Dulceturi si gemuri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Hallo Palmy!
Eu fac cu GELE FIX si fac exact cum scrie pe pac. si nu se prinde de fundul cratitei deoarece fructele amestecindule in continu isi lasa sucul f. repede.
Dar depinde, ce fructe folosesti?
Daca sint fructe nu prea zemoase atunci v-a trebui sa pui putin suc s-au apa dar f.putin 1-2ls. si totul este OK.
Intrebari daca mai sunt te rog nu ezita.

ATENTIE:-se fierbe exact cit scrie pe pac.
Daca fierbi mai mult atunci nu se mai gelatineaza.
Laura

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Multumesc frumos Laura!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by schuster laura

Hallo Palmy!
Eu fac cu GELE FIX si fac exact cum scrie pe pac.
Intrebari daca mai sunt te rog nu ezita.

ATENTIE:-se fierbe exact cit scrie pe pac.
Daca fierbi mai mult atunci nu se mai gelatineaza.
Laura

schuster laura



draga laura,
uite ca ma bag io cu-ntrebarile ! de fapt, am mai stresat-o shi pe ioana98 (cristina) da' tot nu am rezolvat problema!
totul pare shi cred ca e f. simplu cu Gelfixu', da' mie nu mi-a ieshit nici cu slujbe! adika nu cum scriu ei pe paket; am facut din vishine shi caise; mentzionez ca am incercat mai multe variante, da' nici una n-a fost cu succes deplin!
1. am pus intii fructele la fiert, la foc iute, vreo 5 - 10 minute ca sa lase suc; dupa ce-am adaugat 2 lg zahar + 1 gelfix (am respectat cantitatzile) am mai pus la fiert, apoi am dat deoparte shi am pus restul de zahar; acuma, intrebarea mea e: se socoteshte 1 minut de cind incepe sa fiarba maclavaisul? sau imediat de cind pui din nou pe foc? shi daca tu tot mesteci cu lingura cum itzi dai seama ca fierbe, ca nu mai vezi nici un "bolboroc"?! am pus in borcane, am intors cu fundu'-n sus shi ... nici a doua zi nu era gemu' legat! curgea ! asha ca am pus iar la fiert, inca vreo 1/2 ora cred, shi dup-aia iar tzup cu el in borcane etc.; de data asta a ieshit (cam ca o marmelada, adica destul de tare, cam asha cum e ala de caise de Raureni, adica sa nu curga daca-ntorc borcanu' cu fundu'-n sus); da' atunci de ce mai folosesc Gelfix daca tot fierb atita?!
2. am facut shi fara sa las fructele asha mult la fiert inainte, numai pina au dat un clocot, parca asha scrie pe pachet, da' nu au lasat suc shi nu s-a dizolvat zaharul, eshec din nou...iar le-am fiert vreo 1/2 ora, poate mai mult ...
vreau sa zic ca nu-s vreo-mpiedicata la bucatarie, din contra, da' Gelfixu' asta mi-a mincat sufletu', am incercat de vreo 3-4 ori shi nu am reushit asha cum ash fi vrut (sau cum mi-am imaginat);
fetelor, ajutatzi-ma sa-mi dau seama unde am greshit, ca ash mai incerca o data o portzie de gem sau de dulceatza!
multzumesc,
va pup,
teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Draga Teo,
Gele Fix sint de mai multe feluri,eu il prefer pe cel de la DR.Oetker este cel mai sigur.
Inainte cind am inceput sa fac si eu gemuri in Austria m-am c-am uitat si eu la bani si am cumparat Gele Fix alta marca si nu mi-a iesit intotdeauna.
Dar eu fac asa:
Spal,tai,cintaresc si amestec cu cant. necesara de GELE FIX si las totul c-am 15 min.sa stea sa isi lase zeama dupa care pun pe foc si amestec.
Cind incepe sa se faca spuma atunci las putin mestecatul sa ma conving ca fierbe si in momentul in care intr-adevar vad clocotele ma uit la ceas si las (in cazul meu 3 min.) sa fiarba.Dar nu mai mult.Trag oala deoparte si iau o farfurie care inainte am pus-o in frigider si cu o lingura pun citva stropi de marmelada pe ea in ca.1-2 min trebuie sa se coaguleze marmelada si atunci o poti pune in borcane.Daca nu se coaguleaza pune 1/2lc. sare de lamiie si lasa sa mai dea 1 min.in clocot,iar daca nici atunci nu merge atunci nu mai stiu nici eu.Dar in nici un caz nu amesteca cu zahar normal eu am facut o data si nu mi-a dat rezultate bune.
Eu sper totusi sa-ti reuseasca fara sa te mai necajesti.
Toate cele bune!
Laura


schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by schuster laura

Draga Teo,
Gele Fix sint de mai multe feluri,eu il prefer pe cel de la DR.Oetker este cel mai sigur.
Inainte cind am inceput sa fac si eu gemuri in Austria m-am c-am uitat si eu la bani si am cumparat Gele Fix alta marca si nu mi-a iesit intotdeauna.
Dar eu fac asa:
Spal,tai,cintaresc si amestec cu cant. necesara de GELE FIX si las totul c-am 15 min.sa stea sa isi lase zeama dupa care pun pe foc si amestec.
Cind incepe sa se faca spuma atunci las putin mestecatul sa ma conving ca fierbe si in momentul in care intr-adevar vad clocotele ma uit la ceas si las (in cazul meu 3 min.) sa fiarba.Dar nu mai mult.Trag oala deoparte si iau o farfurie care inainte am pus-o in frigider si cu o lingura pun citva stropi de marmelada pe ea in ca.1-2 min trebuie sa se coaguleze marmelada si atunci o poti pune in borcane.Daca nu se coaguleaza pune 1/2lc. sare de lamiie si lasa sa mai dea 1 min.in clocot,iar daca nici atunci nu merge atunci nu mai stiu nici eu.Dar in nici un caz nu amesteca cu zahar normal eu am facut o data si nu mi-a dat rezultate bune.Eu sper totusi sa-ti reuseasca fara sa te mai necajesti.
Toate cele bune!
Laura


schuster laura



gelfix de la dr. oetker am folosit shi eu.
n-am intzeles partea cu zaharul; potzi sa fii un pic mai clara, te rog !
multzumeasc mult de raspuns, laura !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Draga Teo,
Cu zaharul vroiam sa spun ca daca cumva iti trece prin cap (cum mi-a trecut mie) sa amesteci dulceata care deja ai pus in ea GELE FIX cu zahar nu este indicat .
M-am documentat putin la pagina de pe net.de la Dr.Oetker si acolo scrie ca in cazul cind dulceata nu se gelatineaza sa se puna putina sare de lamiie su dupa aceea inca citeva clocote si ar tebui sa se gelatineze.
Sper ca m-am facut inteleasa,iar daca sint intrebari te rog nu ezita.

Laura

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by schuster laura

Draga Teo,
Cu zaharul vroiam sa spun ca daca cumva iti trece prin cap (cum mi-a trecut mie) sa amesteci dulceata care deja ai pus in ea GELE FIX cu zahar nu este indicat .
M-am documentat putin la pagina de pe net.de la Dr.Oetker si acolo scrie ca in cazul cind dulceata nu se gelatineaza sa se puna putina sare de lamiie su dupa aceea inca citeva clocote si ar tebui sa se gelatineze.
Sper ca m-am facut inteleasa,iar daca sint intrebari te rog nu ezita.

Laura

schuster laura



pai, laura, asha scrie pe paket: pui intii 2 lg zahar + 1 gelfix, pui fructele pe foc mare shi apoi dai deoparte shi adaugi restul de zahar; dupa care pui iar pe foc sa fiarba 1 minut.
prima oara cind am facut gem am pus shi sare de lamiie de la dr. oetker asha cum zic ei sa faci in cazul in care nu se gelatinizeaza, dar tot am fiert vreo 1/2 ora la el.
o sa intru si eu pe site-ul lor sa vad ce mai scrie acolo.
laura, multumesc f. mult pentru sprijin.

Mergi la inceput