Situatii caraghioase !

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Sa va spun si eu ce am patit acum cativa anisori cu al meu sot.

Aveam doar 2 luni de cand eram prieteni si in vacanta de vara fiecare pleaca cu familia la mare(in aceeasi perioada).Si ne hotaram noi sa ne intalnim in data de...la topogan in Mamaia(in ziua intalnirii era si ziua mea de nastere).Numai ca..am asteptat cam o ora la topogan si al meu prieten(la acea data)nu a aparut.
Ajung acasa(dupa o sapt) si gasesc o vedere de la el:"te-am asteptat la topoganul galben.De ce nu ai venit?".....PENTRU CA EU AM ASTEPTAT LA CEL ALBASTRU....

Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by nicoll

Prietena mea cea mai buna se mutase in Bucuresti acu cativa ani.A reusit sa-si gaseasca un job si din primul salariu a zis ca isi cumpara ceva bun de mancare. Si se duce la un magazin si se uita in vitrina la salamuri,sunca presata, slanina, carnati... si pana la urma cere de la vanzatoare 500 g de sunca. Ea cu ochii mai departe pe rafturi ca sa mai cumpere cate ceva. La sfarsit ii face vanzatoarea socoteala si ii spune ca are de platit 35.000 lei. Si-a dat seama ca e prea putin dar nu a suflat o vorba , ferm convinsa ca vanzatoarea se pacalise fiindca doar sunca era 30.000 lei. A platit repede si s-a dus acasa bucuroasa ca mananca sunca dar stupoare ca in sacosa a gasit printre pachete 500 g de slanina :) Abia a doua zi a aflat ca in Bucuresti se spune la slanina sunca :)))




Exact as am patit eu. Vine la mama in vizita, socrul lui sora mea, adica cuscrul. Si cum intra in casa, zice: Uite cuscra ti-am adus niste sunca, ca am taiat porcul!!! Mai mi-a plouat in gura si secunda 2, si imi era rusine sa iau pachetul de pe masa, sa il desfac. Asa ca rabd eu pana iese omul de usa si sar pe sunca cu pricina, si cand colo o bucatoaia mare de slanina!!! si de atunci cand taie porcul parintii cumnatului meu, o intreb pe sora mea "Ei cum stau cu "sunca"???
LA mine in familie nu se obisnuia as e zice la slanina " sunca"! Ce-i aia???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ah, mi-am adus aminte de o faza din liceu! POate a fost ce-a mai tare din toti cei 4 ani!
Deci, stiti cum erau bancile in clase, pe 3 randuri. Ei la mine in clasa randul de la geam era lipit chiar de perete, asa ca elevul care statea chiar la geam nu putea iesi ci trebuia sa se ridice colegul de banca sa iasa. Ei pe acest rand statea si eu in banca, dar la geam. Si tot cum mai stiti se facea de servici pe clasa, dupa cum iti venea randul la banca, cate o zi, trebuiai sa stergi tabla , sa fie creta, si apoi sa se mature dupa ore!! S-a nimerit ca intr-o zi cand eram eu si colega mea de servici pe clasa, sa avem in orar 2 ore de fizica, in care profesorul tinerel, frumusel dar sever, a predat ca nebunul si umplea tabla cu viteza, si numai auzeam: elevul de servici sa stearga tabla! Si bineanteles ca mergea colega mea sa o stearga fiind la margine. Asta s-a intamplat intr-o ora iar in pauza imi zice colega : Ora asta mergi si stergi tabla ca eu am mers destul!! DA, da, am zis eu cu gandul ca tot ea v-a merge. Bun , incepe a doua ora de fizica, iar aceeasi treaba, si iar merge colega mea. cand se intorce in banca imi reaminteste ceea ce mi-a zis in pauza. Si cand se pregatea prof. sa cheme elevul de servici sa stearga tabla eu, ii zic colegei mele in soapta: HAi du-te , du-te!! La care ea necajita zice : da mai sterge-o si tu!!!!!. Replica imi era adresata mie, dar saraca de ea a zis-o cu voce tare, incat profesorul interzis, o intreaba : Ce ai zis?????? crezand ca lui ii este adresata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Locuiam in Bucuresti si sotzul meu (pe atunci eram prieteni doar), s-a gandit sa ma viziteze prima data. Blocul unde era garsoniera mea era plin de gandaci, asha cum sunt atatea blocuri. Sotzul meu locuia in Elvetia intr-o casa (inchiriata) luxoasa, mare, spatioasa, si avea chiar si bazin de inot. Am chemat sanepidul si au stropit (a cata oara???) peste tot si am varuit, picurand in var stropi de otrava (cum ma invatase o matusa). Am muncit o saptamana cu prietena mea Alina, pe branci. La capatul acestei saptamani, m-am dus sa-mi iau iubirea de la aeroport, emotzionata, machiata si imbracata dupa ultima moda. Am ajuns acasa si iubitul meu s-a dus sa faca un dush, iar eu am gatit ceva de mancare. Cum stateam noi si mancam, imi arata sotziorul meu cum iesheau dintr-un pantof de-al lui doi gandaci dintr-aia roshii si cu antene lungi, grashi si lungi cat o zi de post. N-am mai reushit sa mancam nici unul, iar eu am izbucnit in plans. Aratam asha de ciudat cu tot machiajul shiroind, gandindu-ma ca acei blestematzi de gandaci mi-au naruit toata munca de-o saptamana, toata viatza.
Urmarea n-a fost chiar asha de rea cum mi-am imaginat: saptamana in care a locuit la mine, am mancat doar la restaurant. Si cand se incaltza, avea grija sa-si scuture tacticos fiecare pantof in parte, ca sa nu aiba vreo surpriza.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Mi-am adus aminte de o faza, care nu stiu daca o sa o pot reda ca-n realitate.
Unde lucram eu in Ro. aveam o femeie de servici cam lenesuca, nu facea nimic cu tragere de inima, ci doar ca asa trebuia. si avea niste replici de te dadea jos cu indiferenta ei.
Intr-o zi vine la noi in control un director de la sucursala de la judet, si cum era el pus pe gasit bube in capul nostru, incepe a se lega si de curatenia, ba ca in cos sunt prea multe hartii, ba ca este praf , ba ca un , ba ca alta, si o cheama de femeia de servici la el sa o jumuleasca ca nu-si face datoria, si are loc urmatoarea discutie:
- cosul de gunoi este plin cu hartii!-zice directorul
- pai il duc la sf. programului, in fiecare zi , -zice femeia
- este praf de calculator!
- eu il sterg tot dupa ce pleaca salariatii in fiecare zi , se apara femeia,
..... si dialogul continua, pana cand directorul carcotas disperat de calmul femeii,si dorind ca el sa aiba ultimul cuvant, aruncandu-si ochii pe tavam, vede o nenorocita de ...molie, si zice:
- si cu molia aia de pe tavan ce este???
La care femeia de servici cu acelasi calm, se uita in sus, ii vine a rade si zice:
- Da' ce eu pot sa opresc moliile sa zboare!!!!!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Cu-cu!
Unde sunteti buclucaselor? Ai uitat acest locusor de depanat amintiri haioase spre deliciul tuturor?
HAi rascoliti prin amintiri si soateti la iveala faze tari si veselia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Sa va povestesc eu, cand am incercat sa merg la o prietena in Romania?
Merg eu, ca omu'... Locuia la erajul 6. Pana de curent, deci nu mergea liftul. Incep eu sa urc, o scara in spirala... Etajul 1. Ok.
Etajul 2, se face intuneric. Casa scarii nu era luminata, dar deloc!!! Continui sa ma invart, etajul 3, poate 4, poate 5... Habar n-aveam unde eram. Nu se vedea NIMIC! Imi zic: cobor si refac traseul, reusesc eu pana la urma. Etajul 1, 2... la fel! Intuneric ca-n.... fund!
Cobor a doua oara, urc din nou, incerc sa pandesc eventuale zgomote din apartamente. Evrika! Aud muzica! Acolo era!
O iau eu pe bajbaite pe langa pereti, dau de o usa, caut soneria... Ce idioata! Am uitat ca nu era curent! Incep sa bat... si bat.... si bat.... inauntru se consumau bateriile de la casetofon... Nu m-a auzit!
Cobor din nou; telefoane portabile nu existau pe vremea aia, iar singurul telefon public din cartier nu functiona. Bineinteles!
M-am intors acasa, ma suna prietena, cam iritata: "Unde umbli, te astept de-o ora!"...

Va marturisesc ca m-am simtit ca-n filmele cu prosti!!!




« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Saptamina trecuta am avut-o ca musafira pe prietena mea cea mai buna din Romania. Intr-una din zile, ne intorceam de la cumparaturi si pe aleea din spatele casei ne-am intilnit cu doi baietei, ai vecinilor, pe triciclete. Cind au dat cu ochii de prietena mea, care mergea la vreo trei metri in fata, se apuca sa zica ceva in daneza. Ea n-a priceput nimic, eu n-am auzit, asa ca s-a gindit sa-i salute si le spune in romaneste "Salut". Trec si eu pe linga ei si de ce sa ma las mai prejos...le spun si eu in romaneste "Salut". Baietii ne depasesc si din bolboroseala lor nu inteleg decit ca repeta "Salut". Ma gindeam, deja mindra in sinea mea, la contributia pe care am adus-o la popularizarea limbii romane. Numai ca in momentul ala, il vad izbucnind in ris pe sotul meu (care deja ajunsese in fata usii) si imi dau seama ca e ceva putred...mi-a explicat ca pustii intrebasera de fapt cum ne cheama, iar raspunsurile noastre i-au confuzat pe deplin, asa incit unul dintre ei ii zice celuilalt: "pe astea le cheama pe amindoua Salut!".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Sa va zic si eu o situatie caraghioasa cu baietelul meu Dragos(2 ani si 1 luna).Saptamana trecuta a venit la noi o prietena,am servit-o cu suc si din greseala a dat cu mana in pahar si a rasturnat tot sucul,ea zice:"da' ce bleaga sunt!".Dupa cateva minute vine Dragos la ea si ii zice:"Mia,beaga" (Maria,bleaga).El a fost ochi si urechi la noi,iar noua nici nu ne-a trecut prin cap ca observa,mai ales ca aude ce a zis Maria.Acum daca vorbim ceva despre Maria sau daca ne intalnim cu ea ii zice:"Mia,beaga,Mia beaga!" si repeta intr-una,chiar mi-e jena,dar nu-l pot opri sa nu mai zica,dimpotriva zice daca ii fac observatie.

Imi plac povestirile voastre,va citesc in fiecare zi,chiar daca nu am postat pana acum.
Va pup!

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

iaca o poveste proaspata, de asta seara, tot cu bebelusi!

fac babysitting la o frantuzoaica, are o fetita de 6 luni... astazi, printre alte multe minunatii, am invatat-o sa sarute: donne-moi une baisee! (saruta-ma!) si ea ntzoooc!!!!

seara, cand vine mama, eu fericita sa-i raportez isprava:
-christine, ton bebe est un grand bebe maintenant! elle a commence a baiser! (christine, bebelusul tau e mare acum! a invatat sa sarute!)
o vad pe christine cum inlemeste cu ochii la mine, intre nedumerire si soc
instantaneu imi aduc aminte ca baiser e cel mai folosit termen in limbajul de argou pentru !!!

imi cade ceru-n cap, ma fac ca ploua, ma fac ca franceza nu e limba mea materna, ma fac rosie ca racu... dar christine a inteles si ea, usurata:
-elle a commence a donner des bisous? (a inceput sa sarute?)
-oui oui! sar eu, usurata, si schimb subiectul cu mare seninatate!




http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput