Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

In legatura cu premergatorul ... acuma se pot purta polemici pe tema asta ... eu am sa spun doar atat: pe varfuri nu merg copiii in premergator, ci cand incep sa mearga fara premergator, pe propriile picioare. Deoarece isi modifica centrul de greutate pentru o perioada din cauza premergatorului. Nu e universal valabil, probabil sunt si copii care merg corect dupa folosirea premergatorului ... dar eu am auzit mai multe mame nemultumite decat multumite. Oricum, la noi iese din discutie pentru ca in Canada oricum nu se gasesc de cumparat, sunt interzise. Iar acum, un comentariu, fara sa supar pe nimeni. Uitati ce am citit eu in brosura de reclama de la bebelusultau.ro: citez "nu puneti copilul in premergatoru decat dupa ce acesta se poate ridica si sustine singur de gratiile patutului sau tarcului!" E scrisa cu semnul exclamarii, deci mi se pare important. Iar la 4 luni jumate, ma indoiesc ca orice copil, cat ar fi el de precoce, face acest lucru. Se poate sa nu observi efectele negative acum, dar in timp pot sa apara, si la urma urmelor, de ce sa risti?
Asta e parerea mea, nu va suparati pe mine.

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Buna dimineata, semnez si eu condica.

Da, e mare polemica cu premergatorul asta, si sincer cred ca e fundata controversia. Eu am luat la Calin unul, a fost bine merci, dar avea vreo 11 luni, si stateam cu ochii pe el, ca la viteza care o lua mereu imi era frica sa nu se rastoarne. Intr-un final s-a si rupt o rotita. Lui Alex nu i-am luat si nici nu iau, in schimb i-am cumparat unul stationar cu jucarioare de jur imprejur.

Vineri am fost la dr pt control, are 8kg si 76cm lungime. Am inceput sa-i dau formula o masa pe zi, pt ca nu mai am chiar atata lapte, dar nu e foarte incantat, mai mult de 120ml nu mananca- el de obicei bea 200ml de lapte de-al meu. E curios de toate, face ochii mari si se "vieria o pauzaste" una-intr-una, nu stiu cum o sa fie cand incepe sa mearga. Cred ca va trebui sa fiu cu ochii pe el continuu. Ieri a gasit sotu' un pui de caprioara in iarba, nu cred ca avea mai mult de cateva zile, dragut foc. Alex a fost foarte intrigat si Calin era in culmea fericirii. I-am dat drumul inapoi (la pui) si speram ca si-a gasit mama pana la urma, pt ca nu l-am mai vazut, desi l-am cautat in toata gradina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Laura, ce fain ..., sa ai caprioare in gradina ... stati cumva aproape de vreo padure? Ca ma gandesc ca nu se plimba totusi caprioarele prin oras . Oricum, e super fain, sa poti sa iti cresti copiii intr-un loc nepoluat (sau mai putin poluat), cu animale imprejur ....

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Carmen, stam la semi-tara, cu multe ferme in jur. Avem cam 1,5ha, taie sotu' iarba intr-o veselie, ca numai de jur imprejur avem pomi. E frumos, ne simtim bine, desi pana la job am 50km un drum, dar merita efortul. La copii le place, la cel mare, ca cel mic e mic. Maine o sa pun poze din nou (si cu puiul de caprioara, miauna exact ca si Alex, sau vice-versa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Cioc-cioc-cioc
Ne primiti si pe noi?
Am si eu un puiut nascut pe 11 noiembrie 2003 si il cheama Luca. La ultimul control a avut 8,200 si 71 cm. Ma dispera ca nu vrea mancare solida. Preferatele lui sunt legumele verzi. La inceput le vroia pe cele galbene, portocalii, iar acum vrea numai verzi: fasole verde, mazare si brocoli. De vreo doua sapt. am inceput si cu carnita de pui. Dar nu va spun cat ma chinui cu el sa-i dau mancare solida. Vrea numai formula si atat. Dintisorii de jos sunt jumate rasariti si se pare ca avem mai mari probleme cu cei de sus. Cel putin eu dau pe seama dintisorilor. Si, Doamne-Doamne, a invatat sa zbiere. Vai de urechile noastre. Cand se pune pe plans zici ca e al mai amarat copil. Ieri dim. imi plangea si in brate si asa ca l-am "linistit". I-am dat cu un unguent Oraljel pe gingiute, de bietul de el avea o privire tare pierduta ca nu cunostea senzatia de amorteala. Dar dupa aia nu a mai avut nici o problema. L-am pus in topaitoare si a fost cel mai fericit puiut.
Voi ati avut probleme mai mari la aparitia a celei de a doua pereche de dintisori? Ca se pare ca la noi cam asa e.
Dati-mi si mie un sfat cum sa-l fac sa manance fructe. Nu le vrea sub nici un chip. Iar doctorul imi zicea ca sa incepem cu legume ca sa nu prinda gustul fructelor si sa nu mai vrea altceva. Aiurea. Nu e chip sa-l faca sa ia fructe. Acum ma gandesc ca poate sa incep cu un iaurt cu fructe.
Sanatate la toti puiutii,
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Eu am hotarat sa nu ii iau Alexandrei premergator!
Am citit si rascitit argumentele pro si contra si prefer sa ma asigur ca mai tarziu nu va avea probleme(macar din aceasta directie).
Si eu cunosc mamici care si-au pus bebeii in premergator devreme, eu una, fara suparare, nu le pot considera decat putin inconstiente pentru ca se stie ca premergatorul, mai ales folosit irational (prea devreme) cauzeaza mai tarziu probleme cu coloana vertebrala.

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Ciuf si puiu', noi am inceput exact invers (al meu e pe 14 nov nascut), cu fructe intai si pe urma cu legume, care tot asa nu i-au placut, dar le-am amestecat cu fructe intai, apoi treptat am scazut cantitatea de fructe pana ce au ramas doar legume. Tre' sa treaca ceva timp pana atunci, totusi si cu insistente. Incearca metoda inversa a mea, adica amesteca cu legume. Inca un "trick" a fost sa pun cereale in legume, si un pic de suc de madarina.

Pt dureri de dinti poti sa-i dai si Tylenol daca vezi ca-l doar tare. Eu nu sunt de principiu sa "umflu" copilul cu medicamente, dar uneori e necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Cristina, io vroiam slip pentru bebei, nu Liliana, ea zicea ca are. Si tare nu m-as supara daca i-ai lua lui Luca, si mai ales daca ai veni la Buzau. daca vrei sa ne iei slip, Luca are 10 kg acum. Deci ceva mai mari. saru' mana.

Ciuf, bine ati venit! Nu vreau sa te descurajez cu dintii, dar Luca i-a plans pe cei de sus o luna. Apoi de la 5 la 6 luni i-au aparut 6 dinti!!! Cu mancarea, zau ca nu stiu ce sa-ti zic, al meu mananca in cantitati industriale.

Deocamdata eu il pun pe Luca in premergator, dar el sta bine in picioare daca se tine de pat sau canapea.

Laura, asteptam pozele cu interes.

Onutza, nu stiu de ce iti faci probleme ca mananca mult. Al meu papa la o masa 250 gr piure de fructe, legume, iaurt, ce-o fi.


Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Mai Ileana, mi-e dor de povestile care le "trageam" cand eram gravidutze. Dar tare mult timp nu mai am ca pe vremurile alea. Pe Fleur n-am mai vazut-o de mult, dar poate ca intra mai des ca mine. V-ati facut baieti mari, daca umblati la slipuri acuma. O sa pun pozele maine, daca am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Tutzi se pare ca si voi aveti probleme cu dintisorii ca noi,la cei de jos nu a zis nimic iar acum urla de nu mai stiu ce sa-i dau sau sa-i fac si asta in special noaptea,da trecem noi si peste asta.

Ciuf bine ai venit!

Ileana voi ce mai papati?
Noi am papat putina capsunica din gradina,ciorbita acrita cu corcoduse si vreau sa-i dau si eu mamaliga cu unt sau margarina,ce este mai indicat?Eu ii dau si biscuiti sa rontaie,am vazut ca a inceput sa mestece mancarea de citeva zile.

Eu o pun in premergator pe printesa,eu tot cu el am invatat sa merg si m-am dezvoltat bine si fara probleme,la 9 luni mergeam sg in picioare,iar pe vremea mea nu erau ca cele de acum.O tin cam 20 minute de 2 ori pe zi dar numai sub supraveghere.
Uitati si aici niste pareri:http://reclamailegalala alt site = avertizare/index.php?r=site1/st_web_progres.html.
Daca vreti povesti pt bbi tot pe site aici gasiti.
Pupici.

Julia23
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput