Medicamentele si administrarea lor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Niciodata, intotdeauna intreb medicul....
Stiti de ce?
Pentru ca eu am terminat fac.de drept si dr.pediatra medicina, deci dintre noi doua e clar ca ea e mai in masura sa-mi dea medicamente.
Si pentru inca un motiv : eu imi doream mult sa devin medic si am studiat foarte mult in domeniu si am realizat ca medicamentele au atatea interactiuni si atatea contraindicatii si atatea chestii de care sa tii cont incat ma recunosc incapabila sa fac asa ceva...asa ca intreb intotdeauna medicul!!!!


Anca si bebelina Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

cateodata ... calgel de exemplu... urla copilul si avea gingia inflamata, iar doctorul chiar in ziua respectiva mi-a zis ca e imposibil sa-i creasca dintii la varsta ei.
supozitoear cu glicerina sau novocalmin (cand e constipata sau o durea burta de nu puteai sa stai in camere de urlete... si pt scaderea temperetaurii)
stodal, sirop, pt tuse.

oricum, la fiecare administrare de stodal o sunam pe pediatra si ii spunea ca am facut asat si asta si i-am dat cantitatea asta si vreau sa il dau la atataea ore. M-a corectat o singura data dar nici nu ma hazardez sa-i dau antibiotice, nu stiu ce e bun pt ea iar eu sunt adepta "fara medicamente" - cel putin pt mine, pt ea, cum o zice pediatrul


Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu exista si a cincea varianta? Eu nu pot raspundeeee...

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

eu ii administrez fara sfatul medicului multe medicamente ca panadolul ,sau vita b ,suspensie pt pofta de mancare dar i-am dat si antibiotic fara a lua leg cu med de fam .daca este ceva f grav atunci merg de urgenta la medic(febra peste 39,tuse,sau altceva grav)eu sunt asistent medical iar med de fam e sefa mea si am invatat multe despre copii de la ea ,eu fiind asistent medical generalist

LORI http://www.babiesonline.com/babies/s/sebipac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Ii administrez fara sa mai intreb medicul:Paracetamol,supozitoare de febra,Nurofen,picaturi de nas si Smecta.Mai sunt unele medicamente cum ar fi Claritin care il dau,dar merg la medic in ziua urmatoare.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Antitermice , antidiareice, picaturi ptr. nas , gel contra durerilor dentare, si cam atit mi-as permite sa fac fara sa cer sfatul medicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

si eu ii administrez din cand in cand antitermice, sau medicamente simple pe care le-am mai folosit si la care cunosc foarte bine prospectul... oricum eu am noroc ca sora sotului meu e medicul nostru de familie si sta langa noi!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Nurofen, picaturi pentru nas - ser fiziologic, Sterimar sau Marimar, supozitoare de paracetamol, gel pentru dureri de crestere a dintisorilor, antidiareice.
Si, la fel ca AnaMaria, mi-am asumat responsabilitatea de a NU da tot felul de antibiotice prescrise de doctorita de la circa.

Pediatra fetitei este medic de spital si se mai intampla ca, in ziua in care am impresia ca Andra ar avea ceva, ea sa fie de garda. Asa incat ma duc la dr de circa si ma aleg cu o lista lunga de antibiotice care, de obicei, zac in frigider pana le arunc sau le dau cui are nevoie. S-a intamplat de atatea ori incat mi-e si ...
Oricum, trebuie sa spun ca intr-o vizita la Suceava la bunici, Andra avea 7 luni si mi-a facut indigestie de la ceva ce mancasem eu cu o seara inainte si a vomat dimineata. Speriata m-am dus cu ea la policlinica la pediatru, care i-a facut analizele si tot consultul posibil si mi-a recomandat: Nurofen, Augmentin si inca un antibiotic etc. Cand am vazut ce trebuia sa ii dau, mi s-a facut rau de-a binelea. Am sunat-o pe dr pediatra la Iasi, care m-a chestionat asupra simptomelor fetitei, m-a sfatuit sa astept 12 ore sa vad daca se agraveaza ceva si ... Copilul nu a avut absolut nimic si ii dadeam de pomana absolut orice alt medicament decat saprosanul. A - i-a pus dignostic de Pneumonie, desi dr mea a spus dupa rezultatul analizelor ca nu era semnalata nici o infectie.
Gata, vedeti ce dr m-am dres?

Alina si Andra - 2 ani !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leona spune:

Eu prefer remediile naturiste,si evit cat pot medicamentele!Cred ca e mult mai sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodika spune:

I-am administrat picaturi de nas,calgel (cand i-au dat dintisorii)si supozitor

Mergi la inceput