Vaccinuri Rele, Vaccinuri Bune

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Nu-i nimic rau cu cele de la dispensar, stati linistite. Sunt aceleasi vaccinuri practic, iar reactiile post-vaccinare sunt aceleasi, indiferent de producator si de cat costa.
J.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Eu, ambilor copii le-am facut vaccinurile "astea gratuite" din Romania si n-au avut nimic, nici ca reactii de dupa vaccin nici ca imbolnavire de dupa vaccin.Eu nu cred ca exista medici in tara asta care sa-si permita sa faca bebelusilor vaccinuri expirate sau netinute in conditii optime!!!

iar ca o paranteza...de unde tot vine dispretul asta pt tot ceea ce inseamna Romania?!?!Chiar nu exista si in alte tari esecuri?Incompetenta?Indiferenta?...sau mai stiu eu ce???

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Originally posted by SIMONABB
E mult, intr-adevar, dar mi-am spus ca decit sa-mi cumpar tigari si cola mai bine iau copilului ceva de calitate.



Esti simpatica !

Serios vorbind, noi le-am cumparat pe toate la recomandarea pediatrei, care a mentionat ca si cele gratuite sunt bune.
Tocmai am facut pent-act-Hib ..... "distractie" mare, febra, agitatie ...

L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by anamaria
Priorix (sau Trimowax), contra varicelei, rujeolei si a oreionului



Vaccinul Priorix nu e contra rubeolei, a rujeolei si a oreionului? Copilul tau a fost vaccinat cumva si impotriva varicelei (a varsatului de vant)? Al meu n-a facut vaccinul anti-varicelic si nici n-o sa mai fie nevoie pentru ca saptamana trecuta a facut chiar boala.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Acum m-am mai linistit si lamurit.
Problema nu e cu vaccinurile de la dispensar , in general ci cu unul dintre ele
si anume Antipolio care este oral si nu s-ar absorbi la fel de bine ca varianta injectabila.
Dar la farmacie Antipolio e cuplat cu DTP (Tetracok) si antihepatiticul e singur.
La dispensar DTP-ul cu antihepatiticul (Tritanrix) iar antipolio oral.

Datorita acestor combinatii a trebuit sa cumpar Tetracoq si Engerix B.
Culmea e ca n-a avut reactii asa de urate ca prima data cand I-am facut
gvarianta dispensarh. Ce-i drept prima data n-am facut gsalata orientalah cuvenita,
nu i-am pus cartof la locul intepaturii, eu nu prea cred in leacuri babesti.
Acum trebuie sa recunosc gcartoful e magich, i-a disparut roseata ca prin minune.

Ce inseamna Priorix? (e pt rubeola, rujeola si oreion).
Act Hib pentru ce este? E cumva pt Haemophilis influenza?
E inclus in schema obligatorie, ca n-am auzit de el?

Astept lamuriri suplimentare.

Pe curand
C & Midori vaccinata

Pt cei preocupati de situatii financiare,
nu sunt adepta gce-i mai scump e si ce-i mai bunh.
(aleg argumentele stiintifice )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Priorix este impotriva rubeolei(pojarel), rujeolei(pojar) si oreionului.
Vaccinul impotriva varicelei nu e cuprins in schema gratuita.
Antipolio varianta pe gurita are un f mic risc de paralizie infantila(daca copilul nu este perfect sanatos atunci cand este vaccinat). Medicul nostru ne-a spus ca la varianta injectabila riscul este mai mic. Nu va speriati, ca este f mic!
Hib este pentru Haemophilus influenzae tip b (care poate provoca meningita) si nu este inclus in schema gratuita.
Nu cred ca daca este cu bani este mai bun, si oricum nici cele gratuite nu sunt romanesti si neaparat proaste asa cum sunt lasati unii sa creada. Oricum, atunci cand cumparati un vaccin de la medicul de familie ganditi-va ca inainte sa va faca voua un bine isi face lui(pentru ca pretul include si comision). Si atunci te intrebi: cat oare din recomandarea "draguta" a medicului este reala si cat este materialista?
Noi le-am facut pe cele gratuite ca majoritatea copiilor din Romania si sigur nu din economie.
Cu drag,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Andreuta?

Sa inteleg ca Priorix-ul e inclus in schema obligatorie de vaccinare?

C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Master Draciel spune:

Desi am cam depasit virsta vaccinurilor intensive ( baietelul meu are 6 ani!), zilele trecute am fost nevoita sa ii fac copilului testul BCG, fiindu-mi necesar ptr intrarea in cl.1.Si dupa trei zile de asteptare, am constatat cu stupoare ca este negativ, ceea ce presupune revaccinare, retestare, etc....Nu am cunostintele necesare si medicul de aici nu a putut sa imi raspunda, copilul fiind vaccinat dupa nastere in Ro.Poate aveti voi o idee, poate studii de specialitate.......Cum se face ca nu a prins vaccinul?Sau mai bine zis, de ce oare si-a pierdut eficacitatea ptr ca pe carnetul de vaccinari scrie ca testul facut in primul an de viata al copilului a iesit pozitiv, cu reactie normala??????Nu stiu ce sa mai cred, ptr ca nu prea as avea chef sa o iau de la capat!!!!Mai ales ca la 6 ani sta altfel decit la 1 an;sau mai bine zis, nu sta deloc!Voi ati avut experiente de genul asta cu vaccinuri care nu au prins sau care si-au pierdut eficacitatea??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Midori, abia acum am vazut, iarta-ma! Nu, Priorixul nu este inclus in schema gratuita.
Master, nu te speria ca nu ai motiv! Acest test se face la intrarea copiilor in colectivitate si apoi periodic. In Romania noi l-am mai facut si la 14 si la 18 ani. Daca nu se obtine nici un raspuns sau un raspuns redus la vaccinare(la locul intepaturii apare un mic banut rosu putin umflat sau nu ramane decat urma de la ac), inseamna ca copilul nu a dezvoltat anticorpi(din ceea ce am vazut marea majoritate a copiilor se incadreaza in aceasta categorie), si atunci se repeta vaccinul BCG in brat. Daca raspunsul se incadreaza in anumite dimensiuni atunci ai suficienti anticorpi si scapi de vaccin. Daca raspunsul este exagerat, atunci inseamna ca copilul a intrat in contact cu virusul si de aceea il recunoaste asa de bine. Se recomanda o investigare atenta care incepe cu radiografie la plamani. Vaccinul este destul de nasol pentru ca de multe ori produce un fel de mica infectie la locul intepaturii, care trebuie lasata sa se desfasoare. Si ramane si un semn distinct.
Asa ca, stai linistita!
Cu drag,


Mergi la inceput