Viata in Germania (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ella spune:

..cel mai simplu e sa faci o gaurica mica cu acul de cusut..sau poate ai de aia de gaurit oua(exista ceva special ptr. asta) si tragi continutul cu o seringa.daca nu ai seringa,încearca prin ai face 2 gauri la ou(una în cap si una în c**) si sufla prin una din ele.Merge greu,dar merge!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella spune:

quote:
Originally posted by peca


pt. fetele care locuiesc la casa: cam cat vin in medie nebenkosturile?

acum stiu ca depinde de la fam. la fam., cat de econom esti, suprafata...dar asa in genere, sa zicem la 130m² locuibili.

da, si mei mi se pare mult 156€ curent!



..eu platesc NK 160 € ,asta include apa calda/rece,gunoiul,canalizarea,caldura,asigurari(foc,inundatie..etc))..iar curentul,îmi vine aproximativ 60€ pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, daca tu zici ca numai pt vreo 10 ou ajung, asa o fi, nu te contrazic ca eu nu am facut, am auzit doar la amica mea.

Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Fetelor, dar nu gluma, ati scris deja atatea pagini ca am innebunit pana le-am citi pe toate si jumatate am uitat deja (deh, imi trebuie lecitina).
Legat eu ouale de pasti eu iau din supermarket cea mai ieftina vopsea (nici un € cutia), este fluida intr-o punguta de plastic si-mi trebuie 2 cutiiptr. vreo 10 oua (ca sa iasa mai rosii). Eu am incercat anii precedenti o mie si una de vopsele, inclusiv pe cele foarte scumpe si de mai multe culori, dar nu am fost multumita deloc. Am ajuns la concluzia ca asta mai ieftina e mai bune si trebuie sa ma laud, anul trecut mi-au fost laudate ouale mele rosii si anul asta trebuie sa fac pentru mai multe familii (sa nu va spun ce mandra sunt si ce dezamagita o sa fiu daca nu-mi ies si anul asta asa de frumoase). Pentru ca vopsesc ouale numai rosii (nu ma mai incurc cu alte culori) aleg ouale maronii nu pe cele albe, ca sa fie culoarea mai intensa. Fetelor, daca vreti oua rosii, va fac si voua, numai cu transportul e o problema, asa ca trebuie sa-mi faceti o vizita.

Ei ca deja am uitat ce mai vroiam sa va scriu, dar sa va spun ce ma framanta pe mine de ceva vreme. Am vazut la multe femei in Germania ca spala vasele intr-un mod diferit de cum eram eu invatata. Bun, exista si masini de spalat vase, dar oalele nu le bag niciodata acolo si le spal cu mana. Am vazut la multe nemtoaice ca ele umplu ghiveta cu apa, pun detergent lichid, baga vasele acolo, le freaca cu buretele sau carpa si le aseaza alaturi la scurs fara sa le mai clateasca. E oare bine asa?? este sanatos?? Mie nu mi se pare o treaba prea buna in afara ca economisesti apa de clatit, dar nu stiu cat e de sanatos. Eu tot la metoda pe care o stiam am ramas, spalat, clatit, scurs si sters, asa ca si apa se consuma mai mult, dar nu ma pot obisnui cu gandul sa nu clatesc detergentul de pe vase. Voi cum spalati vasele?? Ei, cam idioata intrebarea, dar chiar ca ma intereseaza.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by roxanak

Fetelor, dar nu gluma, ati scris deja atatea pagini ca am innebunit pana le-am citi pe toate si jumatate am uitat deja (deh, imi trebuie lecitina).
Legat eu ouale de pasti eu iau din supermarket cea mai ieftina vopsea (nici un € cutia), este fluida intr-o punguta de plastic si-mi trebuie 2 cutiiptr. vreo 10 oua (ca sa iasa mai rosii). Eu am incercat anii precedenti o mie si una de vopsele, inclusiv pe cele foarte scumpe si de mai multe culori, dar nu am fost multumita deloc. Am ajuns la concluzia ca asta mai ieftina e mai bune si trebuie sa ma laud, anul trecut mi-au fost laudate ouale mele rosii si anul asta trebuie sa fac pentru mai multe familii (sa nu va spun ce mandra sunt si ce dezamagita o sa fiu daca nu-mi ies si anul asta asa de frumoase). Pentru ca vopsesc ouale numai rosii (nu ma mai incurc cu alte culori) aleg ouale maronii nu pe cele albe, ca sa fie culoarea mai intensa. Fetelor, daca vreti oua rosii, va fac si voua, numai cu transportul e o problema, asa ca trebuie sa-mi faceti o vizita.

Ei ca deja am uitat ce mai vroiam sa va scriu, dar sa va spun ce ma framanta pe mine de ceva vreme. Am vazut la multe femei in Germania ca spala vasele intr-un mod diferit de cum eram eu invatata. Bun, exista si masini de spalat vase, dar oalele nu le bag niciodata acolo si le spal cu mana. Am vazut la multe nemtoaice ca ele umplu ghiveta cu apa, pun detergent lichid, baga vasele acolo, le freaca cu buretele sau carpa si le aseaza alaturi la scurs fara sa le mai clateasca. E oare bine asa?? este sanatos?? Mie nu mi se pare o treaba prea buna in afara ca economisesti apa de clatit, dar nu stiu cat e de sanatos. Eu tot la metoda pe care o stiam am ramas, spalat, clatit, scurs si sters, asa ca si apa se consuma mai mult, dar nu ma pot obisnui cu gandul sa nu clatesc detergentul de pe vase. Voi cum spalati vasele?? Ei, cam idioata intrebarea, dar chiar ca ma intereseaza.

Va pup

Roxana si Lucia Valentina (26.05.02)


Roxana,
Eu nu prea am vazut cum spala nemtoaicele vasele dar iti spun ca si eu fac cu oalele la fel ca si tine:detergent,frecat si clatit din abundenta!!
Unele oale mai mici le mai pun si in masina de vase si sunt multumita cum ies.
Aveam si eu o cunostinta in Leipzig(dar era romanca)care facea niste economii din astea drastice la apa si caldura ca primeau cite 1500 dm inapoi dupa ce se facea regularizarea...nu stiu cum facea ca nu m-a tentat sa o intreb dar ma bucur ca nu am mincat pe la ea ca din cite inteleg,mai inghiteam si nitel detergent .

Fetele,stiti de unde pot sa cumpar luminare-cifra de se pune pe tortul aniversar?M-am uitat prin supermarketuri si nu am vazut decit din alea clasice,la bucati dar cum eu planuiesc sa-i pastrez Mariei luminarelele din fiecare an s-ar aduna prea multe.
Va pup,
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Lumanare in forma de cifa eu am vazut la Schlecker sau la IhrPlatz, dar cred ca gasesti si la magazine cu articole de decoratiuni (Bastelgeschäft).
Cat despre faza cu 1500DM primit inapoi de la NK, pai asta da economie, noi de cele mai multe ori am platit in plus. Anul trecut au intrecut masura ca cica au reparat ceva la instalatia de calorifere si la centrala de bloc (si ne-a cam usturat la buzunar, dar caldura tot nu am avut ca lumea). Noi platin NK aproape 100 €, inainte erau 200DM si avem un apartament cu trei camere (aproape 90 m²) cu gradina (micuta, dar consuma si ea apa ptr udat). Lumina platim pauschal pe luna parca 50 €, dar niciodata nu am platit in plus la calculul pe un an, de multe ori am primit cate ceva inapoi (si avem 2 TV care merg mereu, 2 calculatoare, frigider si congelator neeconomic-clasa C, masina de spalat cu uscator care merge sambata si duminic non-stop aproape, aspiram de doua-trei ori pe saptamana si gatesc la doua zile), asa ca 150 € pe luna mi se pare enorm. In schimb in toata casa avem becuri economice, scumpe cand le cumperi, dar se merita (cred ca multi au asa ceva).

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by Alina

Fetele,stiti de unde pot sa cumpar luminare-cifra de se pune pe tortul aniversar?M-am uitat prin supermarketuri si nu am vazut decit din alea clasice,la bucati dar cum eu planuiesc sa-i pastrez Mariei luminarelele din fiecare an s-ar aduna prea multe.
Va pup,
Alina


Sunt la Kaufland. Iti iau eu daca vrei.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Lumanarica cu an pe ea am vazut pana acum la Alkauf, Wallmart sau la Continent, acolo unde sunt articole pentru Geburtstag-uri.

Miru

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Camelia,Mirunda si Roxana,
Va multumesc foarte mult .


Cami,da sigur ca vreau sa imi iei,iti zic eu la telefon.Marti,dupa U7,planuim sa merjem sa cumparam cadou la copil(inca nu stim ce...) ori in Pep,ori in alta parte si daca nu gasim pe-acolo,o sa te rog pe tine sa-mi cumperi.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Tinatache,tanti de la Stadtwerke ne-a zis ca nu curentul e baiul,ci gazul si incalzirea centrala poate ca m-am exprimat eu gresit am zis "curent" in general, ca Oberbegriff,eu de fapt ma refeream la cit platim noi pauschal la Stadtwerke.
Pina in 2004 am platit 104 €/Zuschlag,dar cind a venit Jahreabrechnung,am vazut negru in fata ochilor,avem un minus de 380 €,cu toate ca am platit 104 € lunar
Acuma ne-a facut rate la acesti 380€/datorie,deci platim o data 156 € plus 45 € rata, ajungem lunar la 201 € care ii viram in contul Stadtwerk-ului!
Poate sa-mi recomande cineva un alt Anbieter,din proprie experientza ?
Ca asa nu se mai poate,sunt 400 DM lunar,ia ginditi-va...
Roxanak toate cunostintele mele,care nu au masina de spalat vase,spala exact asa cum ai descris tu vasele,dar ce sa le faci,spun ca asa au vazut la mama
si eu le clatesc ca-i musai,altfel nu pot,ca si eu asa vazui la mama mea :-)
Papa are dreptate,cumparati vopseaua cit mai rapid,si eu am patit-o de vreo citeva ori,cu 2- 3 zile inainte de Pasti nu mai era vopsea de cumparat!

Tin minte ca aveam o vecina tare batrina in Romania,madam Lepädatu,Dumnezeu s-o ierte, a murit exact in ziua cind noi am plecat in Germania pe 27 mai 1990.
Ei,"Pädatu" avea cele mai frumoase oua de Pasti!
Avea o camärutza mica, dar luminoasa si cind intrai la ea de Pasti,vedeai o masa mare,acoperita cu un stergar alb ca neaua,iar deasupra trona un castron de cristal plin de oua roshii.
Ei,eu de atunci asa oua roshii nu am mai vazut si uite asa o pomenesc saraca de ea si asa o am mereu in amintire!
Am incercat si eu si incerc in fiecare an,dar uite ca nu-mi iese asa de viu colorate ca dinsei...
Am intrebat-o odata, de ce vopseste ouale numai in rosh si a zis ca roshu este singele lui Isus,mintuitorul nostru!
Si uite ca a plecat si a luat "secretul oualelor rosii" in mormint,cu dinsa...

Sa aveti un Paste fericit!!!

&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)



Mergi la inceput