
ROMANIA

fax: +40 21 3120855

Dear Prof. Tintoiu

I was given your name by Mrs. Nicoleta Ignat, whose son, Stefan, underwent successful cardiac surgery (Jatene procedure) in our center last year. I understansd you have expressed an interest in our humanitarian organisation, Save a Child's Heart, and the possibility of a partnership.

I have attached the correspondence between myself and prof. Eugen Pascal Ciofu of the University of Medicine and Pharmacy in Bucharest, as well as prof. Mircea Beuran, the Minister of Health. Unfortunately, nothing came our discussions. I know the President of Romania is very much in favor of a partnership.

Save a Child's Heart is currently treating about 200 cases per year, including TGAs, Fontans, Ross Procedures, etc. We treat all children from young infants to teenagers.

I would be delighted to work together with the Emergency Clinic Ceter of the Army for Cardiovascular Diseases, in accordance with proposed plan, both in performing surgery and educating staff.

I look forward to hearing from you.
sincerely yours,
Prof. Arie Schachner

Va puteti da seama din scrisoare ca proiectul initial a inceput pe vremea ministrului Beuran si ca de atunci nimeni nu i-a mai dat curs. sper ca acum sa se finalizeze. Daca cineva are idei sau contacte sa putem finaliza noi acest proiect, ar fi excelent. Protocolul cu Clinica de chirurgie Cardiovasculara a Armatei presupune si acordul din partea Ministerului Apararii Nationale. Dupa povestea cu Nicolai (baietelul operat la Targu mures dupa interventia Ministrului Apararii) s-ar putea ca acum sa avem o poarta deschisa. Voi incerca sa o contactez si pe Karina.
Doamne ajuta sa reusim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lior spune:

Si inca ceva:
Multumesc tuturor celor care mi-au ajutat copilul sa aiba o noua viata: prof. dr. Schachner(sef departament chirurgie cardiovasculara), dr. Sasson(chirurg), dr. Tamir(cardiolog), dr. Katz(cardiolog), dr. Weissenberg(anestezist), dr. Ezri(sef anestezisti), dr. Houri Sion(sef PICU), dr. Ghilad, alti doctori pediatri si asistenti de acolo din Israel ale caror nume nu le cunosc, prof. dr. Tintoiu, prof. dr Ciofu, dr. Arusoaie si toti ceilalti care l-au ajutat pe Stefan.

Nu in ultimul rand multumesc Alina si Artur Berger cei care au fost familia mea cat am stat acolo in spital.

De un an de zile (astazi se implineste un an) copilul meu are in piept o noua inima.

VA MULTUMESC TUTUROR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Deci putem spune linistiti "LA MULTI ANI!" pentru inimioara lui Stefan si el sa dea Dumnezeu sa fie sanatos cu noua lui inima multi, multi,multi ani de acum incolo. Doamne ajuta !
Succes !
Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput