Ajutor daca se poate-sange 01 Rh negativ!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Am sunat la Institut, baiatul este intr-o stare f. grava... de 10 zile ii tot cauta singe, in zadar. Freia, daca poti, da un telefon chiar azi, la secretariat, si intreaba conditiile...
Maine o sa apara anunt in Jurnalul National. Am vorbit si la Antena1, PrimaTv si Radio Total... Sa vedem! Doamne ajuta baiatului bolnav!

Institutul de Hematologie situat pe str. Constantin Caracas, nr.2-8, sector 1, Bucuresti (in spatele Spitalului Filantropia). Mai multe rela]ii se pot obtine la telefoanele 212.81.26 (centrala - ceri cu dr. Luminita Rusen) sau 212.89.04 - secretariat



"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Multumesc fetelor.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Si eu am 0 negativ.
Am sunat acum 10 min. la Inst.

DR. RUSEN A LASAT VORBA PENTRU TOATA LUMEA CARE SUNA IN LEGATURA CU ACEST CAZ - SA MERGEM MAINE DIMINEATA LA ORA 8:00 PENTRU RECOLTARE LA ET. 4 (LA INST. DR. FELIX)

NU EXISTA NICI UN FEL DE INTERDICTIE (IN AFARA DE CELE CUNOSCUTE: SIDA, HEPATITA B, C ETC.) - SINGURA CONDITIE ESTE SA AVETI GREUTATE PESTE 53 KG. - NU CONTEAZA CA SUNTETI INSARCINATE cred (?!), CA ALAPTATI cred (?!), CA TOCMAI ATI NASCUT cred (?!) ETC. Daca suntetzi intr-una din aceste situatzii shi nu va este greu - poate venitzi totushi.

MI S-A SPUS CA CANTITATEA RECOLTATA AR FI DE 300-400 ML.

Fetelor, care mai vretzi, haidetzi maine sa donam singe!
Ne intilnim acolo, la 8:00!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Offffff, am avut hepatita, din pacate...

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by cl

Offffff, am avut hepatita, din pacate...

Claudia



Clau,
poate ai avut hepatita A?!
Vino, maine, totushi. Oricum itzi vor testa singele din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Teo, a fost B, din pacate. Am facut-o de doua ori si am fost declarata cu hepatita cronica activa ani de zile. Acum cica nu mai am nimic. Eu pot sa vin, numai dupa ora 10 insa, dar cred ca vin degeaba. Pune-le o intrebare medicilor, iti dau mobilul meu pe PM si in caz de urgenta, vin.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy spune:

io am grupa asta...sunt cu analizele la zi...maine sunt acolo...slava domnului am mult peste 53 de kg.sper sa ajute cu ceva.


puffy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Nu mi-au spus de la Institut ca sunt exclushi donorii foshti hepatitici (infectzia HIV mi se pare de bun-simtz sa fie exclusa din start!) - am scos-o de la mine - ei s-au referit doar la greutate ca shi conditzie eliminatorie. Pe de alta parte persoana cu care am vorbit era cam paralela cu cazul si cu medicina, in general.
Nu shtiu daca nu exista cazuri disperate (de viatza shi de moarte) in care sa accepte shi un singe shtiut contaminat (exclusiv HIV) pentru salvarea vieztii pacientului.
Probabil ca ar fi bine ca totzi cei care au acest tip de singe shi vor sa doneze sa vina shi vor vedea la fatza locului ce se va intimpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniq spune:

Imi pare foarte rau ca nu pot si eu dona....ca am 01 si RH negativ.....singura problema e ca sunt in Olanda si am sub 53 kg....Cred ca si sora mea are aceeasi grupa si RH..dar e in Iasi.....daca nu e nici o problema spuneti-mi si o rog sa doneze si ea

moniq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Adaug acest mesaj despre Andrei Iordan:


Andrei nu e bine deloc, dar traieste si cat traieste exista speranta.
Cam de 10 zile e in spital la Fundeni, dupa ce a mai fost in 3 spitale, e din rau in mai rau, scuipa sange pe nas si pe gura, cheaguri mari. Ce primeste prin transfuzii pierde asa. El e hemofilic si ar avea nevoie de Factor 8 ca sa nu mai sangereze, dar se pare ca nu au destul in spital. Nu are un diagnostic clar, pentru ca, dat fiind starea lui grava, nu i se poate face punctia care ar putea stabili diagnosticul. Cam asta e ce stim noi, colegii mamei lui. Ea insasi e intr-o stare de plans.

Cine poate ajuta in orice fel, e bine venit.

Flori Vlad



Anca

Mergi la inceput