Despre gradinarit (2)

Despre gradinarit (2) | Autor: Otilia

Link direct la acest mesaj

Prima parte a subiectului "Despre gradinarit" si partile 1 si 2 de la "Plante si flori pentru suflet" le gasiti aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21136
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20214
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22467

Va mai pun o data ultima mea intrebare:
Ce sugestii imi dati pentru o planta agatatoare netoxica (pentru copii) si neintepatoare (deci trandafirii pica) si nici prea scumpa (am vreo 16 m de acoperit), dar frumoasa foc si mereu inflorita?

Va , harnicutelor iubitoare de frumos!

Otilia&LaAdelita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Eheiii, asa s-a inteles ca renunt la clamatis???Nuu! pentru ca imi plac si imi aduc aminte de casa parinteasca. Si mama are una in fata casei, doar ca este mov. Nu mi-am luat mov, sa nu tot stau cu gandul la mama cand vad floarea!!! ca nu-mi mi tihneste nimic, nici flori, nica gradinarit, de dorul ei.
Poza de la clamatis, am dar ce folos daca nu stiu a o pune aici??.Daca m-a scoleste cineva, aveti si poza!

Otilia, in Ro. era o planta care avea funzele ca vita de vie, doar era de un verde mult mai deschis, facea flori ca niste lumanarele albe si semintele erau mari ca de bostan, intr-o coaja ca de castan, cu ceva tepi dar nu periculosi pentru ca sunt moi. Sa ma tai daca stiu cum se cheama!Stiu ca mama avea si punea mereu primavara pe langa un gard si pana toamna nu avea treaba cu ele. Se faceau o perdea de flori si frunze si miroseau si frumos pe deasupra!
Daca investesti in clamatis, o ai tot timpul, pentru ca este perena. Eu am luat-o de la un supermarchet, gen Metra din Ro., unde cantitatile sunt mai mari si ca pret se iese mai bine. Am o cutie cu 5 fire si m-a costat 13$. Daca as fi luat-o de la o florarie sau magazin specializat, si aici este in jur de 15 -20 $ un vas cu o floare, un pic crescuta(daca ai noroc pot fii si doue mai firave, dar care se prind in final). Deci si aici sunt scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Camelia, tufa aia cu frunze mici care se tunde in diferite forme se cheama Buxus sempervirens sau merisor.
Dintre liane care nu sunt toxice si nu au tepi: jesminul(si miroase divin), Weigela.
Uite niste poze frumoase cu clematite:http://www.romstal-garden.ro/plante%20exterior/PLANTE%20DE%20EXTERIOR.htm
Si ai si poza de la Weigela acolo. Dar nu stiu cat costa.

Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, azi am plantat o parte din ridichi... pina s-a facut noapte, si tot n-am terminat... Mai plantez si miine. Ups, am uitat sa ma uit pe calendarul lunar! Am vazut ca era luna plina, iar m-oi fi plantat :DDD
Andreutza, faina ideea cu iasomia... Doar ca e scumpa, o singura floare (planta) costa intre 12 si 30€, mie imi trebuie multe sa acopar ditamai gardul. Si apoi mi-e frica sa nu imi moara iarna daca ingheata. Am vazut ca exista si isomie de iarna, care infloreste in timpul iernii!!! Poate am sa pun doua feluri, de vara si de iarna, intercalate, ca sa am flori tot timpul. Dar am o intrebare: nu le pot multiplica eu? Ca nu am bani sa cumpar vreo 30 de plante la pretul asta... As vrea sa cumpar numai una si sa faca pui... chiar daca trebuie sa astept, asta e! Daca nu o sa pun fasole sau castraveti :p
Ah, si mie imi plac gradinile peisagiste... Nici nu stiu unde sa plantez florile la mine, ca vechiul proprietar a facut un masiv de flori in spatele casei in forma de semicerc, apoi intr-un colt avea un trandafir (rosier) inconjurat de niscai zmeura si nu mai stiu ce... Apoi in fata avea niste flori plantate in forma de L... Trebuie sa gasesc o solutie.
Petra, tu poate ca vorbesti tot de iasomie... Ca zici ca mirosea frumos :)))
Camelia-Daniela, m-ai facut sa rid cu ideile tale!!! Auzi: "bineinteles cä prima figurä pe care as face-o va fi un "selbstportret" in märime naturalä al persoanei mele!!!....ca sä stie lumea cine este seful pe felie!!!"
Ridichile mele sunt necomestibile pentru moment... si nu stiu daca vor fi comestibile vreodata... Cu toate aventurile pe care le-am avut cu ele... Dar daca nu iese nimic, lasa ca o sa cumpar si tot o sa-ti trimit... Sau vrei sa-ti trimit ridichile mele, bune sau nebune, cum or fi?
Va , frumoaselor, pe curind!

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Nu , planta de care ziceam eu nu este iasomie. O sa o intreb pe mama mea daca stie ea, macar denumirea populara.
Otilia , doar nu te apuci de gradinarit si duminica!?
In rest spor la treaba si la cat mai multe ridichi comestibile! La mine inca este frig, noaptea si mai astept cateva zile sa vad cum se stabilizeaza vremea.
Daca aflu cum se cheama agatatoarea mea, va dau de stire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Otilia, faina ideea cu iasomia, dar este ideea ta pentru ca nici eu nu vorbeam de iasomie. Eu vorbeam de o liana cu frunze simple, ovale, de 3-4 cm, dispuse opus si cu flori galben-portocalii care miros f frumos si au mult nectar(s-ar putea sa se mai numeasca si palma maicii domnului dar nu stiu sigur ca in botanica e jesmin in romaneste - dar nu Yasmine, mey -). Iasomia este o tufa si se inmulteste singura prin lastarire. E destul de rezistenta la frig si nu cred sa inghete(noi avem in parc, nu este protejata si nici nu ingheata).
Fetele, la noi a nins si apoi a fost un ger de au crapat pietrele. Asta e vreme de stat in casa si sau (depinde ce preferati)
Sotioru meu are de facut o lucrare(plantat mesteceni si pini) si isi tot freaca mainile ca vremea asta e data de tot peste cap(au fost si 17 grade si acum mai putin de -10). Uite asa nu am avut nici anul trecut piersici si caise autohtone si nu vom avea nici acum(si sunt moarta dupa ele).

Cu drag,
ps: asteptam multe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Bunä fetele,

la noi a nins si ieri si azi,iar noaptea sint -8 grade!!!...si eu mor de ofticä...

Otilia,

si mie imi place mai mult planta aia de care zice Andreutza...dar nici eu nu mai stiam cum o cheamä...acum mi-aduc aminte...era ceva cu maica Domnului.
Iasomia infloreste o perioadä scurtä, dupä care nu-mi mai place cum aratä...tufa...
Cealaltä infloreste mai "nobil" si are un miros de cazi pe jos!!!...cä pe sus nu poti sä cazi, oricum ai face!!...si eu mai stiu cä este in 2 culori.
Cu ridichiile tale väd cä nu am nici o sansä!!...ti-am zis cä am poftä de salatä!!...lasä mä, cä unde-i muncä, e si räsplatä!!!
Mä bucur cä-ti plac ideile mele...de idei nu duc lipsä, ba dimpotrivä, imi bubuie capul!!...si asa cum scriu acum, ca o fatä silitoare ce sint, mi-a mai venit o idee!!!...vrei s-o auzi???
Tine-te bine!!!...eu stiu ce sä faci cu "L"-ul äla...tre´sä-ti mai cumperi niste flori si le plantezi in asa fel incit sä scrii OTILIA!!!...problema rezolvatä!!!....asa stiu pinä si äia care trec in zbor pe deasupra grädinii tale, cine e seful de tarla!!

Andreutza,

eu zic cä ai dreptate...la Buxus latin, nu mä pricep!!...pe vremea lui Ceausicä, nu ne-a invätat la scoalä cum se numeste tufa aia frumoasä!!....mai degrabä stiu cum se spune pe germanä!!...tradus, ii zice pomul vietii, pe limbajul de baltä...dar parcä am väzut eu ceva si cu buxus, dar uitasem!!!
Dar sä stii cä faza cu figurile o fac!!...plus zorele care cresc prin tufä si mai am o idee....pun si un stol de päsärele la capul figurii mele!!...bineinteles dupä ce imi fac o coronitzä din flori pe crestet!!!
Cam atita pt. inceput!!!

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, eu nu mai inteleg nimic cu jesminul si cu iasomia! Spuneti-mi numele pe latina ca sa gasesc corespondentul in franceza... Aici se gasesc tot felul de tipuri de "jasmine" (care inseamna iasomie) agatatoare de tot felul de culori, de iarna sau de vara, cu nume latinesti de genul: Jasminum officinale (flori albe), Jasminum beesianum (flori rosu-carmin), Jasminum stephanense (flori roz), Jasminum nudiflorum (flori galbene), Trachelospermum jasminoïdes (flori alb-pur care devin crem), Trachelospermum jasminoïdes 'variegata' (flori alb-pur) etc. Voi despre ce vorbiti? Daca vreti sa vedeti si niscai poze:
http://www.plantes-et-jardins.com/catalogue/catalogue4.asp?id_variations=7026&w1=
http://www.plantes-et-jardins.com/catalogue/catalogue4.asp?id_variations=7027&w1=
http://www.plantes-et-jardins.com/catalogue/catalogue4.asp?id_variations=1754&w1=
http://www.plantes-et-jardins.com/catalogue/catalogue4.asp?id_variations=7198&w1=
Altceva gen "jesmin" n-am gasit...

Azi am terminat de plantat ridichile in gradina si am mai pus in casa seminte de telina si de pepene la crescut. Semintele de pepene sunt exact alea de le aruncam cind mincam pepenele... Hmmm, acum o sa stiu, cind maninc un pepene bun si dulce ii pastrez semintele pentru gradina!

Cami draga, iar m-ai facut sa rid! Esti o figura si 1/2!

Va pup, frumoaselor , pe curind!

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunad spune:

Mana Maicii Domnului este denumirea popolara, planta agatatoare, cu flori alb-galbui, frumos mirositoare, frunze ovale. Incerc sa aflu mai multe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Camelia,
Buna ideea pentru Otilia, dar mai buna ar fii daca s-ar stradui Otilia sa-si scrie cu litere de mana numele! Ar fii mai artistic!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Mai gradinarese-nazdravane, nu cumva sunteti pe cale sa rideti de mine? N-o sa-mi scriu numele in gradina, na! Ca n-am atita loc, L-ul e deja prea mare! Dar cred ca o sa pun flori peste tot si asa am rezolvat problema... Le pun la intimplare, fara nici o forma geometrica precisa, ca niste pete de culori! Acum ma uitam ca am o gramada de pliculete cu seminte de flori... Ce frumoasa gradina o sa am eu!
Va

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput