micul terorist

micul terorist | Autor: iuliac

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, de cand am nascut sunt inebunita dupa copii si consider ca am destula rabdare sa-i inteleg si sa ma fac inteleasa dar... astazi a venit in vizita la mine o colega de servici cu baietelul ei de 3 ani si 9 luni si cu greu m-am putut abtine sa-i spun vreo doua. Ca sa ma intelegeti mai bine sa va spun ce a putut sa faca in 3 ore: mi-a spart o statueta africana la care tineam ff mult (asta cu betele de la schiuri), a varsat o cana cu cafea pe mocheta mea crem, a luat schiurile cu care vroia sa se dea in sufragerie, mi-a deschis toate sertarele si mi-a imprastiat totul prin casa, ne-a facut capul mare cu cantatul la chitara si cei mai important nu mi-a lasat copilul sa doarma; tipa de parca era Tarzan. O sa ma intrebati de ce nu i-am spus nimic colegei mele...I-am spus dar ea mi-a explicat ca, fiind in divort, ii face toate poftele copilului ca sa nu-i fie dor de taica-su. Sunt sigura ca s-ar fi suparat pe mine daca ii mai spuneam ceva de copilul ei sau ii dadeam sfaturi cum sa-l linisteasca.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Iulia!

Mai, da tu esti toleranta tare de tot cu colega ta si mai ales cu "Tarzanul" ei!Te inteleg perfect, pentru ca si noi avem cam tot asa un "Tarzanel" acasa de 3 anisori,iar ca sa-ti insir aici ce catastrofe s-a intimplat cu el in vizita la rude,prieteni si nu mai stiu eu unde nu as termina o viata sa mai am!Of,of,of!
In orice caz, i-am spus ca nu mai merge cu noi in vizita,dar ai cu cine sa vorbesti!NU!!! Il lasa "RECE"! Si nici noi nu mai vrem sa mergem la nimeni in vizita, pentru ca ne este pur si simplu penibil comportamentul lui de "maimutica" neastimparata!
Asa ca cine vrea, sa vina el la noi in vizita!Noi facem greva! Am incercat, da nu se poate e tare incapatinat si nici de legat nu poti sa-l legi,cind mergi cu el in vizita!! Nu ???
Ca deh,se zice ca baba frumoasa si copil cuminte nu exista!

***Alba***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

alba dar nu puteti merge nici la prieteni care au copii mici?
sunt sigura iulia ca daca venea la noi in vizita nu gasea nimic de spart prin zona. casa noastra s-a adaptat si ea cerintelor. Ai sa vezi cand mai creste bebe cum se vor ridica, sus si tot mai sus obiectele fragile sau periculoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Ca sa stiu ce ma asteapta.
Oricum, colega ta nu ar fi trebuit sa stea la tine TREI ore cu micul terorist (ai dreptate). Nici in mod obisnuit nu stai trei ore la cineva cu bebelus. Cred ca aveai destule ale tale, nu sa mai suporti calvarul. Oricum, asta nu inseamna ca pe ai tai nu-i vei suporta cu stoicism (vezi Alba).


Alina si Andruta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

P.S. sumisa are dreptate. Si casa noastra incepe sa se adapteze. Cineva spunea ca bebe se naste intr-o casa pentru adulti, dupa care adultii incep sa o aduca la stadiul de "casa pentru copii".
By.

Alina si Andruta.

Mergi la inceput