Refuz alimente solide

Refuz alimente solide | Autor: Raluca

Link direct la acest mesaj

DE doua zile bb vrea doar lichide, nimic solid...am incercat orice varianta de papa, nimc..doar lapte, suc, apa si daca-i dau in mana roade un biscuit ...gatul, urechile sunt O.K, la fel si ea, rade, misca, e in forma dar eu sunt disperata...Ati mai patit asa ceva???
Dati-mi o idee de a face copilul asta sa manance!!!!

Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

raluca,
sigur ca sunt multe mamici patite, la noi deja este o stare permanenta de refuz cu mici abatateri de la program.
cel mai important este sa nu insisti, cu cat vei face asta mai mult cu atat mancarea va deveni dusmanul nr.1, deci atunci cand vezi ca deja se enerveaza , renunta.
mai gandeste-te ca este perioada dintisorilor, cred ca toti bebeii trec prin asta.
important este sa fie sanatos si sa nu piarda din greutate!
la cat mai multa pofta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Vai Ariadne, multa dreptate ai....nu o fortez dar tare as vrea sa o vad halind si pe copila mea...Am inteles ca nici Celine nu e o mancacioasa dar chiar asa fite ti-a facut???

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Hop si eu in club!Raluca,Ariadne o stie si pe veve ce sclifosita e la mincare!Gindeste-te ca ea are 2 ani acusica si de vreo 8 luni,zilele in care maninca ceva solid le trecem in calendar drespt sarbatori nationale!
Insa nu te speria,ca-n general bebeii au astfel de toane...trecatoare!Eu iti doresc din suflet sa fie asa!

PS Ariadnee,vrem si noi pozici cu Celinica!N-am vazut-o de juma' de an!


Sarbatori fericite si linistite!!
Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Irina draga si cu ce o hranesti in zilele care nu-s sarbatori nationale?? - ii dai suplimente alimentare, gen vitamine sau mai stiu eu ce,ca doar lapte si sucuri la varsta asta mi se pare putin....off incep sa ma calmez cand vad ca mai sunt copchii ca ilinca..

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

las-o in pace ca o sa-si revina singurica (asta daca ai exclus unele cauze medicale). daca ai vazut ca nu e bolnavioara, e in regula. toti copiii (sau aproape toti) au asemenea perioade. fructe, legume proaspete vrea?

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Fructe, legume crude roade daca i le dau in mana insa nu f. mult ca se...plictiseste si le arunca cat colo...

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

RALUCA,

EU M-AM PLANS EXACT DE PROBLEMA ASTA ACUM 3 SAPTAMANI CRED. TIMP DE 2 SAPTAMANI DIANA NU A MANCAT NIMIC, DECAT A BAUT CU BIBERONUL SI DESTUL DE GREU SI ASA. AVEA BRONSITA SI I SE UMFLASE O GINGIE CA I-AU APARUT O GROAZA DE MASELE. DUPA ACEST TIMP A INCEPUT SA MANANCE DIN NOU MAI MULT CA INAINTE. E DRET CA TUSEA NE-AM TRATAT-O CU KETOF (ANIHISTAMINIC) SI SCRIE PE EL CA FACE O POFTA DE MANCARE ...

dana

Mergi la inceput