Despre WOK

Despre WOK | Autor: nikita

Link direct la acest mesaj

Cine stie ce si cum se gateste intru-un wok. Cred ca vasul isi are originea in China. Daca stie cineva poate are chef sa posteze cateva sfaturi.
multumesc frumos,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Eu am un Wok si fac stir fry in el. Este o tigaie mai adanca de origine chinezeasca. Stir fry este o mancare chinezeasca cu pui(sau vaca) si cu legume si cu orez fiert. De altfel este si un sos stir- fry pe care il folosesc. Sper sa fii fost de ajutor. :)

Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut,

In Wok se pregatesc mancaruri asiatice:choinezesti, indoneziene, tailandeze, etc. Acolo este foarte mult intalnit. Legumele se innabusa foarte bine, nu e nevoie de mult ulei deoarece materialului din care este facut un wok (un fel de tabla subtire) permite gatirea foarte rapida a alimentelor. Eu fac pana si sosul pentru spaghete bolognese acolo deoarece e mai mult loc si termin cat ai clipi din ochi.
Incearca mancaruri de genul: carne de pui (bucati de piept taiate in cubulete) sau de porc (taiata fasii) pana se rumeneste, capatand o culoare aramie, respectiv maronie, dupa care se adauga legume asortate (varza alba tocata, ardei grasi, ciuperci, praz, ceapa, etc.)si se calesc putin, lasandu-le usor crocante. Poti condimenta cu usturoi, ghimbir, obtinand astfel tjap tjoy (asta inseamna ceva de genul mancare de legume)sau doar cu traditionalele sare, piper si punand pure de rosii dulce + niste varza acra tocata si calita putin separat, obtinand babi pangang de data aceasta (mancare de pui cu sos dulce-acrisor). Sau poti pune putin sos de soia si obtii nasi goreng sau bami goreng. Nasi daca folosesti orez drept garnitura si bami, daca folosesti paste chinezesti "mie", foarte subtiri.Mancarurile prezentate mai sus se servesc cu orez.
Sper ca ti-am fost de folos si nu te-am zapacit prea tare.


Daniela Veuger si bebe mic din burtic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Dani, ce este acela "pure de rosii dulce"? adica bulion facut in casa din rosii? multumesc si eu de retete, suna grozav!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

wok-ul este un vas semisferic, deci are o suprafata uniforma ca si temperatura cand este incalzit, in consecinta orice gatiti in el se face rapid si uniform, se poate gati orice in el, de la chicken curry la supa... plus ca mancarurile asiatice asa se fac cel mai bine si mai rapid! dar se pot face si cartofi pai in el f reusiti... si spaghetti, orice, eu il folosesc la toate!
e cel mai bun vas din lume si daca gasiti wok de teflon este o minunatie la bucataria omului...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Eu pun uneori legume (zucchetti- sau bostanei, conopida, broccoli, gogosari, etc), toate taiate cubuletze mai mari, le pun la fiert in lapte de cocos in wok. dupa ce au fiert vreo 5-6 minute, adaug o lingura de pasta de curry verde. Se serveste cu orez. Familia mea e innebunita dupa mancarea asta.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biankita spune:

este un mod excelent de a gati, repede shi sanatos. eu folosesc wok-ul shi atunci cand fac paella.
tzi-l recomand calduros
dupa ce o sa-l foloseshti de cateva ori nu o sa mai foloseshti tigaia

biankita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by lorelei_19

Eu pun uneori legume (zucchetti- sau bostanei, conopida, broccoli, gogosari, etc), toate taiate cubuletze mai mari, le pun la fiert in lapte de cocos in wok. dupa ce au fiert vreo 5-6 minute, adaug o lingura de pasta de curry verde. Se serveste cu orez. Familia mea e innebunita dupa mancarea asta.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm



Asta e si mancarea mea preferata. Cu singura deosebire ca eu pun si carne de pui si bambus, si o fac in tigaie :-((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by danyce

Salut,

Legumele se innabusa foarte bine, nu e nevoie de mult ulei deoarece materialului din care este facut un wok (un fel de tabla subtire) Daniela Veuger si bebe mic din burtic



Al meu e unul mare si greu , cu peretii grosi si are un fund de 10 cm diametru. As vrea sa-l pot folosi desi e imens, ocupa spatiu mult, iar cand am incercat sa fac si carne si legume - carnea jos cu putin ulei totusi si legumele sus pe gratar - a iesit ca naiba, s-a prins carnea
Oare depinde de WOK? Sotul meu zice ca este unul destul de scump si bun.Sau nu am stiut noi sa facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Eu sunt mare fan al wok-ului. Doar ciorba nu am facut in el. In rest mai toate mancarurile mele incep cu legume amestecate si calite (cu sau fara ulei) in wok. La amestecul asta merg foarte bine si cubulete de carne, orez, paste si sosuri de tot felul. Am facut cu succes si cartofi prajiti.
Al meu e Tefal, mare, greu si cu peretii grosi. Nu am reusit sa lipesc nimic in el pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut,

Eu am wok-ul de la un magazin cu produse asiatice, de unde mi s-a spus ca acest tip se foloseste si la ei. Al meu e usor si nici eu nu am lipit nimic in el. In plus, din decembrie, de cand am bucatarie noua (mobila cu aparatura incorporata), folosesc o plita de gatit speciala cu 5 ochiuri (marca Pelgrim), cel din mijloc fiind unul foarte mare, special pentru wok.
Conchita, poti folosi si pasta de rosii din comert. Din exeperienta mea, exista paste/piureuri de rosii mai dulci sau mai acre. Pentru ca in exemplul meu era vorba de un sos dulce-acrisor, pasta de rosii era pentru dulce, iar varza murata pentru acru. Dar poti folosi si fructe (ex. ananas) in sos, acestea ajutand la obtinerea unui gust dulceag. Sau, cel mai simplu: cumpara sos pentru Babi Pangang (daca gasesti) si in acest caz trebuie doar sa-l adaugi la legumele si carnea din wok.
Pupici,

Daniela Veuger si bebe mic din burtic

Mergi la inceput