Fotograf si cameraman

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Cariera unui astfel de fotograf (care iti arata doar ceea ce ii iese bine si nu are grija sa ii iese bine tot timpul) este foarte scurta . Pentru ca postul anterior mi-a fost banat - mi se pare totusi stupid sa ceri informatii despre fotografi si atunci cand acestia ti le dau sa ii "amendezi" pentru reclama, dar respectam regula jocului - atunci ma voi rezuma doar sa va dau cateva sfaturi generale.
1. Fugiti repede daca fotograful cu care vreti sa bateti palma nu va poate prezenta un portofoliu.
2. Aruncati o privire asupra aparaturii sale. Chiar daca nu va pricepeti, un aparat profi arata un pic altfel decat jucariile de plastic pe care probabil ca-l are fiecare acasa.
3. Daca este un digitalsau nu, atunci sa fie un DSLR (acelea cu obiective mari in afara care se pot schimba).
4. Cat despre preturi, nu uitati ca traim in RO. Orice pretentie cu preturi apropiate de EU nu este justificata, oricat de bun ar fi fotograful, cu exceptia fotografiilor de studio.
5. Nu strica sa vedeti si cum este imbracat (poate credeti ca glumesc, dar am vazut o gramada de fotografi in flanele si blugi, si nu cred ca vreti asa ceva la un botez sau nunta). daca tot platiti un pret, macar faceti mofturi..., in limita pretului.
Cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna M.Gina! Sa sti ca trebuie sa te contrazic si sa iti spun ca am fost anul trecut la o nunta la care cameramanul a fost si fotograf iar rezultatul a fost super. Fotografiile au fost artistice iar filmarea a surprins aproape tot. Eu fac nunta anul acesta si l-am contactat tot pe acelasi cameraman si tot tacamul ma costa 100euro si separat pozele 1$ sau 1euro in functie de marimea pe care o doresc. Nu imi impune un nr. de fotografii si nici pe toate. Ma voi duce si voi alege pe cele pe care le vreau.
Oricum sunt stresata si curioasa cum va iesi pentru ca eu nu sunt o persoana fotogenica si mai sunt si "grasuta" pe deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M. Gina spune:

Draga mea dordia! Este imposibil sa-mi spui ca a reusit sa faca poze artistice, din unghiuri interesante, de sus sau de jos si in acelasi timp cu cealalta mana sa tina bine si camera video. La mine la nunta cameramani care vad ca au starnit valuri de admiratie si aici, au tinut special sa ne convinga ca nu ajunge numai un singur om pentru filmat, ci iti trebuie minim doi oameni pentru a avea filmul nuntii asa cum trebuie. Sa se poata baza unul pe altul si sa filmeze cu schimbul pentru ca oboseala sau plictiseala de a sta ore in sir nemiscat sa nu-si puna amprenta asupra filmarii.
Ne-au explicat ca intotdeauna si televiziunile trimit pe teren mereu echipe, nu unul singur, pentru ca cineva sa poata fii disponibil sa controleze aspecte pe care cameramanul nu poate lasa camera din mana sa se ocupe el, ratand diverse momente! Ce sa mai zic de doua camere si montaje din mai multe unghiuri in tot felul de ipostaze interesante....
Si la furatul miresei ce a facut, s-a clonat ? Poate nici nu stiti ce ati pierdut.... Si luminile cum a facut, el le instala si strangea in timp ce filma si poza in acelasi timp ?
Sau mai degraba nici nu a avut asa ceva, a fost un serviciu de compromis, echipamente tot de compromis, el reusind sa aibe clienti care sa fie multumiti la modul "pentru cat ne-a luat, a iesit mai bine decat puteam cere, chiar si asa slab cum este !"
Eu te asigur ca nici nu banuiesti ce inseamna poze si filmare la care ramai cu gura cascata, de te invidieaza toate prietenele si te uiti singura de o suta de ori la rand, la cat de mult iti place ce a iesit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Draga mea M.Gina, nu incerc sa te conving de nimic si mai ales ca nu iti pot demonstra, dar exista posibilitatea sa faci poze cu camera de filmat, si sa nu fie nevoie sa sa ai un alt aparat. Acele poze sunt superbe. Cele pentru album le-am vazut si arata ca in revista. Eu sper sa fiu multumita de serviciile lui si o sa va arat dupa ce trece evenimentul (18.07.2004).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M. Gina spune:

Vai de mine, dar e ingrozitor ! Poate sa-ti confirme orice fotograf de meserie, ca nu exista solutie mai nefericita decat ce spui tu! Fetelor nu cumva sa faceti greseala ! Pozele adevarate, pe care vrei sa le poti pune in album si arata si la altii se fac numai pe film, folosind aparate de fotografiat cu lentile mari si blitz, nu cu o camera video sau telefonul mobil !
Este ca si cum ai spune ca acelasi om era si DJ pentru ca are si un mp3 player portabil la camera si in rest mai canta el din gura
Eu iti doresc insa o nunta cat se poate de reusita, sa te distrezi cat poti si daca reusesti sa vezi niste poze facute in stilul acesta de compromis inainte sa iti para rau, poate mai ai timp sa te razgandesti. Daca nu, sa stii ca e posibil sa fii victima unei mari pacaleli (ti s-au aratat alte poze si crezi ca o sa iasa tot asa si la tine, dar te inseli). Oricum, bafta si Casa de Piatra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Am vazut cu ochii mei pozele si erau ale unei prietene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

M. Gine, ai foarte mare dreptate ! Din pacate, nu multui stiu ce filmari avem noi la nunti, astfel incat nici dordia si nici altcineva nu are cum sa inteleaga cat de mult conteaza ca cele doua notiuni sa nu fie amestecate: cameraman si fotograf.
Eu nu m-am gandit o secunda ca aceeasi persoana sa si filmeze sa faca si fotografii.
ma uit cu drag la DVD cel putin de doua ori pe saptamana ( Doamne, cat ma bucur ca te-am intalnit Gina ! Zau ca iti sunt datoare )

Dragilor, daca vreti calitate nu cantitate nu amestecati " vinul " cu " berea ': cameramanul e cameraman si fotograful e fotograf !
Si Doamne, ce mai cameraman am avut !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

M.Gina m-ai facut curioasa. Am nunta pe 25 sept. si n-am inca nici cameraman , nici fotograf.
Te rog da-mi si mie numarul sa iau si eu legatura cu baietii astia.
Prea e lumea multumita!

just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

fetelor,
am citit si eu discutia voastra.
este foarte adevarat ce spune gina, fotograful si cameramanul trebuie sa fie doua persoane diferite, pentru ca in primul rand sunt doua meserii diferite.
eu am avut nunta pe 25 aprilie, fotograf ne-a fost toni salabasev, de meserie fotoreporter, si o prietena cameraman la pro tv. amandoi sunt profesionisti in ceea ce fac si se vede. fotografiile lui toni sunt un vis, a surprins toate momentele importante ale nuntii, plus sedinta foto de rigoare in lumina galbuie a apusului de soare.
nu angajati un singur om sa faca amandoua treburile! vor iesi facute pe jumatate...
eu sunt fotograf amator, "ma joc" cu aparatul foto de cativa ani buni si am invatat ce inseamna o incadrare buna, o expunere buna, o distanta focala potrivita cu subiectul. toate astea se obtin numai cu un aparat de fotografiat performant, cu obiective intersanjabile si cel putin un blitz auxiliar cu difuzor. daca aparatul e din plastic, cu un obiectiv cat unghia si cu blitz incorporat, uitati-l.
dupa ani de la nunta singurele amintiri care vor ramane peste ani sunt fotografiile si casetele, la care sa va uitati cu drag si voi si copiii si nepotii vostri. alegeti cu grija.



marcela si alexandra din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M. Gina spune:

Multumesc draga vrabiuta, am o singura mica corectura : casetele video nu se pastreaza peste ani, deoarece stim toate ca benzile se demagnetizeaza in timp si imaginea se pierde. De aceea este foarte important sa aveti in primul rand filmarea pe DVD sau cel putin pe CD.
In rest se aplica ca si la foto regulile pe care le spui tu, la video. Daca gasiti un cameraman care are chiar si un aparat digital, daca acesta este din plastic, cat palma (cu un obiectiv cat unghia), feriti-va cat puteti pentru ca acelea sunt aparate pentru amatori.
Vrabiuta de curioziate, cu ce ti-a filmat prietena de la PRO TV ? Sper ca nu VHS.... Si cum a iesit, sunt curioasa pentru ca vad ca nu ai mentionat ca esti incantata decat de partea foto. Aaaa si era sa uit, daca nu e secret, cat te-a costat (sau fiind prietena....) ?

Mergi la inceput