Alaptatul - Help Line-

Alaptatul - Help Line- | Autor: allya

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

eu sunt o mamica care alapteaza in prezent si care tot in prezent nu mai are nici o problema legata de alaptat.
Ce vreau eu sa facem aici la subiectul acesta este sa ajutam proaspetele mamici din experienta noastra personala.

Eu de exemplu am avut "parte" de tot felul de probleme: sani cu rani de la pozitionarea incorecta a nou-nascutului, un canal infundat (ce a dus la mastita), apoi aproape mi-am pierdut laptele de cateva ori (odata am avut si febra f mare de 42 de grade C si am fost internata o saptamana si m-am muls si astfel tot am reusit sa alaptez), apoi am avut prea mult lapte, apoi bebe a inceput sa muste, deci primele 3 luni a fost un chin, insa urmatoarele 3 adica pana in prezent au fost placute si firesti si o incantare.

In unele tari exista ajutor profesionist pt mamicile care alapteaza, sunt consultanti de lactatie, La Leche Ligue etc, hai sa ne impartasim politicos experientele ca sa ajutam pe cele care nu au acces la asa ceva.

Foarte multe femei din pacate nu alapteaza din diverse motive care sunt nefondate, de exemplu laptele nu ti-l "pierzi" daca alaptezi si/sau pompezi suficient. Si alaptatul este f important pt sanatatea bebelusilor nostrii.

Putem si sa vedem care pompe ne-au fost utile, cum ne-am descurcat sa alaptam si sa mergem si la munca, etc.

Deci mamici cu probleme si care vreti sa alaptati, intrebati si noi mamicile mai cu experienta si cele cu si mai multa experienta sa incercam sa le ajutam!

pupici si sper sa iasa bine....



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns butterfly spune:

O idee f buna... eu sunt in luna a 7-a dar ma gindesc cum va fi pt ca imi doresc mult sa alaptez si mai toate colegele mele nu au reusit sa faca asta prea mult timp din diferite motive cu care te-ai confruntat si tu, Allya.
As fi extrem de afectata daca nu as reusi, eu ma bazez pe faptul ca in familia mea toate femeile au fost "laptoase" dar e f usor sa renunti daca te confrunti cu o problema pe care nu stii cum sa o depasesti. Ma bazez si eu pe experienta celor care reusit asa ca sustin ideea din toata inima.
Paste fericit!

Florina 27 ani 28(+) sapt cu puiutzul Teodor
Dr Badiu - Sp Universitar
DPN 1 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:


Bun subiect! Ma inscriu la cerut sfaturi.
Am alaptat copilul exclusiv la san primele 2 saptamani, dupa care nu se satura si am inceput sa ii dau completare formula. La inceput mai putin, dupa care din ce in ce mai mult. A fost o perioada, cand ii dadeam mai mult formula, pentru ca nu mai aveam lapte si se chinuia rau. Apoi am luat niste picaturi din etract de plante, natural, care m-au mai ajutat putin, dar acum, daca il pun la san "scuipa" tzitzi si urla de zici ca il taie, asa ca ma conformez si ii dau biberonul.
Intrebarea: cum sa fac sa il invat din nou la san, macar 1-2 mese sa le aiba cu laptele meu.???...si sa sporesc si cantitatea de lapte matern???
Multumiri anticipate

Saphir si Amos Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

O idee super mai ales ca asa cum ati mentionat si voi alaptatul este f important ptr sanatatea bebeilor nostri dar si ptr legatura afectiv-sentimentala care se creeaza intre mamica si bb .

Eu i-am alaptat pe amandoi bebeii - pe al doilea inca il mai alaptez - si fireste la amandoi am avut probleme cu sanii.

Va pupacim pe toate si daca va putem ajuta Doamne ajuta !!!



- smilies puse de fiul meu cel mare

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Ma bucur ca ati deschis un astfel de subiect!Eu am nascut pe 1 aprilie si alaptez de aproximativ 1 saptamana si problema mea sta in felul urmator...am unul dintre sani destul de mari si probabil din cauza faptul ca micutul meu nu are o pozitie foarte buna la alaptat m-a tot muscat si am o rana destul de urata , care atunci cand il alaptez de la sanul respectiv imi vine sa ma urc pe pereti de durere...mi-am cumparat si aparatori din silicon dar tot degeaba, micutul nu le accepta...
Sunt destul de disperata si nu stiu ce sa mai fac! Incerc sa ma mulg dar tot ma doare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Ptr CLAUDELU - sa iti traiasca minunea !!!

Si eu am patit la fel si cu Andrei si cu Matei si faceam asa: ma dadeam cu Bepanthene pe sfarc si il tineam descoperit -fara sutien- ca sa se vindece. Doua zile nu l-am alaptat de la sanul respectiv doar ma mulgeam. La inceput DOARE insa dupa 2 sau 3 "sedinte" de muls este OK, cel putin la mine asa a fost. Cu Andrei nu am avut pompitza si dupa ce il alaptam ma dadeam cu Bepanthene si lasam sanul gol (adica descoperit).Ma durea super tare cand punea el guritza pe sfarc si tragea, insa dupa ce incepea sa curga laptele nu ma mai durea.

Vezi cum rezisti !!!

SAPHIR ptr sporirea cantitatii de lapte eu am baut multe lichide si f mult ceai de chimen si anason. Ptr a doua problema nu stiu ce sa iti spun ca eu nu m-am confruntat cu asta. Amos la cate ore mananca? Poate daca l-ai "infometa" - sa pape la 3 sau 4 ore - ti-ar primi sanul. Imi dau si eu cu parerea!!

Succes si ne mai auzim la bebelusi de ian-feb, da?

Paste Fericit !!!

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Am cam aceeasi problema ca si Saphir...desi am lapte...dar urla pisica mea cand o pun la san de zici ca mi-am pus o lama in sfarc!
Suge cam 1 minut (deci suge!) apoi, cand cred ca ii vine laptele mai puternic, urla ingrozitor! O mai pun pe umar, o linistesc, dar daca o pun iar la san iar urla!
Nu stiu daca e intarcare asta...ca ii dau cu tetine Nuk, si goleste un biberon (90ml) in 15 min, deci cred ca-i curge destul de greu si prin tetina. Am fost la Dr Culcer si mi-a zis ca e greseala de tehnica de alaptare, ca am lapte suficient (apasa pe sfarc si curgea chiar si jet), deci?!!...De ce suge 1 minut si nu zice nimic si apoi urla? Dra a zis ca-i vine jetul in gat si se ineaca (n-am sesizat asta) si sa o alaptez in pozitia gemenilor (e f complicata; dupa aprerea mea trebuie sa stii yoga pt asta! m-am chinuit si eu si copilul si nu reusesc nici pace!)
Acum sunt la faza in care la fiecare masa o pun la san, dar mai mult de 1 minut nu reusim. Inainte nu plangea asa, dar dupa 3 saptamani de la nastere avea 3.350 (fata de 3.500 la nastere si 3.280 la iesirea din maternitate, plus ca plangea de foame tot timpul, dar nu in timpul suptului)- a trebuit sa-i bag completare (tot la sfatul medicului - o alta dr, neonatolog).
Rani eu n-am avut, ci durere mare cand apuca sa suga, dar nu mi-a pasat; am continuat si mi-a trecut. Asta in vremurile bune, cand alaptam...
Help, Allya![

Andruska, mie cu infometarea mie nu mi-a mers. Cand e noapte infometata (adica dupa 4-5 ore de somn), urla parca si mai tare, asta e singura diferenta.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Fain subiect.
Si eu sunt PRO Alaptare. Mi-am alaptat 13 luni baiatul si acum sunt la al doilea mancacios, fetita mea de 4 luni pe care o alaptez exclusiv. Am avut mici probleme cu alaptarea, dar am reusit sa trec peste ele, cu rabdare (desi rabdarea nu e punctul meu forte).
La fetita am avut aceeasi problema ca Adina Iulia, curgea laptele suvoi si mandra se ineca groaznic la san. Am avut cateva tentative de a o trece pe biberon (eram exasperata!!) dar ma opream intotdeauna. Laptele curgea efectiv fara sa apas, adica daca sugea cateva secunde si desfunda canalele, apoi tasnea cu bolta singur, fara nici un ajutor. Normal ca se ineca si se enerva. Plangea, avea gaze imense, dadea afara cate o bula cu lapte cu tot.. ma rog, cosmar in toata regula. Pana la urma a trecut...cum? nici eu nu stiu, cred ca s-a adaptata singura la situatie ..
Acum, Adina, daca-mi permiti, o stiu si eu pe dr.Culcer, este foarte convinsa de alaptare, si este un doctor foarte bun. Parerea mea e ca stie despre ce vorbeste. Incearca sa nu renunti la laptele matern. Primele 2-3 luni in cazul alaptarii sunt de incercare, natura parca ar incerca sa te convinga sa renunti, iti pune tot felul de piedici, trebuie sa fii rabdatoare si sa le treci. Si eu cred ca nu ar trebui sa-i dai bibe , tu faci cum vrei, dar mie imi suna ca deja s-a obisnuit cu formula si nu mai vrea sa munceasca.
Eu credeam ca la al doilea copil totul o sa fie roz si nici o problema, n-a fost asa...am spus ca vreo luna m-am chinuit...darmite la primul copil..
Spor la alaptare si Paste fericit.
HRISTOS A INVIAT!

Adriana, Codrin si Olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azibel spune:

Pe primul meu baietel l-am alaptat pana la 1 an si 5 luni.La inceput a fost groaznic,nu aveam sfarcurile formate,canalele infundate.Am avut o pompita dar in spital nu am stiut sa o folosesc,in concluzie imi curgea sange de la ambii sani,cand punea bb gura pe san,simteam ca iau foc,dar trecea dupa cateva secunde.La 3 saptamani copilul avea greutatea de la nastere,dr ma sfatuit sa trec la alimentatie artificiala,am plans si m-am apucat sa ma mulg cu pompita si am vazut ca aveam lapte .Copilul arata foarte bine , dormea ,nu era plangacios.Sfatul acela de a renunta la alaptat m-a ambitionat foarte tare in sensul de a nu face acest lucru.Ca o minune ,bb a inceput sa ia cate 3-400 g pe saptamana si a recuperat greutatea.
Fetita a venit la 1 an si putin dupa ce-am intarcat si ma consideram experta in alaptat,dar surpriza,Iris la spital cat timp i-am dat formula (am nascut cu cezariana,si s-a instalat secretia lactata mai tarziu)a acceptat sanul.In ziua cand s-a instalat secretia ,cum punea gura pe san,statea 1 minut,(cum spunea si Adina Iulia)incepea sa tipe.La inceput am zis ca mananc eu ceva aiurea ,am ajuns sa beau doar lapte si nimic,tipa ca din gura de sarpe;Nu-mi venea sa cred ca nu pot sa alaptez(eu experta!!).Seara, plangeam si eu plangea si ea,m-am uitat cu disperare cum bea un biberon de formula.A doua zi dimineata a acceptat sanul ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat!!
Abia acasa la cateva luni,(cand am inceput diversificarea) mi-am dat seama ca ea tipa pentru ca se invatase cu un anumit gust si de la san era altul.
Claudelu, intr-adevar Bepanthen si expuneraea la aer m-au vindecat si pe mine de ranile de pe san;
Saphir,in urma experientei mele ,eu as incerca sa-i elimin formula,sa uite gustul.
Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

PASTE FERICIT!HRISTOS A INVIAT!

ALLYA - buna idee ai avut,cu acest subiect!
Sunt mamica de 9 luni,si alaptez si acum(si bucuroasa spun asta).
Vreau sa va impartasesc si eu din experienta mea,poate ajut pe cineva...La inceput dupa ce am nascut, nu imi venea lapticul,'furia laptelui' cum se spune popular,nu dadea nici un semn...Bineinteles ca asistentele nu le interesa deloc,mi-au dat lapte praf pt pui si gata rezolvarea!Salvarea a venit de la mamica mea,care si ea la randul ei a patit la fel,cand m-a nascut.Acum 27 de ani mama mea s-a plans si ea de aceeasi problema,si i-a facut o injectie care i-a produs lactatia in cateva ore,si a avut lapte pt 2 bb-ei!
Acelasi lucru am facut si eu acum,am vorbit si eu cu o asistenta de injectia respectiva,si mi-a facut-o! Bucurie mare pt mine!!!Am avut laptic...pt 2 bb-ei!!Ulterior am aflat ca se numeste occitocina,gratie unei persoane de pe acest site,care mi-a spus denumirea,pt ca o uitasem

Proaspete mamici,alaptati!Nu va descurajati,daca intalniti obstacole!Suntem aici ca sa ne ajutam,asa ca intrebati!

Multa sanatate,voua si puilor vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Buna idee ai avut! Chiar era necesar !

Spun asta pentru ca am avut ocazia dupa nastere sa impartasesc din cunostintele acumulate de mine in timpul alaptarii si unei alte proaspete mamici, dar am fost dezamagita pentru ca sfaturile si ideile mele despre alaptare nu le-a folosit aproape deloc, si anume i-a dat bebelusului biberon inca din maternitate pe motivul "nu am lapte" si sanul in doua luni s-a "golit" definitiv. Cred ca sunt multe mamici care procedeaza in acest fel si care nu realizeaza cat de importanta este alaptarea pentru bebelus, iar mai tarziu regreta( sau poate nu).
Dragi mamici care alaptati sau care ati alaptat sa ne unim fortele, ideile si timpul necesar pentru a le sfatui pe proaspetele sau viitoarele mamici tot ce este mai bine in ce priveste alaptatul.
Din experienta mea va pot spune ca in maternitate am avut nororc sa dau peste un neonatolog bun, care mi-a explicat in fiecare zi ce se intampla cu mine si cu bb, cum vine laptele, m-a ajutat sa se deschida canalele( cu o pompa electrica), m-a invatat cum sa scot un sfarc ombilicat, cum sa asez intr-o pozitie corecta bebelusul, cum sa golesc sanul dupa alaptat, si in sfarsit mi-a facut si instructajul pentru urmatoarele zile petrecute acasa su bebelusul. Am citit ca multe dintre voi aveti ragade mamare, ei eu am fost ferita de aceste probleme poate si pentru ca era canicula, eram numai eu cu bb acasa, iar dupa fiecare alaptat sanii ramaneau la aer. Cred ca aceasta aerisire a contat mult, plus unguent bepanthene sau glicerina.
Ar fi multe de spus, dar timpul este limitat. Repet, foarte buna idee de subiect!

CriXia

Mergi la inceput