Mamici din Canada (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Din pacate caderea parului este un simptom cunoscut al stressului si mai toti doctorii il pun pe stressul legat de imigratie. Si mie mi-a cazut parul foarte mult cind am venit, samponul adus din Ro nu se potrivea deloc si am facut citeva incercari pina mi-am gasit unul care se potrivea.

Mult succes si nu te speria ca trece,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Simona73

Ma primiti si pe mine?
Sunt in Canada de 2 luni si am o mare problema:imi cade parul asa de rau ca daca continua in halul asta o sa raman cheala cat de curand...Ma gandesc ca poate este din cauza apei pentru ca de cand sunt aici,niciodata nu mi-am simtit parul spalat destul de bine.
Spuneti-mi daca si voi a-ti patit asa ceva si ce a-ti folosit ca eu nu stiu ce sa mai fac!Mai am putin si-mi torn in cap ulei de masline cu sticla si tot nu vad nici un rezultat incurajator!
Astazi am gasit pe mana baietelului meu un fir de par de la mine si am crezut ca turbez.
Fie-va mila de mina si ajutati-ma cu sfaturi ca tin tare mult la parul meu!
Pupici,
Simona



mie dimpotriva, mi s-a parut apa mult mai buna ca in ro (mai "moale" cred ca e termenul corect) si la spalatul parului, si la spalatul vaselor... - vorbesc de apa din quebec

probleme cu parul am avut in schimb asta-iarna, cand am crezut ca de la frig o sa mi se pietrifice, o sa devina casant! si cu tenul a fost la fel: groaznic! dar repet, de la frig (minus 40!), nu de la apa...

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

intrebare ptr gandacel...si pentru restul lumii de fapt...
mai cunoasteti romani care locuiesc in orasul Quebec?
e posibil sa am nevoie de relatii pentru o prietena care va locui acolo ...si cum lumea e mica, am zis sa va fac o intrebare ....mai stii?
pupici si multumiri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu

intrebare ptr gandacel...si pentru restul lumii de fapt...
mai cunoasteti romani care locuiesc in orasul Quebec?
e posibil sa am nevoie de relatii pentru o prietena care va locui acolo ...si cum lumea e mica, am zis sa va fac o intrebare ....mai stii?
pupici si multumiri


Laura



o gramada! si multe mamici!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

si cum pot avea si eu acces la ele? hai sa iti povestesc de ce...o prietena a mea care e farmacista, urmeaza sa vina acolo sa mai faca un an sau doi ceva cursuri la universitate...o sa o ia cu ea si pe fetita ei si va avea nevoie de ajutor...mai intai informational...poate eventual sa gaseasca vreo mamica disponibila cateva zile sa o ajute contra cost cu fetita sau cineva care stie unde va gasi un aprtament de inchiriat...etc etc....
e descurcareata ea,dar de o putem ajuta tare m-as bucura...plus ca poate cineva are nevoie de bani ...multumesc de promptitudine, gandacica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu

si cum pot avea si eu acces la ele? hai sa iti povestesc de ce...o prietena a mea care e farmacista, urmeaza sa vina acolo sa mai faca un an sau doi ceva cursuri la universitate...o sa o ia cu ea si pe fetita ei si va avea nevoie de ajutor...mai intai informational...poate eventual sa gaseasca vreo mamica disponibila cateva zile sa o ajute contra cost cu fetita sau cineva care stie unde va gasi un aprtament de inchiriat...etc etc....
e descurcareata ea,dar de o putem ajuta tare m-as bucura...plus ca poate cineva are nevoie de bani ...multumesc de promptitudine, gandacica!

Laura



scumpa e vorba cumva de universitatea laval?
am eu niste contacte pe aici, e multa lume, multi romani, care mai de care mai de treaba... chestia naspa e ca eu plec maine-poimaine si nu apuc sa vorbesc cu toti, dar pe multi i-am cunoscut (si prin mall-uri:) dar si pe net:
www.quebec.ro/forum
www.club-ro.net (mai ales asta, e doar cu quebec-city!)
iti pot da niste telefoane pe pm, dar cum nu am vorbit inca cu acele persoane, teoretic nu e ok din partea mea

vedem cum rezolvam!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

ok gandacel vorbim pe pm ,nu e urgent, intreab mai inainte ...plus ca treaba e valabila din septembrie si mai ales inca nu stim sigur ...dar e bine sa ma informez din timp...pup si tinem legatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona73 spune:

DanaMario-spune-mi,unde gasesc Klorane?E un sampon-tratament?

Sympa-locuiesc in Toronto,sunt mamica lui Andrei(5 ani si 5 luni).Teraxitalia asta nu o pot comanda nicaieri?De cat timp o folosesti si in cat timp au aparut rezultatele?

Miminete-la mine nu cred ca este vorba de stres pentru ca nu cred ca sunt cu mult mai stresata decat eram acasa.Ce sampon folosesti acum?

Pupici,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Salutare la toata lumea!O solutie eficienta in problema caderii parului a fost in cazul meu samponul Ducray Selegel. Asta daca nu e si o cauza interna, gen lipsa de calciu, magneziu... sau altele. Am vazut ca la Montreal se gaseste produsul in farmacii. Numai bine!


http://community.webshots.com/user/gabrielc2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

Salutare mamici canadeze,


Simona73, problema caderii parului am avut-o foarte multe dintre noi pe aici si cauzele nu prea le stim. Mie mi-a cazut destul, noroc ca e foarte des si destul de gros dar, oricum, ma enerva teribil treaba. Eu am rezolvat problema astfel: timp de 90 de zile am luat o pastila de calciu cu acid folic (la recomandarea doctoritei mele). A functionat. Nu mi-a cazut ulterior, nici in sarcina, nici dupa. Ma rog, cade in limite normale. Combinatia asta de calciu plus acid folic este extrem de buna pentru sanatate si ajuta multiplu ( se gaseste la farmacii, la raft acolo unde sunt vitaminele si o cutie de 100 sau 90 de pastile costa vreo 3 sau 4 dolari ).
sanatate,
Z.
Miruna 5 ani
Maia 6 luni

Mergi la inceput