Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

quote:
Originally posted by adeline26
A, mi-am amintit acum ce vroiam sa va mai intreb. Vi se intimpla vreuneia sa aveti nasul infundat tot timpul? Ce ciudatenie o mai fi si asta ca eu am ajuns sa nu prea pot dormi noaptea. Am citit undeva ca e normal sa se inflameze mucoasa nazala in timpul sarcinii.

Ma bucur pentru cele care ati simtit deja miscarile lui bebe. De-abia astept sa le simt si eu.

Va pupici Adeline si bebita de 15 sapt



Buna!
Sa stii ca si eu am nasul infundat de vreo luna de zile si mi-am pus de cateva ori picaturi in nas , pentru ca nu puteam dormi de nici o culoare.
Aveti idee daca am facut rau ca mi-am pus picaturi ???(Olynth pt copii)
Cristina&Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Neata fetelor!

Am si eu ceva vesti noi...dar nu foarte bune!
Am fost ieri la doctor si avea ecograful defect asa ca mi-a facut doar un control de rutina (tuseu vaginal). Mi-a spus ca am colul cam scurt si uterul bicorn si di cauza asta am dureri de burtica. Mi-a dat sa iau in No Spa 3/zi, Scopantil 2/zi si Gynipral1 tb/8h.
Trebuie sa fac un sumar de urina si o urocultura si o ecografie. Unde pot face o ecografie saptamana asta? Am sunat la Centrul Medical Unirea si tocmai pe 10 mai puteam sa ma programez.
L-am intrebat de eco morfologica si sustine ca trebuie s-o fac pe la 24 saptamani si nu acum. Eu stiam ca se face in sapt 18-22.
Fetelor, m-a speriat foarte tare faptul ca am uterul bicorn. Puteti sa-mi spuneti mai multe despre acest lucru?
Mi-a recomandat sa-mi iau concediu medical cat mai mult pt ca nu e bine sa stau pe scaun cate 9h. Eu ma gandeam sa-i propun sa-mi dea o adeverinta pt reducerea programului de munca la 6h.


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 2 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Roandre imi pare rau ca ai dureri si ca va trebui sa stai mai mult acasa ...dar gandeste-te ca nu mai sunt multe luni si bb frumos va fi la tine in brate.
uite ce am gasit eu despre uter bicorn pe DC

postat initial de Ileana- citat
Servus,

"Uite ce am gasit pe un site de uter-ul bcorn....Nu am gasit cum se diagnosticheaza, dar tot e ceva....


Uterul bicorn este o malformatie congenitala a organelor genitale, ce poate apare singura sau insotita de alte malformatii. De vreme ce intrebi doar de uter bicorn, aceasta pare sa fie singura problema. Ea consta in existenta a doua utere ce s-au lipit pe linia mediana - etapa fiziologica in dezvoltarea intrauterina - dar la care peretele dintre ele nu a disparut, cum se intampla in evolutia normala, ci s-a pastrat. Uterul bicorn poate avea un singur col uterin, adica o singura deschidere in vagin, sau pot exista cate un col pentru fiecare uter. Aceasta malformatie pune probleme in evolutia unei sarcini pe acest uter, fara ca aceasta sa fie o regula. "

ileana
daca mai gasesc ceva iti dau pe pm.

Cristina 19 sapt.UM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Multumesc Blue77. Am cautat si eu pe net si am gasit ca poti naste doar cu cezariana si ca in 60% din cazuri poti duce sarcina la termen.
Problema care ma framanta este cum de nu s-a descoperit asta la ecografie si si-a dat seama doar la "palpare"? La ecografie mi s-a spus doar ca am uterul retrovers si atat. Oare sa se fi inselat doctorul acum?


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 2 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Mihaela eu personal as merge la inca un medic...e cam ciudat sa isi fi dat seama dupa 3 luni doar de chestia asta...si doar la palpare.Ai vazut f bine ca e bine sa mergi la 2 doctori ca sa-ti confirme un diagnostic, cel putin asta am obs. eu pe forum.Nu te ingrijora si mai mergi la un control in alta parte, rau nu poate sa-ti faca.
Bafta!

Cristina 19 sapt.UM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Mihaela si eu sunt tare interesata de programul de 6 ore/zi - daca aflii ceva de vreo lege sa-mi spui si mie te rog

Pupici

Mel 17 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Roandre-Sunt in totalitate de acord ca ar trebui sa auzi si o a doua parere.Mergi la un medic bun la o alta clinica si vezi ce afli si de acolo.Poate intr-adevar s-a inselat medicul acum,orice este posibil.
Multa sanatate!
Cristina16 saptamani&Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna burtici!
Am aparut si noi de curand pe forum.
Mel, Ordonanta de Urgenta 96/2003 privind protectia maternitatii prevede ca gravida care nu poate indeplini durata normala a timpului de munca are dreptul la reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru. Pentru asta e obligatoriu insa sa ai recomandare de la medicul de familie.
Vreuna dintre voi are niste dureri ca niste intepaturi puternice in zona genitala si pelviana? Eu am asemenea dureri din sapt. 12, iau no-spa si utrogestan, dar nu mi-a spus nimeni prea clar care e cauza si sunt foarte speriata.
Raluca DPN 8 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mel, in Ordonanta de urgenta nr. 96 din 14 octombrie 2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca scrie:

"Art. 13. - Īn baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate īndeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale."

Daca vrei iti pot trimite pe e-mail toata legea.

Blue77, o sa incerc sa merg zilele astea la medicul de familie si sa-mi dea trimitere la un alt medic. E greu sa obtii o programare asa repede.



Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 2 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna burtici!
Bun venit noilor burtici printre noi! Sa aveti sarcini usoare si bb-i sanatosi!
Ce mai faceti fetelor? Zicea una dintre voi de sangerari nazale.....si mie imi curge sange din nas, dar nu trebuie sa ne panicam din cauza asta ca e normal in timpul sarcinii.
Eu maine ma duc la medicul meu ca ma doare in continuare burtica si se intareste f. tare.....sper sa fie bine bb , sa nu-i faca rau contractiile astea....
Voi mai aveti probleme de genul asta?
Azi m-am cantarit si am ajuns la 59,5 kg, dar nu stiu unde am pus kg astea ca numai burtica e mare, in rest nu m-am ingrasat deloc(poate a crescut bb)
Pupic, Ioana si bb mic(16 sapt. si 5 zile)

Mergi la inceput