Despre gradinarit (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Da, primavara asta se cam lasa pe aici asteptata! Dupa cateva zile mai calde, acum se anunta un val de frig, si apoi abia stre sambata se mai incalzeste iar! Sa mor de ciuda, nu alta!

Sa va povestesc ce am patit ieri cu o nebuna de veverita!! Ma uitam pe geam si vad in rondul cu flori(adica unde vor fii!) o veverita care manca ceva. Cand mai uit mai bine, ea mai scurma in pamant dupa altceva. Imi aduc aminte ca in acel loc, am reusit eu sa pun asta toamna un bulb de zambila, si fug repede afara sa vad daca este bulbul de zambila! Si era fetelor. Dar veverita nu vroia sa plece de acolo. AM batut din palme, am acruncat cu presul de sters picioarele dupa ea, si ea s-a sinchisit doar sa fuga 2 metri mai incolo. Mi-am luat niste papuci in picioare, am mers catre ea si ea nimic, in final s-a suit de juma de metru intr-un pom!, m-am dat la ea, s-a mai urcat de-o palma si in final s-a urcat mai sus si ma pandea pe mine ce fac cu bulbul ala. Nu mai aveam ce face pentru ca era mancase partea incoltita si jumate din el.
In casa sotul meu si fetita au avut un spectacol de zile mari cum eu vroiam sa fugaresc veverita si ea nu se sinchisea de mine! Mi-a fost o ciuda! saraca zambiluta a scos si ea o frunzica , si a gasit-o veverita si a mancat-o si a scurmat pana la bulb!Stricacioase tare mai sunt!veveritele astea! si sunt si tare multe pe aici! nu stiu ce o sa ma fac cu ele cand o sa pun afara rasadurile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:



Petra,

hai, nu fii supäratä!!!...imi dau seama ce fioroasä esti, dacä nici o veveritä nu se sperie de tine!!!
Ia uite la ea!...cicä: " mä uitam in rondul cu flori"...ai ajuns sä visezi cu ochii deschisi???...mie imi pläcea mai mult asa: " mä uitam in rondul cu flori si am zärit de la fereasträ cä a räsärit ceva...am coborit in grädinä si ce sä vezi???...din bulbul meu de zambilä, pe care l-am plantat astä toamnä, a räsärit o veveritä obraznicä!!!...am vrut s-o smulg de acolo, dar...am zis deja cä era obraznicä!!!...nici nu se gindea sä se miste din loc!!!"
Ti-a pläcut???
Dacä vrei, ti le trimit si pe ale mele de aici...asa poti sä faci si un rond de veverite!!!....dä-le incolo de flori!!!
Am ris cu lacrimi, numai cind mi te-am inchipuit...Petra fioroaasaaaaa....

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SMART spune:

Draga Andreutza, noi cele care cumparam plante in franta si ca celelalte fete de prin lumea intreaga avem mereu probmleme de genul asta, identificarea plantei pe care o vezi in magazin si habar nu ai cum se cheama in romaneste sau a celei pe care vrei sa o cumperi, o stii in romaneste si cind te duci la magazin nu stii ce sa intrebi. Oricum, ictionarele roman/orice... sunt destul de vagi, denumirile plantelor sunt "relativ "corecte asa cum sunt mii de alte cuvinte traduse "ad literam" sau chiar mai rau. Cel mai sigura este o enciclopedie a gradinaritului in care vezi planta si pe urma stii despre ce vorbesti.
Asa ca poate se cheama cimbrisor in dictionar dar in franta chiar si planta aromatica tot thym se cheama, ce sa-i faci asa e viata...
Nu stiam ca poate fi folosit ca ceai cimbrisorul, merci, acum stiu si poate ne spui si pentru ce anume, pot sa incep sa-l tund in mod sistematic si sa-l usuc, ca incepe plece din ghiveci inspre sufragerie.

Multumesc,

FELICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Buna fetelor!
Hai, mai Petra, si chiar nu ti-a placut de veverita? A fost super.
Bine ati venit pe la noi Doina si Mihaela!
Doina, nu stiu daca te bucuri sau nu, dar sa stii ca se cam intampla pe la noi accidente din astea si se prea poate ca primul sa fie cires dupa cum spui ca e mai dezvoltat si cu scoarta alba. Inalta cumva si un varf semet? Pentru ca visinul nu se inalta prea mult, dar ciresul da.
Otilia, cat sunt de mari, ce fel de frunze au, cate flori are o plantuta, cat de mari sunt florile si ce forma au? Da-mi si mie mai multe detalii poate aflam ce ti-a crescut in gradina. Apropos, s-ar putea sa fie chiar lalele, ca am vazut niste lalele pitice de mori ce frumoase sunt. Am avut si eu in balcon. Si erau chiar frantuzesti de la Vilmorin.
Astazi mi-am pus si eu pe balcon Alyssum, Belle de jour(frumoasa zilei), floarea miresei roz, iarba pentru pisici(de dragul verdetii ca pisica nu am) si urzicute in amestec. Sper din suflet sa iasa ceva pentru ca am balconul spre nord si nu e soare deloc. Vreau si eu ceva flori frumoase!
Mihaela, sa stii ca ceea ce a aparut pe pomii tai sunt afide si nu sunt atrasi de iasomie ci de seva dulce a pomilor. Asa ca NU SCOATE IASOMIA! Va trebui sa stropesti pomii, pentru ca altfel nu vei scata de belea. Eu una nu am auzit de Glicerina ci de Glicina si nu e tot una cu Mana maicii domnului.
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Petra draga, m-ai facut sa rid tare cu veverita ta!
Iaca nu sunt singura aventuriera... Acum esti si tu cu zambilele si veveritele!
Dar nu poti sa pui o sperietoare de veverite? Sau astea-s doar pentru pasari?
Eu pe aici n-am veverite, asa ca ma scot cu o sperietoare Am si ochit unele faine! Am incercat eu sa-l conving pe sotul meu sa stea mai mult prin gradina, dar s-a uitat cam urit la mine!
Andreutza, o sa ies cu o rigla si o sa notez toate datele cerute pentru florile-mister. Daca-mi amintesc eu bine, n-am vazut frunze (de abia rasareau din pamint...), dar florile erau maricele, cu petale cam de 4-5 cm lungime, mov, cite o singura floare pe tulpina. Forma o aveau cam ca lalelele, dar nu sunt lalele. Adica lunguiata si desfacute putin.
Da, kristhin, sper ca la noi a venit primavara! Acum sunt cam 14°C afara si n-a mai inghetat!
Bine ati venit la gradinarit pojogam (merci de idei!)si Doina Sanda!
Emoison, ia sa incerc si eu cu simburi de mandarina sa vedem ce iese... Ce zici, Andreutza, sunt sanse sa iasa un mandarin frumos?
Felicia draga, asa este, francezii nu folosesc decit thym, altceva nu au. Si este thym vulgaris, adica cimbrisor, care este foarte bun in mincare. Am incercat eu :)))
Eu am primit simbata (dar am vazut asta doar duminica, ca sotul a uitat sa-mi zica) un pachet cu o mimoza pe care am plantat-o, e mititica (cam 50 cm) si fara flori, oare o inflori anul asta? Si 6 fragi (framboisier)... si seminte de napi, cimbrisor, hasmatuchi (cerfeuil), praz si castraveciori. Fragii trebuie sa-i plantez repede afara, nu?... O sa fac asta miine, ca azi a cam picurat si eu singura nu pot sa dau gauri in pamint, e prea tare...
Va , aventuri placute in gradina minunilor!

~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Felicia, cred ca am scris in acelasi timp! Ai mare dreptate cu denumirile! Dar cred ca numele stiintifice ar trebui sa corespunda!

Cu drag,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Otilia, nu sunt cumva branduse? Sunt micute(pana in 10 cm), fara frunze sau cu frunze ca niste ace(f inguste). Tulpina este albicioasa si firava. O singura floare dintr-un bulb. Floarea are cam 3-4 cm, e ca un boboc de lalea si se deschide f putin la partea superioara. 6 petale dispuse pe doua randuri, mov.
Ai sanse mari sa iti creasca un mandarin super! Dar trebuie sa ai rabdare.
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

CAmelia, daca tu ai ras de mine , de patania mea cu veverita obraznica, si eu m-am distrat de varianta ta de poveste! Ieri chiar imi venea sa pun veverita aia cu coada in pamant in loc de zambila! Poate inflorea in final!

Otilia, sperietori de veverite nu am vazut pe aici, dar la cate sunt ar trebui sa am gradina plina de sperietori! Tare m-am mai distrat cand ti-ai invitat sotul, in mod delicat, sa stea mai mult prin gradina!!!!

Ei da , am ajuns si la capitolul combaterea daunatorilor! A se vedea vereritele. Cineva mi-a zis ca nu stiu ce planta nu le place la veverite si nu prea mai stau prin gradina. Dar cu memoria-mi scurta la lucrurile importante, nu mai stiu cum se cheama acea floare! Parca boance! Florile alea portocalii care au un miros specific! Adica si frumzele miroase mai altfel! Poate ma ajuta cineva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Andreutza

Otilia, nu sunt cumva branduse? Sunt micute(pana in 10 cm), fara frunze sau cu frunze ca niste ace(f inguste). Tulpina este albicioasa si firava. O singura floare dintr-un bulb. Floarea are cam 3-4 cm, e ca un boboc de lalea si se deschide f putin la partea superioara. 6 petale dispuse pe doua randuri, mov.

Andreutza draga, m-ai salvat, asta e!!! Merci!!! Deci brinduse de primavara, ce frumos!!!
In franceza le zice crocus, am dat o cautare pe Google si am gasit mai multe pozici care corespund exact la ceea ce am si eu in gradina. Una este aici:
http://showcase.netins.net/web/solitude/crocus.jpg

Bine, la mine nu-i zapada...
Merci mult, sunt tare bucuroasa acum ca stiu ce sunt!


~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Otilia! Ma bucur ca am descoperit. Trebuie sa fie tare frumoase. Sa stii ca sunt si branduse de toamna care sunt orange.
Crocus e denumirea stiintifica. Sa stii ca au bulb la fel ca lalelele si vor reaparea in fiecare an. Se gasesc si de cumparat dar trebuie plantati din toamna ca la toate plantele care infloresc primavara. Superba poza si gingasa tare floarea. Esti o norocoasa!
Cristina, ce fel de crini ti-au iesit tie in martie, mey? Crinii infloresc vara si bulbii abia se planteaza primavara.
Cu drag,



Mergi la inceput