Despre gradinarit (5)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Cristina, Adrianam, Petra, multumesc mult fetelor! Imi ucideam violetele incet si sigur... Le-am pus la o fereastra care da spre nord.
V-am tot batut eu la cap cu o floare albastra care creste prin grau pe la noi in Ro...ei, ce credeti? Mi-a rasarit una! Am cumparat seminte de wild flowers. Pot sa va spun ca e minunata experienta. Sunt multe feluri de seminte...amestecate...si fiecare bobocel e o surpriza. Voi cumpara in fiecare an pana la sfarsitul vietii! Hehe...
Voi ce mai faceti?
Edel, care flori? In casa sau in gradina?
Pupici la toate gradinaresele!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by petra

Anto,
Despre craciunita, sa stii cam am si eu doua, care mi-au inflorit prin martie, abia dupa ce le-am mutat mai la racoare, pe acelasi pervaz cu violetele. Acum in perioada verii se uda ceva mai des, pentru ca acum cresc lastari noi si frunze noi, dar de cum incepe sa imboboceasca, se reduce udarea,asta se intampla mai inaintea iernii, normal. eu una nu le-am mutat si le merge bine, dar cat le-am mai purtat si eu pe ici- colea prin casa, nu le-a prea mers, au stat pe loc si chiar am mai pierdut din lastari. Oricum su lor le place mult de tot sa stea la racoare si de fapt acesta este secretul inflorii lor- racoarea in perioada cat face flori.




Petra, mersi ca ma luminezi si pe mine! Pai biata mea craciunitza o ducea rau de tot! :( Prea mult soare, prea putina apa...asa ca a stagnat crescutul frunzelor noi :((. Acum i-am schimbat regimul. Sa vad ce se intampla!
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EdeL spune:

Buna iar ,
Antoioana este vorba despre florile de gradina. Astazi am scos din pamant una si am inmuiat-o de cateva ori intr-o galeata cu apa, din curiozitate. Apa s-a facut verde deasupra. Am luat toate florile la puricat din nou. Doua, cu reger , le-am aruncat deoarece erau pline de paduchi verzi gandintu-ma ca astfel impiedic raspandirea la celelalte flori. Sunt purici si pe celelalte dar nu asa de multi. Astazi am reusit sa cumparat o solutie. Vanzatoarea mi-a spus ca este buna. Acum sunt in asteptarea rezultatului. Tu ai vre-un sfat sa-mi dai?????
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Edel,
Parerea mea este bine ca ai inceput tratamentul cu un chimical, pentru ca fiind vorba de plantele de afara este greu sa le controlezi pe toate, si sa tratezi sau elimini doar pe cele contaminate. Asa le tratezi pe toate si poate scapi de acesti daunatori foarte straicaciosi si enervanti. Si daca sunt si multi tratamentele usoare mai naturiste nu ajuta pentru ca orice daunator este foarte adaptabil la schimbarile usoare de compozitie.
Succes in campania anti-paduchi-verzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna Edel!
Presupun ca tu ai invazie de afide acolo. :(( Uite aici un link bun, iti spune ce poti face. Mi s-a parut comica varianta de a cumpara buburuze! :)Serios vorbind, s-ar parea ca trebuie sa mergi la un magazin specializat si sa cumperi un insecticid ceva.
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

btw de insecticide, pesticide. am citit chiar aseara cum sa mentinem un aer curat in casa si, printre alte recomandari legate de tipul de vopsea pe pereti, mobila etc, era si asta cu substantele anti-daunatori din gradina. scria acolo in articol ca trebuie sa ne descaltam cand intram in casa dupa ce folosim substantele astea, sa spalam hainele separat, sa facem dus imediat dupa ce lucram in gradina si, cel mai important, sa ne protejam in timp ce le folosim.

asa, nu lasati subiectul sa sucombe, intr-o luna de zile o sa particip si eu, creca zilnic!! :))

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

HELP ! Ajutati-ma sa salvez trandafirasul !
Am primit un trandafiras, superb. A inflorit si apoi s-a oprit. Acum cand are din nou boboci am descoperit (ca se ingalbenisera ceva frunze) ca in pamantul din ghiveci misuna ceva "miriapode". Ce pot sa fac fara sa-l supar prea tare pe "nenea trandafirasul" ?
Exista ceva ce poate fi pus in pamant sa omoare miriapodele ? Sau e necesara schimbarea pamantului ?
Multam fain !
PS: sunt asa speriata pentru ca de cate ori am avut trandafirasi, mi-au murit din diferite cauze (puricei, insecte, conditii nepotrivite)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EdeL spune:

Multumesc de raspuns fetelor. Se pare ca reusesc sa scap de ei cu ultima substanta cumparata. Am eliminat din gradina tot ce era plin de paduchi.....si pe celelalte incerc sa le salvez. Se pare ca dupa o luna jumatate ''campania anti-paduchi la flori'' da rezultate. Mi se pare ca florile au inceput sa creasca mai mult ......si sa faca mai multe floricele . Substanta ca substanta , dar cred ca miscarea ''inteligenta'' a fost ca le-am aruncat pe cele doua pline paduchi.
Acum mai nou ''ram'' pamantul in cautarea melcilor care-mi manaca florile........
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by OtiliaLia

HELP ! Ajutati-ma sa salvez trandafirasul !
Am primit un trandafiras, superb. A inflorit si apoi s-a oprit. Acum cand are din nou boboci am descoperit (ca se ingalbenisera ceva frunze) ca in pamantul din ghiveci misuna ceva "miriapode". Ce pot sa fac fara sa-l supar prea tare pe "nenea trandafirasul" ?
Exista ceva ce poate fi pus in pamant sa omoare miriapodele ? Sau e necesara schimbarea pamantului ?
Multam fain !
PS: sunt asa speriata pentru ca de cate ori am avut trandafirasi, mi-au murit din diferite cauze (puricei, insecte, conditii nepotrivite)


Lia-S



Otilia, este bine sa-i schimbi pamantul. Pune pamant bun, dar inainte de al replanta trandafirul spala-i radacinile de vechiul pamant infestat.
Poate o sa ai noroc sa-ti salvezi floricica draga! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Fetelor, eu am niste flori frumoase in gradina si de abia astazi am aflat cum se cheama: GODETIA.



Otilia, floarea ta se numeste si in romaneste godetia, sau azalee de gradina.
Este o planta foarte vivace, usor de intretinut si frumoasa pe despura. Infloreste toata vara pana prin sept.- oct. Nu este pretentiosa, asa ca tine-o bine!


Mergi la inceput