Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mnicol spune:

Carmen, felicitari pentru viza! daca asta ti-ai dorit, nu trebuie sa te ingrijorezi. Mult noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Carmen, ce tip de viza aveti ? Si, daca mai stii sa-mi spui si mie cam cind ati depus dosarul ?


Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Willa spune:

Salut mamici si pitici!
la multi ani, Stefan Cristian, sa cresti mare si destept si frumos!
Ileana, multumesc! ma duc si eu sa vad ce gasesc... sa stii tu ca si eu vroiam sa intreb cam acelasi lucru de iubita mea: si ea se trezeste la ore de-alea care, vorba ceea, pana sa se nasca ea pt mine nu existau, si se joaca si chiuie si tipa la jucarii de ne stie tot blocul!

renuntasem la bibe cu un pic de fainos seara, dar aseara i l-am dat iar si... a dormit o ora mai mult...
am facut si noi vaccinul de 4 luni, ne-am matzait cateva sec si apoi am inceput sa radem... ce puiutza...

Carmen, sa fie intr-un ceas bun, sa va ajute Dumnezeu sa va impliniti visele acolo!

in rest, fetelor, stiu ca s-a tot discutat, dar mai da-ti-mi un sfat cum s-o ajut pe Iulia: s-a constipat rau... nu iese decat cu supozitir de doua saptamani aproape...

Bianca si bb Iulia Maria
http://community.webshots.com/user/happysaphire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Carmen, felicitari pentru viza !!! Asta da veste buna. Sper ca mai apucam sa ne mai intilnim inainte sa plecati

Chestie interesanta la puiutul meu : daca seara papa 200 ml lapte, dimineata se scoala la 4 sa pape, dar daca minca seara mai putin, adica 160-170 ml, atunci il tine pina pe la 5-6. Cum se explica ?
Asa ca, daca tot papa 2 mese de 200 ml si 3 de 170 ml pe zi, m-am hotarit sa-i dau mesele de 200 ml dimineata si la prinz.
La doua luni a avut 5800 g si 62 cm. Acum sigur are peste 6 kg ca e tot mai greu de ridicat in brate. O sa-l cintarim duminica, la fix 3 luni.
Mey, si n-ar sta nici 10 minute singurel Doar dimineata mai sta si se zgiieste la jucarii vreun sfert de ora, un rest, cind nu doarme, trebuie sa stau cu el sa-i fac spectacol. Tare se mai plictiseste repede copilashul meu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Simona, avem viza federala de Canada, pe care scrie immigrant. Cu mounties calare si tot felul de timbre holografice ... scheme si figuri. Dosarul l-am depus acum aprox 8 luni. Dar tot procesul de emigrare s-a derulat pe partea franceza, altfel dura mult mai mult. Pe partea franceza sunt obligati sa iti solutioneze dosarul in maxim 9 luni de la deschiderea lui. Noi am avut in iunie interviul la Bucuresti, la Hilton, si totul s-ar fi derulat si mai repede, dar am asteptat sa se nasca Matei ca sa facem analizele medicale toti 3 odata. De plecat putem pleca unde vrem noi in Canada, poate fi si Toronto sau Vancouver, dar noi am ales pentru inceput Montrealul. Protectia sociala e mai buna in partea franceza. Daca te mai intereseaza alte detalii, intreaba.

Carmen si bb Matei Gabriel

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Willa, deci nu sunt singura care se vaita ca are cupilu' chef de joaca noaptea. :))

Chiar vroiam sa intreb: in toata gashka noastra noi suntem singurii care nu dormim noaptea??????

Madutzu, noi avem deja 2 dinti, cei de jos. In curand ne laudam cu 4....



http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Willa, ai incercat cu o lingurita de suc de mere? La Matei a mers tare bine, si el pana nu i-am introdus sucurile de fructe facea doar cu supozitor cu glicerina. Daca nu vrei sa incepi diversificarea (adica sucuri de fructe, cu toate ca asta nu e chiar diversificare, poti sa ii dai ceai de musetel sau o lingurita de suc de mere de vreo 2 ori pana se regleaza, ca dupa aia o sa faca singura ... cel putin la Matei asa s-a intamplat. I-am dat vreo saptaman sucuri de fructe, dupa care nu i-am mai dat, si a facut oricum singur. Acuma are masa de fructe si am inceput cu cateva picaturi de suc de portocala. Sa vedem ce o iesi de aici.

Carmen si bb Matei Gabriel
http://community.webshots.com/user/carmen77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Salut fetelor!

Am sosit acasa, de fapt duminica am ajuns in Cluj, doar ca ieri am avut show cu Andrei si nu am apucat sa scriu, doar am citit.
tuturor sarbatoritilor de pana acum!!!Nicolas Alexandru,Julia Ana-Maria, Olguta, Andrei(Umflatzel), Eugen Octav,Iulia Maria ,Rose Alexandra,Stefan Cristian, sa cresteti mari si sanatosi, destepti si frumosi!
Iar pentru 8 Martie, si pentru toate fetitzele si toate mamicile! De la Andrei.
M-am intalnit cu Ven! De fapt ati vazut dovezile la ea in album...
Ne tot spunea ea ca lucreaza sa termine mansarda, sa se mute acolo. Sa vedeti ce treaba buna a facut! Super arata! Am mai luat si eu niste idei pentru decorarea unei case. Iar Markus e o bomboana de baiat. Cat am stat acolo a facut nani aproape fara intrerupere. E un drag si scump. Si e un lungan...
Dupa cum v-am spus, am fost la mama pentru aproape o saptamana. Fain, dar nu mai merg!Copilul meu a fost atat de agitat ca am crezut ca o iau razna. Prea multa lume in jurul lui. Cateodata erau si 6 oameni,ca veneau si socrii mei(locuiesc in acelasi oras) sa-l vada si era dezastru. 3 zile a urlat Andrei de imi venea sa sar de la etaj. Plus ca problema noastra cu tinutul in brate doar la verticala s-a agravat, ca doar erau mai multe maini care sa se sacrifice. Partea buna la toata treaba a fost ca am ajuns si noi(eu si Luci) sa iesim un pic in oras singuri. Ma rog, am cautat un bar fain sa bem un suc si nu am gasit nimic care sa ne placa..da asta ii alta poveste.
Desi e doar o saptamana de cand am scris ultima data, am o gramada de noutati despre Andrei. A inceput sa gangureasca serios. Si povesteste ceva de genul:auuu, ouuu, guuu...cu perdeaua, cu jucariile, cu mami si tati. E mult mai atent la lucrurile din jurul sau si urmareste atent jucariile si pe mami cum se misca pe langa el. Nu am observat sa-si priveasca mainile inca, dar le foloseste cu mare succes. Ma pun langa el sa faca nani si stau cu fatza mea aproape de el. Si-si intinde manutzele si ma prinde de nas, de gura, de barbie.De tot ce apuca.Mai scoate un ochi, mai baga un deget in gura la mami(ceea ce nu prea imi place si nu-l las). Si uite asa adoarme jucandu-se cu mami. Intinde manutzele dupa jucarii, dar inca nu sunt coordonate miscarile asa ca nu prea ajunge la ele. Tot mami i le pune in manutza.Capul si-l tine bine acum. Din pacate nu ne mai rostogolim de pe burta pe spate, ca nu mai vrem sa stam pe burtica. Doar foarte putin timp. Cat sa faca mami vreo cateva poze sa mai puna in album.
Ieri au venit si la mine rusii. E prima data dupa nastere. Ieri a fost ok. Azi e jale!!! Am luat Alchemilla sa vad poate,poate se mai opreste. Si am mai bagat si un Nurofen ca ma durea burta de numa. In 16 martie ar fi fost un an de la ultimul ciclu. Nu-mi vine sa cred ca un an nu am avut de a face cu asa ceva Cred ca mai fac un copil
Ieri a fost o zi frumoasa, pe langa cadoul de la tati am primit cadou si de la Andrei. O felicitare "Pentru mamica mea" pe care tati a scris ce i-a spus Andrei, ca el e prea micutz si nu poate tine pixul in mana. Si a scris asa: " Pentlu mami, de 8 Maltie! "La multi ani", mami!" Sincera sa fiu, mi-au dat lacrimile. Nu a contat ca nu Andrei a scris sau gandit asta(ar fi chiar culmea!!!),dar gandul ca e primul 8 Martie in care nu sunt doar femeie ci si mama m-a terminat!!! Si azi m-am uitat luuuuung la felicitare.
Carmen, felicitari pentru viza!Mult succes dincolo. Sa va impliniti toate visurile!
Ileana, imi pare rau ca nu se mai termina chinurile tale. Dar, vorba ta, pana merge in armata sigur se vor termina.
Noi nu prea avem probleme noaptea. Cu o exceptie sau 2, doarme de pe la 11 pana la 5:30 cnad isi papa lapticul si doarme inca o tura pana pe la 9:30. Dupa asta insa e jale!!! Mananca haotic, putin si des. Doarme iepureste. Ma omoara cu dormitul in timpul zilei. Ieri de la 10 la 8 seara a dormit maxim 2 ore! si se plictiseste repede de orice. Si de jucat, si de povestit. Si incepe sa urle pe urma. Ca vrea sus, in brate. Dar am hotarat ca-l dezvat de asta. Asa ca il mai las sa si planga cate un pic.
Gata, ca m-am intins de numa. Pun pariu ca ati scris cateva mesaje de cand am inceput eu.


,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Willa,

Si bebenacul meu a fost constipat de mult timp si am reusit sa-l dau pe brazda.
Prima oara a facut caca dupa 1 lgta suc de mar (nu i-am diversificat hrana pana acum); in ziua urmatoare nu a mai facut, desi i-am dat 2 lgte.
Pana la urma, cu 1 lgta suc de portocale intr-o zi si 2 lgte a doua zi, am rezolvat treaba si de atunci (aprox. 1 saptamana) face singurel, dimineata. Nu i-am mai dat deocamdata nici un suc!

Promit sa va scriu mai incolo cum s-a comportat la vaccin si ce greutate mai are. Acum iesim putin afara ca sa doarma mai bine!

Pupici,




Adriana si Mihnea (11.11.03)
http://community.webshots.com/user/bbcloanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Carmen, ti-am trimis un PM in legatura cu problema care te interesa.

Laura

Mergi la inceput