cat costa gradinita.in germania...

cat costa gradinita.in germania... | Autor: roxy

Link direct la acest mesaj

fetele spuneti-mi si mie cat costa gradinita in germania si cam cum este pentru un copil care merge prima data la gradinita si nu cunoaste limba .Stiu ca este foarte greu da se ocupa educatoarele mai mult de el adica ii pot acorda o atentie putin mai mare decat unui copil care stie limba si se descurca sa comunice cu ceilalti copii..multumesc mult si orice sfat este binevenit.

Roxy si Cristi cel vorbaret

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Draga Roxy,
iti raspuns repede-repede ca trebuie sa ma duc s-o iau pe laura de la gradi.
Eu platesc 140 euro pentru program prelungit (7.30-17); programul scurt costa 70 euro.
Pentru Laura, adaptarea a fost cam asa: in prima saptamana totul a fost minunat, numai focuri de artificii; apoi, in urmatoarele 5-6 saptamani a fost foarte rau; plangea saracuta dimineata, unoeri si seara la culcare ca ea nu vrea sa se duca la gradi, de mi se rupea inima; totusi, cand o luam pe la pranz (1-2), era numai zambete si spunea ca i-a placut; dupa perioada asta, a reusit sa-si faca 2-3 prietene si din nou totul a fost minunat; daaar, dupa vacanta de iarna, s-a intamplat ceva in capsorul ei si iar a inceput sa zica ca nu ii mai place la gradi si plangea de multe ori; problema era ca nu mai vroia sa se joace cu nici o prietena ! de ce? pentru ca nu le intelegea ! daca la inceput nu a avut nici o problema ca nu intelegea ce ziceau prietenele ei, acum deodata, a inceput sa se simta frustrata de acest lucru. De vreo cateva saptamani este ceva mai bine, a inceput iar sa se joace cu niste fetite, dar nu zilnic (sunt zilele cand sta numai cu "tantile"), a inceput sa inteleaga mai multe si e mai ceva relaxata. Si ce mi se pare grozav este ca a inceput din feb. sa vina un logoped la gradi si face doua sedinte pe sapt. cu copiii straini sau nemti care au dificultati la vorbire. Laurei ii plac foarte mult sedintele astea, logopedul e o tipa super si parca a facut si mai multe progrese de cand a inceput programul asta.
daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma..
am fugit!
cu drag,

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

multumesc Elena ,dar ce fel de gradinita este...de stat sau particulara,pentru ca la ce auzisem eu pare putin cat dai pentru a fi particulara dar daca e de stat ai facut programare cu mult timp iainte sau ai mers unde gasesti loc...multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi.Astept si alte fete care au copii la gradi aici in germania sa vad cat dau ele ,ca sa pot si eu sa-mi fac idee.Si inca ceva ,se poate incepe gradinita in orice zi sau doar toamna...Mi se pare extraordinar programulasta cu logoped dar cum se intelege cu copii care nu stiu germana ,si nici engleza...ca nu cred ca stie logopedul romana

Roxy si Cristi cel vorbaret

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

roxy, eu nu am bb, dar stiu cate ceva de la vecina-mea care si-a adus copilul aici la 5 ani, si nu stia boaba germana.

fiindca, copilul nu vorbea germana a fost primit la gradinita peste numarul de locuri, chestie de integrare si caci era deja marisor si sa faca macar un an de gradi pana la scoala.

dar, stiu ca normal trebuie inscris de f-. devreme, caci locurile se ocupa repede,
de preferat poti merge acum si intreba, si ei iti spun cand se fac inscrierile, eventual te treci pe lista de asteptare, caci sunt si cazuri cand iti spun de cand incep inscrierile si cand te duci iti spun ca nu mai spunt locuri, chestia cu listele de asteptare, au aceeia prioritate.
de care a spus Elena, cred ca este de stat cele particulare costa la 400-500€/luna

de baiatul vecinei nu s-au prea ocupat special fiindca nici mamica nu a cerut asta, dar dupa cca. 3 luni de gradi copilul a inceput sa vorbeasca, la tv. se uita numai la programe nemtesti si desene de asemenea.
a stat in de. cca. 1 an si 4 luni, din care 5 a fost la gradi, a invata germana mai bine decat maica-sa care este aici de 4 ani , dar l-a dus inapoi in ro. la bunici, ca cica, copilul nu are aici prieteni si nu i se pare normal sa il tina sa se joace tot singur in casa. copilul e acum acolo la scoala in lb. germana iar examenul de admitere la luat cu brio, cunostinte ce li se cer lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

multumesc pentru detalii ,eu inca nu stiu unde vom ajunge ,luna asta se lamuresc treburile ,pentru ca trebuie sa alegem intre a merge in state sau a ramane aici ,dar in Berlin.De aceea ma informez care sunt preturile la gradinite de aici cred ca nu difera mult intre localitati ,pentru ca se inclina sa se ramana inca pe aceste locuri.Si trebuie sa-l inscriu pe Cristi la gradinita cat de curand ,el facand 4 ani in iunie.,si nu mai pot amana ...

Roxy si Cristi cel vorbaret

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by roxy
quote:

dar ce fel de gradinita este...de stat sau particulara,


Este de stat; noi am inscris-o pe Laura in iulie si a inceput in septembrie; am avut noroc ca am gasit asa usor un loc la program prelungit unde de obicei se asteapta mult; cred ca am gasit asa usor pentru ca este un orasel mic, dar, probabil in Berlin va fi mai greu sa gasiti, asa ca inscrie-l cat mai repede. Apropos, vrei sa il dai la program prelungit sau scurt ? ca ma inteles ca la scurt nu e asa mare problema.

quote:
Si inca ceva ,se poate incepe gradinita in orice zi sau doar toamna...

Nu stiu daca la toate gradinitele e la fel, dar la asta la care e Laura se poate incepe de oricand; cred ca e important, atunci cand alegi gradinita sa vezi cati copii sunt intr-o grupa si cate educatoare; la gradinita noastra sunt vreo 20 de copii (20 sunt pana la ora 12, ca dupa aia ramin doar vreo 10 max.) si 3 educatoare, ceea ce mi se pare foarte bine.


[quote]Mi se pare extraordinar programulasta cu logoped dar cum se intelege cu copii care nu stiu germana ,si nici engleza...ca nu cred ca stie logopedul romana


pai, cum sa se inteleaga, cum se inteleg si educatoarele cu copiii care nu stiu germana si eu as fi taaaare curioasa sa vad cum vorbeste Laura cu educatoarele si cu logopeda cu pricina...dupa cate am inteles, lectia e pe baza de jocuri, repeta cuvinte, le corecteaza pronuntia, treaba care se petrece atat in grup, dar si cu fiecare copil in parte. Peste 10 zile am o mica sedinta cu educatoarele si cu logopedul, de abia astept sa le mai intreb cum se mai descurca Laura si sa vad ce mai imi spun si ele.
Oricum, o educatoare mi-a spus de la inceput ca dureaza in medie cam un an pana cand copilul, care nu stie deloc germana, reuseste sa vorbeasca si sa inteleaga bine.

Succes !


Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Ma bag si eu in discutie, pentru ca sunt in cautari de gradinita si in zona unde locuiesc (Kitzingen-Würzburg) nu e atat de tragic, nici cu pretul, nici cu inscrierea timpurie.

In primul rand se poate ca, copilul sa nu stie o boaba germana, invata el de la alti copii, iar daca educatoarea e mai intelegatoare se ocupa mai mult de el. Copii pricep foarte repede limbile straine (ma refer la invatat) la varste mici. De preferat ar fi o gradinita cu copii putini in grupa. Despre inceputul gradinitei, adica in orice luna a anului sau numai toamna, aici copii pot fi inscrisi si in ianuarie, aprilie sau septembrie (depinde de data cand fac trei ani); daca au depasit varsta asta nu cred ca mai are importanta cand merge prima data la gradinita.
Ei acum vine partea cu pretul, pai eu nu am auzit pana acum pe nimeni de 400 - 500€. Aici unde locuiesc eu toate gradinitele sunt afiliate la biserici (cu exceptia uneia care e asa-zis-a gradinita oraseneasca) si costa 80e pentru program de la 8 la 16, masa de pranz de plateste extra 2 sau 3 € pe zi. Calculand ajungi pe la 140, hai sa spunem 150€ maxim daca mai dai si bani de jucarii lunar. Eu am fata la camin si platesc mai mult pentru ca e a crucii rosii si sunt 12 copii (de la sapte luni in sus) si 4 educatoare (ce mai, trai pe copii, fiecare educatoare-sluga personala).

Sotul meu care a trait in Dortmunt imi povestea ca in orasele mari se intampla ca memele sa-si inscrie copii la gradinita cand acestia inca nu s-au nascut. Mie mi se pare aberant, dar pot intelege, daca sunt putine gradinite si copii multi.

Multa bafta in alegerea gradinitei si pe curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Pretul de 400-500 eur este real dar pt gradinite particulare. La stat costa peste tot cam la fel, cam cat a spus Elena, inca e in functie de venit. Ai mai mult, platesti mai mult, cei care traiesc din ajutor social, de ex., nu platesc deloc.

Da, chestia cu inscrisul copilului inca inainte de a se naste este si ea reala, insa mai degraba la crese unde nu sunt obligati sa primeasca copilul si unde au prioritate cei ai caror parinti lucreaza, deci cand mama/tata (depinde cine a stat acasa in concediu) se itnoarce la serv. Daca vrei sa stai si acasa si sa dai copilul la cresa (avand in vedere ca cresa e f scumpa f putini isi permit asa ceva) atunci ai f mari sanse sas nu primesti niciodata loc.

Cat despre gradi, sunt obligati sa primeasca copilul care a implinit 3 ani. Daca fac figuri, parintii merg la biroul central al gradinitelor de stat (Staetische Einrichtungen - deci fara cele afiliate la biserici sau alte organizatii) depun o cerere in care se explica situatia si primesc obligatoriu o repartitie la una din gradinitele din apropierea domiciliului. Deci, intr-un fel sau altul poti sa nu fi inscris copilul pana la 2,5 ani (ar fi bine totusi sa fie inscris cu jumatate de an inainte poate nus e ajunge la situatia asta) si tot primesti loc. Ideea e ca in cazul asta nu mai poti alege, unde te trimite acolo mergi.
Daca copilul implineste 3 ani in cursul anului, atunci il primeste. mama tb sa mearga la serv. dupa 3 ani si atunci tb sa se gaseasca o rezolvare. Stiu pe cineva care a amenintat ca ii da in judecata pt ca isi pierde locul de munca si n-a mai fost nevoie de nici o cerere ca s-au conformat, si ei sunt constienti ca legea e de partea parintilor in acest caz.

Roxy, cred ca intre timp ai aflat ca in USA o gradi costa 800$/luna (de stat sau particulara) asa ca... ce sa zic, aveti grija ce decizie luati ca s-ar putea sa fii legata de casa.

Si eu m-am inscris la o gradi catolica si mi-a spus ca daca e absoluta nevoie o ia pe Andra in martie cand face 3 ani, sau chiar cu 2-3 sapt. inainte ca sa treaca de "Angewoehnungszeit", insa avand in vedere ca mai am un copil mic cu care oricum stau acasa a zis ca eu decid si ca le-ar fi mai simplu sa o ia din sept. dupa ce a implinit 3 ani. La al doilea copil (nascut in decembrie) a zis ca am prioritate, intotdeauna iau intai surori/frati ai copiilor deja aflati la gradi.


Sotul meu a zis ca am scris romane:)) asa ca ma opresc si daca mai e ceva revin:)
O duminica placuta!


Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cristina, si baietelul meu e nascut in decembrie dar in 2002. Oare se poate sa-l primeasca la gradinita in septembrie anul viitor (2005/2006) la doar 2 ani si 9 luni? Gradinita catolica la care vreau sa-l dau are pagina web si am citit acolo un regulament in care scrie ca nu sunt acceptati decat copiii care au implinit 3 ani. E chiar asa de strict acest Kindergartenordnung? O sa vorbesc oricum cu ei despre asta, marti si miercuri saptamana viitoare se fac inscrieri si o sa ma duc in recunoastere. Tot ar fi ceva daca l-ar primi din decembrie sau ianuarie ca sa nu mai trebuiasca sa asteptam aproape inca 1 an. Oare toate gradinitele catolice sunt la fel, adica iti ofera posibilitatea sa inscrii copilul de indata ce a implinit 3 ani, chiar si in timpul anului de gradinita? Si inca ceva, am dreptul sa-l inscriu de pe acum pentru la anul ca sa fiu sigura ca prindem loc (sau macar sa rezerv unul, sa fim pe Warteliste) sau trebuie sa astept pana la inscrierile din primavara viitoare?




Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

, si aici cate bordeie atatea obiceie. Legea spune ca sunt obligati sa-i ia din momentul implinirii varstei de 3 ani, si aici unde am fost eu mi-a spus ca nici pe Patrick nu-l ia din septembrie, ci tot in cursul anului, ca si pe Andra. Cand am intrebat daca mai devreme nu se poate a zis ca ei nu sunt cresa, ci gradi
Dar cel mai bine ar fi sa intrebi, poate la voi nu e asa mare aglomeratia si te poti intelege cu tanti de acolo.

A, si inca ceva: conditie esentiala: sa fie "curati" adica sa faca la oala. Din cate am inteles il ia si daca nu e complet "curat" dar cu maraieli...

PS: uite ca uitai intrebarea lui Ruxi ref. la limba: la inscriere tanti mi-a spus ca eu tb sa-l invat pe copil limba materna, ca germana invata ei pe parcurs. La cati turci sunt pe aici ma gandesc ca n-o fi primul copil care sa nu stie germana.

Cristina

Mergi la inceput