Dupa 1 an jumate,cum sa scoatem mucisorii?

Dupa 1 an jumate,cum sa scoatem mucisorii? | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, invatati-ma va rog si pe mine cum sa fac sa scot mucisorii din nasucul Ancai. Ea nu mai sta ca bebeii mici la "operatie", plus ca plange si urla ca din gura de sarpe. Nu mai spun cand trebuie sa-i pun serul fiziologic in nasuc...tragedie!!!
Pana acum am incercat sa-i spun chipurile ca si-i scoate ea, sa mi-i scoata si mie, texte de astea...pana la urma tot cu forta se realizeaza treaba. O las pe ea sa manevreze pompita, seringa cu care ii pun serul...totul in zadar. Nu mai merg trucuri de genul ca se uita la tveu, ca ii distragi atentia cu nustiuce....de fapt, nu mai merge nimic. Si sa stiti ca serul fiziolgic il pun caldut (asa ne-a zis pediatrul)....
Aveti vreun pont care sa mearga la maimutzelele astea? (nu-mi spuneti ca sa o las pe ea sa mi-i scoata si mie, la capitolul asta nu mai merge cu spiritul de imitatie, vreau ceva nou!!!)
Va pup.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Hihihi!Vilma evolueaza odata cu Anca spre...virsta intrebarilor!Nici aici nu pot sa te-ajut decit moraliceste cu faptul ca si noi suntem ca tine...De fapt,mint,caci cu multa joaca pe veve am invatat-o sa stea la "extractii";chiar isi intoarce ea capul ca sa-i iau fiecare nara la "forjat";dar la pus picaturi e jale:efectiv ma lupt cu ea s-o imobilizez si urla ca din gura de sarpe!ce-or zice vecinii oare,c-o ??Poate-ar trebui sa punem fetele astea doua sa faca o sedinta piticeasca,poate se comving una pe alta...


Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

ei uite cum aterizati si voi in rindul lumiii;
adica nu mai ziceti de acum incolo ca aveti cei mai cuminti bebei, ca uite ce de motive de concert se gasesc; inarmati-va cu rabdare si cu convingerea ca se rezolva totul in timp;
mie cel mai greu mi s-a parut sa o cresc pe de la 1 an si jumatate pina la 2 ani si 8-9 luni, deci cam 1 an si ceva a tinut povestea cu tot felul de nu -uri; acum are 3 ani si 3 luni si rid de una singura cind imi amintesc ce lupte duceam pt un sirop de tuse sau picaturi in nas sau pompita; acum trebuie sa le ascund si sa duc munca de lamurire cu ea ca nu mai e racita ca nu mai trage pompita aia nimic dupa ce sufla ea nasul, etc;
eu am hotarit la un moment dat dupa atitea concerte sa n-o mai bag in seama, ii vorbeam si imi vedeam de treaba, mai un picior in ochi ( ochiul meu, piciorul ei!), mai o glumita - si am constatat ca de multe ori vorba dulce nu aducea mai multe decit intrarea in forta in miezul ' subiectului' - cred ca la virsta asta cel mai bine e 'blind dar ferm' ;
cred ca atunci cind incep sa inteleaga ce vorbim si ce si cum trebuie facut accepta usor multe lucruri care altadata ii speriau sau chiar ii ingrozeau;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Vilma,nici eu nu posed raspuns la aceasta intrebare dificila...ce lupte se "incing" cand vine vorba de "extrasul sherpishorilor" din nasuc si spalatul coltzishorilor...Asteptam sa mai crestem,poate mai scapam de fobii...Va pupam,

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Cel mai bine cu pompita, dar eu aplic strategii de la bindete pina la tinutul cu forta, caci daca nu, numai scapam in veci de infectia asta urita (cine o fi inventat-o???)

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Eu pur si simplu spun fetitei mele "hai sa scoatem mucisorii cu pompita "si gata dar trebuie sa ii si arat imediat ce ii scot ca sa-i vada ca parca i-as scoate vreun dintisor de acolo.Nu mai are treaba dar pote si pentru faptul ca in ultima perioada a racit cam des si s-a obisnuit.loool Si cu picaturile de ser ii spun sa stea cuminte ca altfel o chem pe tanti Natalia sa ii faca injectie;loooolAbia a terminat injectiile de facut si ii e foarte frica;asa ca se cuminteste una-doua.Nu stiu....spune-i si tu de nenea cu drujba ca altfel nu mai poti pacalii copiii astia la cat sunt de destepti..Va pupacesc Jill si mama ei.MULTA MULTA SANATATE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

L-am invatat sa sufle nasul. N-a fost usor, dar s-a obisnuit. Daca are mizerie in nas, i-l rog sa incerce sa o scoata singurel ( stiu ca nu poate, dar incerc sa-l fac sa creada ca-i mare deja si poate sa faca singurel) apoi incerc eu sa-i scot mizeria. Trebuie sa-i arat neaparat ceea ce am scos, si oricum el vrea sa vada. Cu pompita am terminat de vreun an. Cind o vedea, se ascundea. Nu i-am spus niciodata ca o sa-l duc la doctor sa-i fac injectie daca nu sta, pentru in caz ca mergem la control va face "scene" si ca o sa-i fie frica si-o sa tipe si .....
bafta
garo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Mai, Garofitza, ieri cand m-am intors acasa de la servici, ce crezi ca-mi spune maica-mea: (cuvintele magice) AM INVATAT-O SA-SI SUFLE NASUL!!!!!!
Asa ca, pompita va deveni in scurt timp desueta.
Va multumim mult si va pupam (fara mucisori)
Vilma si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Pai si Maria Andreea sufla nasul dar tot cu pompa reusim cel mai bine. La suflat tot mai ramin in nasuc.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Vilma, cum a invatat-o mai sa sufle nasul ca mie nu-mi reuseste defel..chiar o perioada am renuntat sa-i mai scot ca era prea rau, ne luptam cu ea si tot nu reuseam foarte tare asa ca am mai lasat-o si ii stergeam nasul des...
Maria mea are un an si 11 luni si este teroare la pompa sau la picaturi...
help!!


Roxana L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Eu uite asa am invatat-o: ii tine-am la nasuc batista sau servetelul si ii spuneam "Sufla nasucul", si uite asa pina cind a invatat. Cind sufla pe gura ii spuneam: "Nu gurita, nasucul".
Prin incercari repetate si cu rabdare o sa invete.

Sa fim fericite

Mergi la inceput