Bebelusi de iunie iulie 2003 (20)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Buna!
N-am intrat de ceva zile si vad ca s-au schimbat multe.

Ruth umbla singurica fara s-o tin de manute .Se plimba prin toata casa in picioruse si e f ambitioasa,daca cade se ridica din nou in picioare si-si continua drumul.
Luni mergem la Herculane(cu cele 2 surori ale mele din cluj si cu o verisoara cu copiii fiecare,in total 5 copilasi) unde stam o sapt si de acolo e posibil sa mergem in Cluj sa ne serbam ziua acolo.
Nu-mi vine sa cred ce fetita mare am mai ales acum ca si umbla.

La intalnire nu cred ca ajungem ca tre sa-i lasam la tati mancare si curatenie.Plus bagajul care ma omoara ca nu stiu ce haine sa-i pun.Daca stam bine cu treaba poate venim totusi.

Crisa mersi de lista cu medicamente.

In rest toate bune!A invatat sa pupe si ma termina .


Va pupam!

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

CARMENUTZA si pe mine m-a batut gandul chiar zilele astea sa iau alocatia. M-am gandit ca oricat de derizorie este suma, avand in vedere ca fata are aproape 1 an deja s-au strans ceva bani. Eu am fost ieri in strada Venerei (Parintele Galeriu), intelesesem de la un subiect cu probleme legislative ca acolo trebuie sa ma duc, dar tipii de acolo m-au trimis la primaria de sector. Ca acte, eu stiu de:
- C.I original+copie mama
- certificat de nastere original+copie bb
- dosar cu sina
Daca vrei sa iti plateasca banii intr-un cont, se poate si asta.
Daca ajung zilele astea pe la primarie si fac ceva, iti spun.
Eu nu stiu de faza cu pana intr-un an. Ce stiu este de suma cealalta care se da de la primarie la nasterea lui bb, care nu o poti solicita decat pana face bb 6 luni.

CRISA multumim pentru lista de medicamente . Nu stiu de ce nu vezi pozele, nu s-a mai plans nimeni... Cat despre analize, mai bine ca stii ce s-a intamplat. Nu te mai invinovati ca te-ai dus la Breaza, nu ajuta la nimic. Si daca nu te duceai putea fi la fel.

LYA pai atunci iti spunem de pe acum La Multi Ani pentru Ruth, ca n-o sa fiti pe aici la data evenimentului! Numai bine, muuuuuult noroc, si sa aiba parte de tot ce isi doreste in viata.

ALINUTA intalnire placuta. Super faza cu dormitul de-a-n picioarelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!

Ma gandeam si eu zilele astea la alocatie. Parca stiam si eu ceva cu un an. Cred ca nu se poate lua retroactiv, decat cu un an in urma.

Lya, felicitari pt. Ruth mergareata! Si daca nu ne mai "vedem", ii urez de pe acum "La multi ani!". Petrecere frumoasa! Nu am uitat ca era primul bb de la burticile de iunie-iulie .

Crisa, multumim pt. lista cu medicamente. Nu are rost sa te mai gandesti ce s-ar fi intamplat daca... Tu ai facut tot ce iti statea in puteri pentru Mara. Ai avut grija de ea, asa cum ai facut si cu Tudor. Tinem pumnii la analizele tale. Nu mai te gandi la prostii. Pupici si asteptam sa ne povestesti cum e la sala.

Ha-ha, Alinuta, m-a distrat tare faza cu Gheorghe. Mi-a adus aminte de o faza de saptamana trecuta, cand am lasat-o in patut plangand si tati ca sa o impace a luat-o in pat. Cand am intrat in camera, tati dormea dus si ea dormea in fundulet cu capul pe picioarele ei.

Romana, inca nu i-am dat sunca si nici nu ma gandeam ca as putea sa-i dau. Abia am introdus la micul dejun paine cu unt (cred ca ramasesem putin in urma), iar seara ii dau iaurt cu fructe, budinci, branzica.

Va pup,
Cornelia

http://community.webshots.com/user/cornelianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet spune:

Si noi avem mari probleme cu schimbatul pampersului ca Mara nu vrea sa stea deloc ci se rasuceste pe toate partil.Ducem adevarate lupte corp la corp..
Lya –cat stai la Cluj ca daca sunt in zona poate ne intalnim la o plimbare in parc.

Ama si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Mai fetelor,
Ma tot chinui cu mancarea asta si nu stiu ce sa mai inventez. azi i-am dat banana cu para si a papat bine. Maine vreau sa fac ciorba de fasole galbena cu rosii si ii dau si lui. Voi ce le mai dati la masa de dupa-amiaza?

Alinuta, ce haioasa faza cu adormitul. Uite daca pe astea ai putea sa le filmezi ar fi super, insa nu poti fi pe faza cand se intampla. Va urez vreme si petrecere frumoasa la intalnire. He, he, i-auzi: New York, Central Park.....

Cornelia, sa-ti spun cum e la sala. Nasooooooooooooooooooooooool. Pai sunt uluima curca de acolo. Iti dai seama ca nu am facut toate exercitiile (sa nu ma fac praf dintr-o data dar nici nu as fi fost in stare). Diseara ma duc a doua oara. Oricum ma simt mai bine cand fac ceva miscare. Ma mai apucasem si in toamna pana sa raman insarcinata iar si era super.
Tu vad ca ii dai budinci. Nu are nimic de la albus. Eu le-am tot evitat. Le papa bine Maria?
Si eu imi tot ziceam sa fac ceva sa iau alocatia si mereu uitam. Poate aflu de la voi ce si cum.

Kehleyr, ce-i aia CI copie+ original mama (io-s dusa)?

Lya, sa-ti traiasca Ruth si sa dea domnul sa aiba parte de mult noroc in viata. Vad ca deja e fata mare !!!! Tudor face doar cativa pasi fara sa-l tii de manute dar se vede ca inca nu are curaj sa plece singur. Sa te distrezi bine la Herculane si cred ca e tare bine ca mergi cu alte mamici si bebei penru ca o sa aveti relativ acelasi program. LA MULTI ANI inca o data si multa, multa dragoste si intelegere in familie va doresc din tot sufletul!!! Nu-i nimic daca nu ajungi la intalnire ca o mai repetam noi.

Carmenutza, si io il bat la cap pe sot sa faca ceva sa-mi ia o masina (orice) sa ma pot si io plimba in voie. Ma gandesc mai ales de la toamna incolo cand e mai greu sa stai afara.

Magda, crema OFF am luat-o de la Carefoure orhideea inainte sa plec in concediu.

Apropo, am luat ieri de la Carefoure (la sugestia unei prietene care are un bebe) un gel antibacterian marca Dalin care poate fi folosit fara apa. Il dati pe manute si frecati palmele pana cand acestea devin uscate. Este foarte util cand sunteti pe afara sau la drum.

Abia stept sa ne vedem!

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol74 spune:

Buna mamici,

Dana ce mare s-a facut Stefania, felicitari sotului pentru fotografii, sunt superbe !


Cum noi stam la tara si drumul de acces e varza am dat cu masina intr-o groapa si am
terminat alternatorul care la masina mea e undeva f. jos. Prin urmare sunt la pamant,
tb. sa ma rog de sot, ceea ce mie nu-mi place de loc; am reusit sa ma programez
la service in weekend.
Sper totusi sa ajungem la intalnire !
Oricum va sun daca nu reusim sa venim. Am tel. Andrei si al Crisei.
Sper sa ajungem cumva totusi !

pupici,
Nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Am fost cu Cristi la ortoped ieri. Nu are nimic copilul. E bine din toate punctele de vedere, nu are nici o problema la picioare. Saracutul a adormit in taxi in drum spre clinica si a trebuit sa-l trezim cind eram la consultatie. Sa-l fi vazut cum a aplins si printer suspine zicea “mamam”. Nu s-a linistit complet decit cind am ajuns in fata blocului.
Medicul zicea ca multi copii cind incep sa invete sa umble mai claca cu piciorusele intr-o parte. Am intrebat daca trebuie sa facem ceva si mi-a zis ca nimic. Deci asteptam sa invete sa umble bine si mai vedem. A mai zis sa revenim peste 3 luni, dar daca nu o sa fie nici o problema eu nu ma mai duc la nici un control.

CRISOTEXA: Am stat mai mult pe acasa ca nu ma lasa sotu’ sa ma duc pe nu stiu unde. S-a suparat si cind am fost cu copilul prin magazine, ca zicea ca se imbolnaveste bebe si apoi ce ne facem…
In legatura cu aerobicul eu acum as avea pofta sa fac tot ce nu pot sau nu e voie. Vreau sa beau cola, vreau sa acum ca dupa nasterea lui bebe2 o sa fie nasol o perioada. Numai prostioare am in cap.
CI inseamna cartea de identitate, adica buletinul.

Eu cu mincarea sint cam pe aceeasi tema ca pina acum:
- lapte 240 ml
- iaurt cu piine cu unt
- pireul de legume cu carne sau ou, iar legumele sint morcovi , patrunjel si telina radacina, pastirnac, cartof
- mar cu biscuite, uneori banana, para
- cereale humana
- lapte 240 ml, pe care nu-l bea tot de cele mai multe ori
Cam asa arata mesele noastre si asta din cauza ca sint eu mai balena si nu ma urnesc sa schimb ceva. Dimineata dupa ce papa iaurtul iese la plimbare cu carutul cu tata si isi face si somun. In acest timp eu ii fierb legumele si carnea.
Ieri i-am dat doua capsuni, i-au placut .
Azi i-am dat un pic de sunca de pui dar nu a mincat tot ca ewra cam somnoros si s-a si innecat cu piine ca am luat o franzele de la Megaimage si era prea pufoasa si lipicioasa pentru el.


ALINUTA: Din pacate nu am ales inca nici un prenume pentru bebe2. Am o presimtire ca doar dupa ce o sa-l vedem cum arata o sa ne hotarim la un prenume. Draguta faza cu pozitia de “gheorghe” in care a adormit bebelina, parca o vad. Doame ce scumpi sint astia mici.

MAGDA: Da, ai dreptate . Nu mai am rabdare pina sa-l vad pe bebe2, sper sa fie la fel de dragut ca si Cristi. Tata zicea ca o sa fie si mai dragut.

CARMENUTZA: Eu iau alocatia dupa multe plimbari. La mine a fost mai complicat deoarece eu am domiciliu de Cluj si a trebuit sa iau negatie de la Bucuresti ca sa pot sa primesc alocatia de la Cluj. O primesc pe cardul pe care imi intra salariul. In privinta banilor luati din urma eu stiu ca iti da doar de pe ultimele 6 luni. Iar cei 1.400.000 lei daca nu depui cererea inainte de a implini copilul 6 luni nu-i mai vezi. Deci oricind depui actele pentru alocatie poti sa o primesti de pe ultimele 6 luni. Probabil ca o sa-ti ceara de la primaria de sector ( de domiciliu) o negatie de la primaria sectorului unde e spitalul in care ai nascut. Aici in Bucuresti totul e mai complicat.


LYA: Felcitari pentru faptul ca Ruth umbla singurica. Ce bine ca te duci la Cluj! EU nu am mai fost de aproape doi ani… si sint nostalgica.

Hai ca de cind va citesc si scriu si eu am mincat o cutie de 340 gr de inghetata. Ma fac ca o balena.



http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Dana, bestiale pozele cu Stefania. Am cascat gura o gramada prin ele, sunt excelente.
Crisa, e nemaipomenit ca ai aflat cauza posibila si mai ales ca stii ce ai de facut de acum incolo. Sa nu-ti fie teama de colposcopii si papanicolau ca-s floare la ureche. sau tie ti-e teama de rezultate?
Mai, fata, esti de admirat cu aerobicul. De m-as tine si eu...
Am copiat lista ta cu medicamente. Ce bine cand o iei pe de-a moaca, mai ales ca plecam si noi la mare pe 21. Daca Carmenutza, meteorologul nostru de serviciu, ne-a informat cu raspundere, as zice ca am noroc cu vremea.
Alinuta, mortala faza cu adormitul. E musai sa mai scrii.
Fetelor, noi luam alocatia copiilor. Ce a scris Dana la acte e exact. Ca sa v-o trimita in cont, trebuie mers in strada Venerei 8 la Directia Protectiei Sociale, va dau aia o hartie si cu ea mergeti la banca.
Romana, nu-s experta, dar si eu stiu ca piticii mai calca aiurea. Si Alex ma batea la cap la un moment dat sa mergem cu plodul la ortoped ca pasea cu dreptul in lateral. Faza asta a tinut 2 zile si gata. Pupici si il asteptam pe bb2.

Mihai ia antibiotic si cum si-a revenit putin, cum a reinceput plimbareala prin casa, numai ca el nu merge ca Ruth (ura!!!), nu, tinut de manute si pretentios mai, frate. Se pare ca iar a luat nu stiu ce virus de la Oana, care Oana, fata strangatoare, ii aduce de la gradi. Apropo de gradi, fiica-mea azi are serbare si nu va spun ce emotionati erau toti piticii din clasa dimineata. Si pregatiri nevoie mare! Motati, cocotati, aranjati, unii cu trusoul la pachet, parfumati, copii mari!
Va pupam

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Am uitat sa va multumesc pentru incurajari si urarile de sanatate. Suntem pe calea buna.
Carmenutza, va felicitam pentru prima pagina! Donsoara e vedeta deja!

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Avem poze noi. Daca vreti sa ne vedeti poftiti la:

http://community.webshots.com/user/crisotexa

Pupa Crisa

Mergi la inceput