2 intrebari de etica

2 intrebari de etica | Autor: irinuca

Link direct la acest mesaj

Doua intrebari de etica

1. Prima intrebare:
Sa presupunem ca stii o femeie insarcinata care deja are 8 copii. Trei dintre ei sunt surzi, doi sunt orbi si unul este dezechilibret mintal. Femeia are sifilis.
Ai sfatui-o sa faca un avort?

2. A doua intrebare :
Este momentul alegerii presedintelui lumii si votul tau va determina cine este alesul.
Iata-i pe cei trei candidati:

Candidatul A are legaturi cu politicieni corupti si crede in astrologie. A avut doua amante. Fumeaza ca o locomotiva si bea 8 pana la 10 pahare pe zi.

Candidatul B a fost concediat de doua ori, doarme pana dupa pranz, in facultate se droga si bea un sfert de litru de whisky in fiecare noapte.

Candidatul C este un medaliat si un erou de razboi. Este un vegetarian convins, consuma doar bere si asta ocazional si nu a avut nici o data legaturi extraconjugale.

Dintre acesti trei candidati, pe care l-ai alege (sincer)? Alege, nu trisa si citeste raspunsul de mai jos.






Candidatul A este Franklin D. Roosevelt.

Candidatul B este Winston Churchill.

Candidatul C este Adolf Hitler. ...

Trebuie sa fii intotdeauna atent cu cei care traiesc prea ..sanatos !!!

Apropo, daca la intrebarea despre avort ai raspuns afirmativ, tocmai l-ai omorat pe Beethoven!



Irinuca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Irinuca,

Sa stii ca nu trisez si o sa-ti raspund ca l-as omori pe Beethoven, iar in ceea ce priveste a doua intrebare l-as vota pe primul, pentru ca pacatele pe care le are sunt omenesti, iar faptul ca are legaturi dubioase nu-l impiedica sa ia hotariri bune pentru tara lui ( daca ar fi vreun mafiot care sa scoata tara asta din c...t, l-as vota cu ochii inchisi, chiar daca as sti ca el se imbogateste de 10 ori mai mult si ar omori alti mafioti. Totusi America a fost ridicata si cu ajutorul Mafiei ( chiar daca ei nu recunosc). Unde n-ar fi si la noi mafioti care sa ridice biserici, sa doneze bani spitalelor sau universitatilor doar pentru ca acestea sa-i primeasca odrasla sa invete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Draga Irinuca,

Mi-am formulat raspunsurile inainte sa citesc raspunsurile.

1. Nu as fi sfatuit-o pe acea femeie sa avorteze, deoarece daca acea fiinta a aparut deja in burtica, inseamna ca Dumnezeu i-a rezertvat deja locul sub Soare. Oricand se poate naste un geniu, dar nu neaparat, dar in orice situatie se poate naste o fiinta care traind si bucurandu-se de fiecare clipa va avea sansa ei sa-si gasesca fericirea si locul in societate. Nu are importanta bagajul genetic. Toti tindem pana la urma spre acelasi lucru: sa fim fericiti.

2. L-am votat pe primul deoarece ii place sa traiasca si sa se bucure de viata si se va gandi si la fericirea celorlalti. Al trei-lea(exceptie Hitler)probabil deja a ajuns la anumite convingeri legate de calea lui in viata si o va face si mai departe dar vazandu-si de drumul lui, nemaiavand timp sa se preocupe de ceilalti. Nu am reusit sa exprim exact ceea ce gandesc, dar m-ai dat gata cu Hitler si mi-ai dat peste cap raspunsul pe care il formulasem in minte pana sa vad raspunsurile tale.

Pupici
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Oooooops! L-am omorat pe Beethoven si l-am votat pe Hitler intr-o secunda!
Si asta din dorinta de a nu la da nastere la inca o fiinta nenorocita si de a nu lasa tara pe mana unor tradatori.
Foarte interesante intrebarile tale. Dar mai interesante sunt raspunsurile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

....it makes you wonder...ha?

Luizax

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Si eu l-am oorit pe Beethoven! La intrebarea 2 nu m-am putut hotari..m-as alege pe mine!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Saracul Beethoven..se pare ca l-am omorat si eu. Cat priveste candidatul, am tot oscilat intre primul si ultimul si l-am votat (cam cu stragere de inima) de ultimul.
Interesante intrebari..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Super!! eu l-am omorat pe Beethoven si l-am ales pe Hitler!! Bravo mie, 2 dintr-o lovitura! No (more) comments!

tina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Nici mäcar o secundä nu mi-a luat sä-l omor pe Beethoven si sä-l aleg pe Hitler. Punct ochit, punct lovit!!! (dupa cum era în Xfiles-adevärul e dincolo de noi )
päpä

Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteaza ce-ai câstigat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettina spune:

Majoritatea l-au omorat pe Beethoven si l-au ales pe Hitler si vreau sa adaug ca si eu am fost de acord in 2 sec cu aceasta alegere!!!!!

Nostim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Eu l-am omorit pe Beethoven intr-o secunda si l-am ales pe Roosevelt in doua ... m-am gindit: vegetarienii dupa o anumita virsta o iau razna rau de tot, creierul se inverzeste de atita iarba deci nu mai da randament... drogatii se sinucid in cele din urma chiar daca ei cred ca se recupereaza ... insa nenea acela caruia ii plac si alcoolul si tigarile si femeile ... apai ala stie ce e viata si cu bune si cu rele ...

Mergi la inceput