Cofetarie

Cofetarie | Autor: Laura _Oprescu

Link direct la acest mesaj

dragele mele,
as avea o rugaminte:stie cineva cums e prepaara o prajitura de cofetarie? gen ora 12?sau amandina? ma intereseaza gustul ala d epraji de cofetarie zemoasa si buna! mi-e pofta demor si aici inca nu am vazut nicaieri.Sunt tot felul de chestii,dar ce vreau eu nu am gasit....Multumesc mult...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna,uite o reteta de Amandina care este luata originala de la o cafetarie.
Deci pentru 25 de bucatzi.(o tava)
AMANDINE

1.blat cu zahar ars:7 oua,190gr.zahar,300gr faina
2.crema cacao:250gr zahar,350gr margarina 50 g cacao,esenta de rom+vanilie
3.ciocolata pt glazura 3/4bucatie (de o suta de grame)
4.sirop:250ml apa,100gr zahar,lamaie rasa+rom
1-2 praf de copt
Se separa albusurile de galbenusuri,sa bat albusurile cu zaharul pana se dizolva zaharul dupa care se adaoga galbenusurile si faina
Se toarna compozitia in forma si se coace timp de 35 minla 175grade celsius .
Blatul se lasa sa se raceasca dupa care se taie 3 foi marimi egale.Fiecare foaie se stropeste cu siropul preparat.
Se unge prima foaie cu crema se pune cea de-a doua foaie deasupra,se unge iarasi cu crema si se acopera cu a treia foaie,pe straturile de crema se poate presara un pic de nuca sau migdale macinate,insa nu prea marunt.
Se da la rece 1 ora ca sa se intareasca apoi se taie sub forma unui patrat si se glaseaza in ciocolata.
POFTA BUNA !


Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

fabyaaaaaaaa, iti multumesc tare mult...multumesc muuult,mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by Fabya
1.blat cu zahar ars: 7 oua, 190 g zahar, 300 g faina
Se separa albusurile de galbenusuri, se bat albusurile cu zaharul pana se dizolva zaharul, dupa care se adauga galbenusurile si faina.
Se toarna compozitia in forma si se coace timp de 35 min la 175 grade Celsius.



Draga Fabya, "blat cu zahar ars", dar unde e zaharul ars? Pentru ca, intr-adevar, blatul la Amandine e inchis la culoare, fara sa aiba totusi cacao.
Inca ceva: praful de copt se pune tot aici, probabil amestecat cu faina.
Tu ai facut reteta asta? Daca ai facut-o, mai scrie-ne si noua amanunte, te rugam, ca pe mine cel putin tare ma tenteaza sa incerc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna,
Iata in citeva cuvinte ceva despre blatul de zahar ars!In germania gasesti insa in magazine blaturi inchise la culoare....sint f. bune.Deci: prepararea blatului acasa.

BLAT DE ZAHAR ARS
iNGREDIENTE
-150g faina
-15 ml ulei
-5 oua
-10ml zahar ars
Preparare
-se separa ouale(galbenus si albus)
-albusurile se bat spuma cu zaharul
-galbenusurile se amesteca cu ulei si 25ml de apa,la care se adauga zaharul ars (nu cald)
-se adauga faina
-se pune amestecul rezultat intr-o tava
-se baga la cuptor la temperatura moderata
-usa cuptorului nu se deschide decit dupa 20min.
Spor la treabä!

Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Deci eu am scris prima cantitatea de mai sus acolo unde nu atzi inteles cum se face blatul acela este pentru tava ,si le vetzi taia in forma patratä si vetzi turna glazura peste fiecare bucata in parte ,dar dupa ce aiti tait prajitura in 3 si ati umplut cu crema.Iar unde am scris cum se pregateste blat se va coace in forma rotunda si vetzi obtzine un TORT DE AMANDINE(deci acelea sunt cantitatzile pentru tort Amandina) tot asa se veti procedea si cu pregatatirea pentru tava dar cu cantitaile care sunt in proportzie mai mare .Am reteta pentru o suta de bucatzi de Amandine (la tava),prima care am scris-o sus este pentru o cantitate mai mica de amandine(25 de bucatzi).
Hai sport la treaba ,reteta este super buna si gustoasa!

Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

a facut sotul meu aseara si a iesit tare buna! insa blatul era galbui si cred ca mai putea fi insiropat(dar il iert ca e prima oara)...
acum o sa ii dau si restul de instructiuni...oricum avem o jumatate de tava la dispozitie inca....multam mult< Fabya!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Laura ,cu multa placere si alte retete desigur.Data viitoare incerca sa o faci dupa instructiunile de mai sus,si topeste zaharul si te asigur ca va avea alt gust si va fi foarte buna,te lingi pe degetzele
Numai bine si spor la Amandineeeee

Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Zaharul ars pentru colorarea blaturilor si a cremelor ,la cofetarie,se facea asa.Dupa ce se ardea zaharul pana ajungea la o culoare maro se lua de pe foc se adauga apa si se amesteca pana devenea o chestie asemenatoare cu mierea la consistenta.Se adauga rece la batutul galbenusurilor.
Siropul de insiropat nu se fierbe,se adauga doar apa fiarta peste zahar,esentele se amestecau (tot ce se dadea pentru o zi) si asa se puneau in sirop.Vreau sa spun ca nu avea fiecare fel de prajitura esenta ei specifica...Se folosea multa razatura de portocale la sirop.
Crema de cacao era de multe ori colorata cu zahar ars amestecat cu colorant(rosu albastru si galben dau o culoare maronie)si avea numai un strop de cacao.
Amandinele se orneaza cu un mot de crema si un romb de ciocolata cuvertura.
Iti scriu astea ca sa-ti spun ca o prajitura facuta acasa nu are cum sa aiba gustul celei de cofetarie,va fi mult mai buna dar nu va avea acelasi "gust"
Pofta mare la prajituri!

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

Fabya,spune-ne si galuza care se pune pe ia ,cum o faci...ca parca asa de buna era la cofetarie.merci.dar buna trebuie sa fie.mona78

Mergi la inceput