albastru de metil

albastru de metil | Autor: lala

Link direct la acest mesaj

tot eu,

ce stiti despre badijonarea gatului cu albastru de metil?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

Eu il badijonez in gat pe baiatul meu de cate ori se inroseste (in gat, bineinteles) ) si imi spune ca il ustura sau il doare gatul. Albastru de metil este un dezinfectant si banuiesc ca as eviti o infectie a amigdalelor. Poti sa mai incerci si cu sare (iei sare pe deget si ii dai pe amigdale.... chin al naibii si pentru copil si pentru tine cand il vezi cum se chinuieste!).

Lidia
Este imposibil sa-i multumesti pe toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Buna Lidia,

in primul rand multumesc pentru raspuns. Si eu tot pentru asta il folosesc si vreau sa-ti spun ca nu am mai ajuns la antibiotic asa usor. Am pus intrebarea deoarece nu am citit nimic prin nici o revista si am vazut ca nici medicii nu-l mai recomanda si, ca orice mama, ma intrebam daca am procedat corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

Si eu am folosit albastru de metil si pentru fiica-mea si pentru...mine. Nu intotdeauna a dat rezultatele asteptate, dar de cele mai multe ori mi-a fost de folos. Nici doctorita noastra nu era de acord cu mine ca il foloseam, chiar ma lua peste picior, dar de multe ori ne-a trecut rosul din gat cu ajutorul lui. Ea ne tot zicea ca usuca gatul, ca nu are nici un efect, ca se folosea pe vremea bunicilor nostri, etc. Dar daca bunica se vindeca cu ajutorul lui, eu de ce nu m-as vindeca?
Numai bine, Diana & Ecaterina

Nu dispera!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami spune:

hop si eu cu un leac de la bunica
cand eram mica tot timpul aveam probleme cu amigdalele si bunica ma lecuia imediat,,,,,imi masa amigdalele pe exterior cu "gaz",,,,,gazul pe care il folosea la lampa sa faca lumina in casa cand "raposatu' " ne intrerupea curentul.......de fiecare data avea efect metoda ei,,,,in doua zi zburdam iarasi

multa sanatate piticului

mami&Denisor

Mergi la inceput