D'ale Mariei

D'ale Mariei | Autor: Ortansa

Link direct la acest mesaj

Ma pregateam azi sa-i fac baie lui Nicolas si vine Maria si-l pupa.Imi zice:
-Hai mami,fa-i ma repede baie ca miroase a lapte stricat.
Dupa ce-i fac baie il miroase si zice:
-Mmmm,acum miroase a painica.


Ii explicam ca bebe Nicolas nu stie inca sa vorbeasca.Imi zice:
-Nu stie acum ca n-are inca dinti.


In timp ce-i schimbam fratiorului pampersul si-l tot stergeam cu servetelul zice:
-Mami,de ce nu stergi mai bine ca uite ce caca mare are.(intre picioare adica:-))

Diferenta dintre baietei si fetite:baieteii au acolo o liniuta verticala,iar fetitele tot o liniuta verticala,dar nu asa lunga.

Cand se intuneca afara se uita pe geam si zice:
-Ia uite,iar a plecat soarele in America.


Cand era mai mica ,intr-o seara i-am aratat luna pe cer.Imi zice:
-E fumoasa.Ulca-te pe scaunel si da-mi-o mie.


Emisiunea "Ploaia de stele" a numit-o "Steaua de stele".

(tot cand era mai mica)Cand apare Andreea Marin la tv o intreb daca stie cine e tanti asta.Imi zice.
-Da, e tanti "Supize,supize".




Copilasii vostri ce perle mai scot???




"Asculta-ti copilul cu urechea sufletului,caci graiul lui e fermecat"




www.caryn.com/images/300light.gif" border="0">Ortansa-de 2X mamica va doreste:
SARBATORI FERICITE!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Ce scumpica! Auzi la ea "sterge-l mai bine!"LOL
Sa-ti traisca nazdravanii Ortansa si sa te bucure o viata intreaga.

LAURA www.tourettesyndrome.co.uk/xmas/tree1.gif" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Ce scumpica e !!! Ortansa sa-ti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

Sa-ti traiasca scumpetea!!!!

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Ortansa,e Mariuca ta!Auzi la ea ce imaginatie!Eu as pune mina pe condei si-as face un junal special cu"perle"! si sa fiti sanatosi si mereu voiosi cu totii!

www.marneysplace.com/xmas/line4.gif" border="0">
Sarbatori fericite si linistite!!
Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Ortansa, sa iti traiasca copii si sa iti aduca numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:



E grozava Maria ta !!

Sa-ti traiasca copilasii si sa iti umple viata cu zambete !

Pupici,

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Nazdravana foc, puiutza ta, Ortansa... sa-ti traiasca si ea si kishto asta micu...

Intrucit Ania mea abia face 2 luni pe 10 decembrie si deocamdata nu face decit buhiuiu, gugu si ai-ai, nu pot sa raspund cu exemple personale la intrebarea Ortansei "Copilasii vostri ce perle mai scot???". Dar o sa va povestesc vreo doua faze sau perlutze auzite pe la copilasii prietenelor mele, care au venit in vizita la Ania.

Stefan (2 ani si 2 luni), care in ultima luna de sarcina, de fiecare data cind ne intilneam, imi tragea bluza in sus ca s-o caute pe Ania, cind a venit prima data la noi s-o vada p-asta mica si eu i-am servit pe toti cu bomboane, a hashpit repede un pumn de bombonici cu care a fugit in camera Aniei ca sa i le arunce Aniei prin barele de la patut.

Delia (3 ani) care ne-a vizitat mai des vrea ca mama ei sa-i cumpere un fratior pe care sa-l cheme Ania. Maica-sa ii spune "Draga, dar mama nu are bani sa-ti cumpere fratior" Delia: "Pune-i la dotolul tau (maica-sa e asistenta sefa la maternitate) sa-ti dea mai multi bani..." Dupa ce-a vazut ca toata lumea roia in jurul Aniei (inclusiv maica-sa), Delia a decretat: "Nu mai cumpeli nici un flatziol ca tu nu ai bani..."
Tot Delia la doctor, inainte de o vizita de-a noastra la ei acasa : "Ai clie mai lepede acolo (doctorita ii scria reteta) ca la mine vine indata un bebelus..." Initial doctorita a crezut ca mama Deliei este insarcinata...
Teodora (3 ani): cind Ania incepuse sa plinga "Da' de ce miauna petitza?"
Alexandru (2 ani si 6 luni) - finutzul nostru: nu-i place Ania pentru ca "doarme prea mult si da din miini"
Alta Teodora (4 ani) cind a venit la noi, Ania dormea si pe la o bucata se trezeste, Teo exclama foarte bucuroasa: "Uite ca-i ies si ochii..." Aceeasi Teo cind a vazut-o pe Ania la baitza, la vreo 10 zile de la nastere, cind inca era in criza genitala: "Ce putzoaie are..."


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Ortansa sa-ti traiasca fetita desteapta foc!
Si baietelul!
A mea (are 2 luni) nu face decat sa rada la un tablou (cine a zis ca rade intai la mama? :))
Cand am iesit cu ea afara 2 copii de cca 5-6 ani s-au oprit si s-au uitat la ea. Baietelul: "Cati ani are?" Eu: "Nu are inca ani, are 2 luni", Fetita: "E mai mica decat pisica mea, care are 5 luni".

Abia astept sa-mi spuna si mie tot felul de minuni, ca tare dulci sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaB spune:

Sa va spun ultime perla a fetitei mele: Andreea (3 ani):

Era in cada, si se tot cauta pe la putzuca: isi cauta "cocoselul". I-am explicat eu ca baieteii au "cocosel" iar fetitele "putzuca". A doua zi dimineata il intreaba pe taica-sau: Tu ai "cocosel" acolo?

Sotul meu a inghetat iar pe mine m-a umflat rasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Ortansa, sa-ti traiasca copii, ca sunt tare simpatici. Maria este o comoara. Abia astept sa mai creasca Andra, ca-i fac si eu un bebe mic. Taica-su tot spune ca-i trebe' tovaras de joaca, da' i-am spus ca de data asta sa nasca el, ca eu... Daca barbatii pot alapta, oare cum sa-i facem sa poata si naste?
Andra are abia un an si vorbeste de toate, dar pe limba ei si nu stiu ce inca ce-i poate "limba", ca nici eu nu pricep tot.

Multa sanatate si SARBATORI FERICITE!!

Alina si Andruta.

Mergi la inceput