Mamici de Sept.-Oct. 2004 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Va salut fetelor!

M-am intors...a fost super si la cununie si in concediu (am fost prin Moldova pe la manastiri). Dar...ca sa nu fie totul ok m-a apucat o paranoia de zile mari de o saptamana.
Sa va spun mai exact. Cu o zi inainte de cununie nu ma mai incapea costumul, semn ca burtica era maricica. A doua zi dupa cununie, aproape ca nici nu iti dadeai seama ca mai am burtica (la petrecere am dansat destul de mult...sa fie efortul de vina?). Am incaput in vechile haine si ma simteam perfect. Am zis ca poate mi se pare. Urmatoare zi m-am suit pe cantar si aveam cu 2 kg mai putin si burtica in continuare foarte mica. M-a apucat groaza la gandul ca bebe nu e bine. Am zis ca totusi trebuie sa gandesc pozitiv. Am plecat in concediu, unde m-am simtit bine (burtica in continuare foarte mica). Toata lumea mi-a zis ca mi-a scazut burtica. Oare ce sa se fi intamplat? Nici nu vreau sa ma gandesc la ceva rau. Dar de ieri am inceput sa am iar greturi iar astazi au culminat aproape cu un lesin. Am fost la posta unde am stat cam 30 minute in picioare si la un moment dat am inceput sa am palpitatii, m-au luat caldurile, transpiratiile abundente, nu mai vedeam decat in ceata si nu mai auzeam. Asteptam din clipa in clipa sa-mi cedeze picioarele. A durat ceva vreme starea asta dar in cele din urma mi-am revenit. Am ajuns la serviciu si bineinteles ca "am dat la bobocei" iar acum ma simt putin mai bine.
Fetelor, este posibil sa fie ceva in neregula cu bebe? Care sunt semnele unei sarcini oprite in evolutie?
De dimineata mi-am luat temperatura si inca e 37.0.
Mi-e frica pt bebe, mi-e frica sa nu se intample ceva rau.
La doctor merg tocmai pe 15 aprilie. Dar pana atunci ce fac?

Va pup fetelor!

PS: Inca n-am reusit sa citesc din urma, dar imediat ajung la zi!

Mihaela, 23 ani si puiul mic de 15 saptamani si 2 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Buna fetelor!
Mel_g super veste ne dai nici nu putea sa fie altfel. Din cate stiu io in Ro tre sa mergi la cel putin doi doftori ca sa fii sigur de rezultat.
Roandre stai linistita ca nu s-a intamplat nimic . Si io mai am cresteri bruste de tensiune sau scaderi si mi s-a spus ca sunt normale atata timp cat nu s chiar frecvente. Cel mai bine e sa eviti locurile aglomerate si sa ai in permanenta o sticla cu apa la tine!
numai bine,
mari 15 sapt si 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Multumesc mult Mari74 pt raspuns. Fiind prima data cand mi se intampla asa ceva si mai fiind si stapanita de paranoia mai veche, imi trec prin minte tot felul de ganduri.
Fetelor, dar eu nu ma ingras deloc, pofta de mancare nu prea am iar burtica e tot micuta!

Mel iubita, nu stiu ce ti s-a intamplat dar ma bucur ca totul este ok!


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 15 saptamani si 2 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

mel - in sfarsit ai aparut! si cu vesti bune!
mercic pentru informatie, o sa incerc sa ma programez saptamana viitoare la iosup.

mihaela - bine ai venit inapoi. trebuie sa fi fost tare frumos in concediu! in privinta lui bb nu iti mai face griji. sigur e in regula. daca vrei sa scapi definitiv de paranoia, mergi la un cabinet cu ecograf. in cateva minute te linistesti


marcela si din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna burtici!
Mel, ma bucur din suflet ca ne dai vesti bune, ca bb e bine si tu la fel!Doamne ajuta!
Chiar asa, Roandre(Mihaela), du-te la un cabinet particular si fa-ti o eco sa fi tu linistita! E mai bine, decat sa stai stresata pana in 15 .....! Si eu maine ma duc la eco....dar mi-e frica, mai ales dupa ce am vazut ca unele dintre burtici au avut probleme.....:(
Si inca ceva: sa stii ca si eu aveam burtica mai mare acum vreo cateva sapt., iar acum parca e mai mica:(....sau mi se pare?
Danyce, si eu ma simt rau, parca si mai rau decat pana acum....mi-e greata, aproape tot timpul( dar mai ales cand merg cu troleul sau masina...atunci e jale!), ma doare capul ingrozitor de tare si nu de putine ori ma ia cu lesin(din cauza tensiunii care e foarte mica).
Sper sa ne treaca....dar sper sa si fie bb bine...!
Pupic, Ioana si bb mic(14 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Burtici nu mi-am dat seama cat de apropiata sunt de voi decat acum cand am trecut prin momentele astea. Ce bine este ca atunci cand ai probleme sa fie multe voci pe langa tine care sa te incurajeze!!!!!!

Roandre si eu zic la fel - mergi la orice eco (NU 3D) si te linisteste dr de acolo. Decat sa stai in tensiune pana sapt viitoare? Oricum si eu zic ca bb-ul tau e ok.

Pupici

Mel 15 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

vai Mel ce bucurie!!!!
am topt stat si am asteptat un semn de la tine...si uite in sfarsit ca e de bine nici nu iti inchipui cum ne ajuti si pe noi cu faptul ca totul e bine...suntem deja apropiate , o mica familie si cand una nu e bine nimic nu mai merge pentru restul.
Bine ca esti bine si bb la fel , uf acum rasuflu usurata, imi inchipui in e tensiune ai stat tu...hai ca cand or fi bb ei nostri mari o sa ne intalnim cu toatele si o sa radem de toate temerile noastre de acum si de stres.
Te pup sIi numai bine

Cristina 17 sapt.UM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Ma bucur Mel ca bb este bine si tu mult mai optimista. Sunt curioasa (nici eu nu scap de vomitat si de rau...), ce ti-a recomandat dr. de la Giulesti pentru ameliorarera starii tale si ca sa se dezvolte bine bb?
vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Centrum sau Prenatale - 1/ zi. Nimic altceva deocamdata. A zis ca mai am putin de suportat si ca ma intelege si daca totusi nu mai pot din cand in cand sa mai iau cate un Metoclopramid.

Trebuie sa-mi refac analizele si sa merg cu ele in dinti.

Pupici

Mel 15 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Mel, ma bucur imens ca esti bine. Daca ai stii ce spaima am tras, cand am citit subiectul postat de tine, cand te interesai... nici nu pot sa mai scriu ceea ce doreai sa afli.

Bine ca totul este bine, ma bucur ca suntem o mana de femei/mamici ce ne urmarim evolutia sarcini zi de zi. Uite ca si eu am intrat in 12 saptamani, pe 15 merg la doctor sa-mi vad pepenasul din burtica. Ca sa nu mai spun ca trebuie sa stabiliesc si ziua in care o sa am amnio, ca voi sarii peste triplu test.

Numai bine la mamici si burtici!

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput