Pusculita DC si alte conturi deschise

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Adelina, o si mult respect din partea mea ... iar ptr. Cristi un de la Cristian al meu :)
Numai sanatate si o viata frumoasa impreuna!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Daca s-a ajuns la concluzia ca banutii stransi pentru Cristi pot fi donati altui copil, cine decide la cine vor ajunge?
Eu i-as da lui Paul Ungureanu, pentru el ar insemna intregirea sumei de care are nevoie ca sa inceapa tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu s-a ajuns la aceasta concluzie. Este doar o variante avansata. Este adevarat ca exista aceasta varianta insa tot la fel de adevarat este faptul ca aceste sume si aici ma exprim la plural nu intamplator au fost donate de multi, multi oameni.
In consecinta avem obligatia morala de a le respecta gestul. Vom cauta o solutie care sa fie cea mai potrivita pe cat posibil si fara sa pierdem trenul din gara cum se spune.

V-am fi recunoscatori daca pentru cazul avansat mai sus s-ar ajunge la o prezentare succinta a cazului, a evolutiei, a rezultatelor daca exista, a deficientelor care au aparut tot pe scurt. O cazuistica cum se spune si nu in ultimul rand date de contact directe. (Si) pe baza acestor informatii vom putea sa elaboram variante.

Cu multumiri,

Marius Pernes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Marius, tu te pricepi, poti sa imi spui si mie daca se poate deschide un cont bancar in numele lui Cristi pe care sa-l poata accesa el la majorat si, pana atunci, un imputernicit legal-acesta din urma strict sub conditia de urgenta medicala? scuze daca folosesc termenii aiurea, nu ma pricep. eu simt ca daca se retrage suma donata de DC pentru Cristi e ca si cum am renunta noi toti la el, ca si cum ne-am retrage speranta in ce-l priveste....mi-e greu sa explic. n-ar fi bine ca suma donata sa i se dea pur si simplu lui Cristi, asa cum a fost planul initial? inteleg ca Adelina are o situatie materiala decenta, dar asta nu e treaba nimanui, noi nu am donat pentru Adelina, ci pentru Cristi. iar cu Cristi nu stii niciodata ce se poate intampla, ma refer la tutela legala.

--------------
If you look into someone's face long enough, eventually you're going to feel that you're looking at yourself. (P.Auster)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba da ceea ce spui tu este in moment cea mai plauzibila varianta in conceptia www.desprecopii.com Se poate deschide un cont numai pt Cristi cu drept de administrare al unei alte persoane si aceasta varainta deocamdata este cea mai apropiata de realitate. De ce? Pentru simplul motiv ca aceste sume stranse au fost pentru Cristi in mod particular. Si pentru ca Adelina nu are legatura cu acesti bani in sine. Desigur am receptionat si mesajul ei insa legatura directa este intre cei care au donat pt Cristi si insasi Cristian, noi fiind doar intermediari pe aceasta relatie. Intrucat Cristi nu stie si nici nu are in acest moment discernamantul unei decizii financiare, deocamdata se respecta pozitia celor care au donat acesti bani cu un scop bine definit. Este adevarat ca medical diacutand cazul Cristi daca ne putem permite sa spunem "caz" este stagnant insa dincolo de toate stagnarile, dincolo de toate situatiile financiare bune ale lui Adelina acesti bani sunt in mod direct adresati lui Cristian. Si aici suntem obligati sa respectam dorinta clara a tuturor celor care au decis la momentul respectiv sa faca gestul pe care l-au facut.

Nu este mai putin adevarat insa ca si in acest moment www.desprecopii.com este deschis unor gesturi umanitare adresate celor in nevoie. De aceea eu mai degraba as dori sa lansez o invitatie pentru toti cei care au ceva de spus celor care au nevoie si nu au posibilitati.

Paul are nevoie de voi(noi).

Cine se inscrie pentru Paul? Noi deschidem posibilitatea. Voi insa faceti gestul. Deci?


Marius Pernes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Si eu sunt de acord ca suma stransa sa fie de ajutor altcuiva(de ex Paul chiar daca nu stiu care este "povestea" lui). E pacat ca acesti bani sa stea blocati cand se poate salva o viata. Daca Adelina a spus ca acesti bani pot sa fie folositi pentru alte cauze cred ca stie ea bine de ce a facut-o. Daca Cristi va avea nevoie de ajutor sunt sigura ca multi dintre noi am dona din nou si poate chiar am fi mult mai saritori daca am auzi de un caz rezolvat cu contributia celor de pe DC. Nu stiu cum sunt tinuti acesti bani, banuiesc ca in banca, banuiesc ca se incaseaza o dobanda pentru ei altfel ar fi pacat ca in eventualitatea ca ar avea nevoie Cristi de ei peste 3 ani sa nu mai insemne in Ro vremurilor noastre mare lucru.

Deci eu sunt pentru redirijarea banilor spre o alta persoana si ma oblig ca in cazul in care Cristi mai are nevoie de ajutor sa o fac.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cred ca s-a perceput suficient de bine ideea fondului strans cu destinatia Cristi. Nu Adelina dispune, ci donatorii. Am inteles pozitia Adelinei, ii respectam pozitia de asemenea am retinut recomandarea ei vis a vis de Cristi.
Banii sunt in cont bancar. Re-dirijarea sumelor catre alt caz se va face doar in conditiile precizate.
1. Claritatea cazului cu date de control si verificare directa a acestora.
2. Doar in limita sumelor donate si redirectionate catre alt caz si doar la cererea directa a donatorilor. Avem posibilitatea de a redirectiona sume dar doar in acest scenariu.

Revin cu partea de finantare directa pt alte cazuri atat de catre cei care au donat pana in prezent cat si de catre cei care nu a facut-o dar doresc acest lucru dar tot in conditiile claritatii cazurilor care vor fi verificate in prealabil. Abia dupa aceea va fi lansata posibilitatea de strangere de fonduri pt. acel caz prin www.desprecopii.com

Marius Pernes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

"Nu cred ca s-a perceput suficient de bine ideea fondului strans cu destinatia Cristi. Nu Adelina dispune, ci donatorii."

Sper ca nu mie imi sunt adresate aceste randuri pentru ca am inteles foarte bine despre ce este vorba. Ne-ai invitat sa ne dam cu parerea si tocmai pentru ca sunt un donator am propus ca acesti bani sa fie redirijati spre cazuri care nu mai sufera amanare. Adelina ne-a transmis printre randuri-cel putin asa deduc eu-ca operatia lui Cristi are sanse minime de reusita in acest moment si ca acesti bani pot fi folositi pentru alti copii. Adelina nu "dispune" dar prin gestul ei dovedeste inca o data ca este un suflet mare.
Numai bine si sper sa faceti un "cadou" frumos unui copil acum in preajma Craciunului(chiar daca stiu ca asta ia timp si este nevoie de multa munca pana se ia decizia corecta).
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Vorbind numai in numele meu si numai pentru suma care am donat-o eu pentru Cristi, as dori/sunt de acord sa fie redirectionata altui copil. Cazul Paul mi se pare cel mai potrivit, este cel mai bine argumentat si pare sa aiba sanse de reusita.

Daca in viitor vor aparea alte oportunitati pentru Cristi, vom mai vedea, dar pentru moment este pacat sa nu fie folositi acei bani pentru altcineva care are nevoie.

Aceasta este parerea mea cu privire la suma donata de mine. Nu stiu insa cat de simplu/complicat ar fi sa fie retrasi numai o parte din bani din acel cont, pentru redirectionare. Speram ca desprecopii.com sa gaseasca o solutie .

Mergi la inceput