Despre gradinarit (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Daca gradina nu este ingrijita deloc de fostii proprietati, poti face un plan mai pe gustul tau dar asta necesita efort fizic si financiar. Dar iese cum vrei din prima!
Daca gredina este un pic pusa la punct(cum este si cazul meu), eu am mers pe schimbari si adaugari. Adica am mai scos din plantele care nu-mi placeau, am pus altele dupa preferinte, si incet , incet probabil voi ajunge la ceea ce vreu eu. In general in prima primavara de la mutare in noua casa, este bine sa lasi un pic gradina sa vazi ce iese si ce flori sunt. Eu una m-am apucat devreme tare, si am stricat in rond cu margarete albe batute. Acum imi cam pare rau dar mi-au mai ramas cateva tufe si o sa-l refac la primavara!.
Succes si tie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Petra, multumesc de sfaturi. gradina e...pamant gol, n-are nimic, nici macar iarba. am facut cercetari intense pe net si am vazut ca toata lumea sugereaza planul inca de la inceput-normal ca peisagistii vor clienti-, dar va vad in tema si foarte pasionate, iar parerea voastra conteaza mai mult, zic eu

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Ana, parerea mea e ca "planul" poti sa ti-l faci si singura!
Ce mult mi-ar fi placut si mie sa am pamintul gol si sa fac tot ce vreau! E foarte greu sa te debarasezi de buruieni, sa dezerbezi si sa schimbi tot planul unei gradini, mai ales daca ai si copaci. Eu n-am nici un copac, am plantat pina acum doar un smochin, care din fericire a trecut iarna! Dar ca sa profiti de un pom/copac trebuie sa astepti cam 10-15 ani! Daca stai intr-o regiune mai calda poti pune palmieri, sunt foarte ornamentali...
Daca ai pamintul gol ar fi bine sa treci o data cu tractorul sa "intorci" pamintul, e mult mai usor decit cu sapa. Nu te speria, nu trebuie sa cumperi un tractor, poti doar sa-l inchiriezi sau sa rogi pe cineva sa vina sa faca asta.
Planul ti-l faci singura, pe gustul tau, cu cite informatii avem acuma, cu cite reviste de gradinarit exista sigur o sa gasesti o gramada de idei excelente care te vor "ambala".
Si eu am niste reviste cu niste planuri superbe, cu gradini romantice, cu coltisoare "secrete", bancute, o armonie de culori si de arome... si tot felul de alte nebunii!
Dar iti trebuie si bani... Deja pentru strictul necesar de utilaje e nevoie de o investitie.
Daca as avea un teren "virgin" mi-as face un plan, chit ca mi-ar lua mai multi ani sa-l termin practic... Mai intii mi-as face o lista cu tot ce mi-ar placea sa am in gradina. As planta mai intii copacii (care iau mai mult timp pina ajung la maturitate), apoi as lasa un loc pentru gradina de zarzavat undeva in spatele casei dar intr-un loc insorit, daca ai loc mai mult poti prevedea si o livada de pomi fructiferi... Apoi trebuie sa pui niste arbusti care protejeaza gradina de vint (de exemplu bambus), pomi + arbusti pentru umbra, poate o terasa pietruita si citeva alei, multe, multe flori (perene si anuale)... etc, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Da, Otilia are dreptate ca este mult mai usor sa faci o gradina daca terenul este gol dar necesita un pic de imaginatie care se poate inspira din nenumaratele carti si reviste de aici. Numai o tura sa dai pe la magazinele de specialitate si sigur pleci de acolo cu ceva in cap.
Eu de ex. mi-as fii facut o gradina mica de zarzavaturi, dar nu am unde, cu toata ca gradina este destul de maricica, dar pentru ca sunt pusi copaci, arbusti si facute ronduri de flori nu-mi prea vine sa le scot pentru un strat de ceapa verde!
Oricum daca zici ca terenul este gol , si nici iarba nu ai presimt ca este o casa in constructie, iar cand ti-o vor da gata vei avea si iarba si un numar mai mic sau mai mare de coapacei plantati! sau poate ma insel?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Otilia, faza cu arbustii ca pavaza pentru vant n-o stiam, multumesc! da, Petra, casa este in constructie si va fi gata in august, ai intuit perfect . ce ma incurca pe mine de nu ma pot hotari odata este faptul ca aici se obisnuieste sa se lase gazon cat mai mult in gradina ca loc de joaca pentru copii, iar gradina propriu-zisa e de fapt "impinsa" spre gard si ii da ocol, daca se intelege ce spun. adica plantele sunt de-a lungul gardului imprejumuitor iar curtea e gazon si-atat, solutie sugerata de toata familia dupa ce le-am spus ca noi am cumparat casa la tara ca sa ne crestem copiii ca in Romania :)) acum, visul meu de-o viata este gradina country frantuzeasca, putin salbatica, in care sa te pierzi pe alei, sa mai rasara o statueta din tufisuri, cate o fantana micuta intr-un colt, ce mai, un mic paradis, ca la voi in gradina de fapt :) si de aceea intrebarea mea cu planul: sa concep gradina asa cum o vreau eu si sa dispun pentru inceput plantarile dupa planul impus de cresterea copiiilor, sau cum? voi ce ati face in locul meu? va multumesc din suflet pentru raspunsuri, ma ajuta enorm

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

p.s. da, exista copaci de jur imprejur, suntem in mijlocul padurii, si am cerut constructorilor sa lase niste copaci si niste palmetto doar pe un colt al terenului, restul e gol, ca vrem si soare. cu asta am sa lucrez. deci gradina de zarzavat sa fie la loc cu soare? in plin soare sau si cu ceva umbra?

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by conchita
... visul meu de-o viata este gradina country frantuzeasca, putin salbatica, in care sa te pierzi pe alei, sa mai rasara o statueta din tufisuri...
Authority Zero



Super! Exact pe gustul meu! Eu ma ofilesc daca ma lasa careva intr-o gradina englezeasca patrata si toata un gazon perfect fara vreun fir de papadie . Conchita, descrie si tu putin casa, cum este gradina...Spre exemplu, ce camera da spre back yard? Ai spatiu mare si pe laturi sau numai fatza spate?
Eu inca nu am o gradina a mea. Tocmai ne-am mutat la un apartament cu 4 camere ca sa incapem :)si am spatiu destul in fatza blocului, plus ca aici poti inchiria parcele de pamant..., DAR visul meu (sper ca in viitorul apropiat) este o casa la tzara (aici sau in Romania)si ma gandesc de pe acum cum sa o facem :). N-as renunta de tot la iarba ca este si ea frumoasa...
Numai bine si Doamne ajuta sa va iasa casa frumoasa!

Fetelor, eu am o problema : ce credeti ca a rasarit la mine fara sa pun vreo samantza? 4 fire de par alb......le-am vazut pe toate din senin si am ramas tare incurcata :).

Si inca ceva: a pus cineva busuioc? Daca da, ce soi?
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by antoioana

Si inca ceva: a pus cineva busuioc? Daca da, ce soi?

Eu am pus intr-un ghiveci basilic grand vert, il poti vedea aici:
http://www.willemsefrance.fr/boutique/masque105.asp?reff=6005052&reffMere=505&zonePrix=&xtor=
A fost foarte frumos, dar de cind l-am lasat afara peste noapte s-a cam pleostit... Acum l-am bagat in casa. Miroase taaaare fain!

Conchita, chiar, zi-ne mai multe... citi m² de gradina ai? Pentru copii ajunge si un spatiu de jocuri, nu-i nevoie sa le lasi toata gradina, dar gindeste-te sa nu pui in spatiul rezervat lor plante toxice sau trandafiri cu tepi. Eu zic sa o faci asa cum iti place tie, nu asa cum face toata lumea pe acolo, gradina ta sa te faca sa-ti doresti sa petreci cit mai mult timp prin ea, sa maninci, sa lenevesti, sa te plimbi, sa te pierzi, sa gradinaresti, sa citesti... Dar oricum, ca sa ajungi la rezultatele asteptate trebuie sa ai muuulta rabdare, o gradina se face in mai multi ani.
E grozav ca ai deja niste arbori!
Despre portiunea cu gradina de zarzavat e bine sa fie insorita, dar daca ai citeva ore de umbra pe zi nu-i bai, acum depinde si de ce o sa pui...

Uite aici o gradina frumoasa:
http://www.deferme.be/fr/rondleiding.htm
(ca sa o vizitezi apesi pe "prochain"...)
http://www.deferme.be/fotoalbum/catsiteFR.asp?iCat=1&offset=1
Ce zici, iti place?



~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by antoioana
Fetelor, eu am o problema : ce credeti ca a rasarit la mine fara sa pun vreo samantza? 4 fire de par alb......le-am vazut pe toate din senin si am ramas tare incurcata :).

Si inca ceva: a pus cineva busuioc? Daca da, ce soi?
anto



Anto,
Cam invaziva este aceasta "buruiana" ! adica nu mai scapi de ea. Daca pentru buruienile adevrate exista ierbicidele, pentru acest fel de buruiana exista doar un chimical, si anume: vopseaua de par! dar este prea devreme desigur! si la mine a aparut primul fir acum 16 ani si nu a mai murit! ci s-a inmultit!

Busuioc am pus eu! Nu mai stiu ce scria exact pe plic , parca Italian Basil , are frunzele cu reflexe rosietice visinii, si miroase foarte frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Petraaaa. Am asteptat o zi sa vad daca merge.......si abia daca s-a dus vreun pic de apa din sticla. Si petuniile lui Vladut sunt mi, mi adica mai, mai.......si eu multumita ca pot sa uit de udat.

Multumesc mult,
Maria

Mergi la inceput