Despre gradinarit (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Thank you fetelor, o sa aut o firm acare se ocupa cu exterminarea paduchilor atunci :), darsa shtitzi voi ca nu de la gradna mea a inceput toata treaba, in primi ani a fost foarte bine shi roditoare dupaia vecinu de langa mine a adus ceva pomi fructiferi shi ce sa va zic ca urmatorul an shi el se plangea de paduchi shi shi eu, eu crde ca shi el trebe sa ishi trateze gradina ca de la el imi vine mie baiu... i-am zis de cateva ori sa o stropeasca zi imi raspunde, "Nu am timp ca eu lucrez, nu stau casa ca tine" . Na raspuns, shi pt el eu trebe sa nu am recolta... o sa incerc totushi sa scap de paduchi dar daca ii revin vai de el vecin daca nu ishi trateaza shi el paduchi verzi.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Gabriela, tratamentele se repeta periodic. Daca le faci asa cum trebuie mereu, tu vei scapa de paduchi iar vecinul ii va pastra pe ai lui. Asta este vestea cea buna! Cea rea este ca nu se face un singur tratament.
Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Andreutza eshti sigura ca daca eu fac trataent regulat la plante o sa scap de paduchi vrezi shi nu o sa mai am probleme cu ei?
O sa incep tratamentu pt paduchi, shi o s avad cum merge treaba, daca nu scap de ei smulg toate vegetalele shi florile hsi pun ciment sa vad pe ala cine il mai manca
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

Andreutza eshti sigura ca daca eu fac trataent regulat la plante o sa scap de paduchi vrezi shi nu o sa mai am probleme cu ei?
O sa incep tratamentu pt paduchi, shi o s avad cum merge treaba, daca nu scap de ei smulg toate vegetalele shi florile hsi pun ciment sa vad pe ala cine il mai manca
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos



MAi Gabriela, da ce te-ai suparat! cam radicala masura!
Nu se poate sa nu scapi de invadatori, aia in USA, unde sunt atatea chimicale, poate mult prea multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Cu siguranta ca scapi si fara ciment!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

incearca mai intai cu gargarite (lady bugs), pe care le gasesti de cumparat la orice nursery. daca nu dispar de tot aphidele, poti folosi urmatoarele solutii:
57 % malathion emulsifiable concentrate
5% malathion dust
thiogard 3
safers insecticidal soap

este important sa dau cu spray mai ales pe partea inferioara a frunzelor, acolo unde se ascund ele si se formeaza un fel de bubble unde patrunde mai greu solutia.
eu am mai rezolvat si cu solutie de apa si detergent de vase+ gargarite, asta daca vrei sa ai gradina 100% organica. daca insa ai folosit deja ingrasaminte chimice, nu mai conteaza
bafta!

ps/ operatia asta se face cam o data pe saptamana, pentru ca te vor reinfesta de la vecinul cu pomi si nu numai. ar trebui sa incepi tratamentul cand plantele sunt tinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, sunt moarta de oboseala, am plantat anemone... 200 la numar!
Uf, ce gimnastica mai e si gradinaritul asta! Sper macar sa am flori frumoase la vara!


~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Fetelor, sunt moarta de oboseala, am plantat anemone... 200 la numar!
Uf, ce gimnastica mai e si gradinaritul asta! Sper macar sa am flori frumoase la vara!


~Otilia&LaAdelita~




Dar de unde te-au napadit atatea anemone?Otilia draga?
Sunt multe pana le numeri, dar sa le mai si platezi!DAr macar o sa fie frumos la vara la tine si cine se v-a mandri cu ele. Macar sunt perene? sau la anul o iei de la capat?

Eu sunt cam suparata pentru ca nu prea apuc sa ies si eu in gradina pentru ca ploua apropape zilnic si cand este frumos, nu pot face nimic pentru ca este ud pamantul.
Azi am vazut ca mi-au inflorit 2 branduse(crocus) galbene. Sunt asa de mici ca numai floarea se vede, frunzitele mai deloc. Sunt ca 2 stelute galbene!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by petra

Dar de unde te-au napadit atatea anemone?Otilia draga?
Sunt multe pana le numeri, dar sa le mai si platezi!DAr macar o sa fie frumos la vara la tine si cine se v-a mandri cu ele. Macar sunt perene? sau la anul o iei de la capat?

Petra draga,
M-au napadit anemonele... ca am cumparat eu o suta si apoi am mai primit inca o suta cadou la o alta comanda... Si vrei sa-ti spun? Sunt si frumoase (in poza, ca in gradina nu stiu). Sper ca nu le-am plantat prea adinc si or sa reuseasca sa infloreasca, dragutele :)))
Sunt anemone de Caen. Ia uite-le:
www.willemsefrance.fr/imgprod/F38753E.JPG" border="0">
Ce zici? Sunt melanjate culorile, de abia astept sa le vad in gradina!
Eu cred ca o sa le am in fiecare an, ca sunt bulbi... Cel putin asa sper. Si de plantat, le-am plantat asa: am sapat, am pus pamintul deoparte, apoi am presarat un strat de pamint (ca sa fie usor si sa se poata forma radacinile), am aranjat bulbii, am pus nitel pamint cu ingrasamint pe ei, i-am udat si apoi am pus pamintul sapat la loc si iar am udat. Normal era sa ii plantez la 5-8 cm sub pamint, dar n-am stat cu cm in mina... Acum ma rog si eu sa-mi infloreasca, ca de slabit sigur am slabit astazi cu cita aerobica de gradina am facut ;)



~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia,
Uite eu nu stiam exact care sunt anemonele astea, dar cum le-am vazut , si-mi plac. De iesit nu cred ca au de ce sa nu-ti iasa. Pericolul de inghet a trecut si apoi or razbi ele sa iasa la lumina.
Dupa poza, cred, adica sigur, ve-i avea o gradina de vis. Sa ne faci poze!
Eu te-am intrebat daca sunt perene, pentru ca sa nu, ai si la anul aceeasi operatiune de plantare.Daca zici ca sunt bulbi ca si lalelele de ex., poate nu mai ai treaba cu ele cativa ani!

Chiar apropos, de iesitul la lumina, sa povestesc o intamplare reala.
Mama mea a facut intr-un am un strat unde a pus arpagic, si cum se grabea pentru ca se insera, a pus arpagicul cu capul in jos, si radacina in sus!!! Vazand ca numai iese, a dat un pic pamantul deoparte si a vazut ce a facut si saracele cepusoare incoltisera asa incarligat si acum mai aveau un pic sa iasa la lumina!

Spor la toate fetele harnicute pe aici!

Pe unde o fii Camelia- glumeata, ca nu a aparut de ceva vreme pe aici. Cameliaaaaaaaaaaaa!


Mergi la inceput