Puterea de a invinge destinul

Puterea de a invinge destinul | Autor: Maana

Link direct la acest mesaj

Va semnalez un caz dramatic, acesta este unul din articolele aparute in presa localaZiarul "Obiectiv"din 20 ian.2003 de Vaslui, intre timp lucrurile s-au inrautatit IONUT ARE NEVOIE URGENT DE TRANSPLANT DE MADUVA OSOASA RECOMANDAT DE DR. ENACHESCU-INSTITUTUL ONCOLOGIC BUCURESTI SI NU EXISTA FONDURI PT.EL daca il puteti ajuta, va dau datele adresa etc ale lui. Dumnezeu sa il aiba in paza!si pe noi toti!Ionut si-a mai pierdut din optimism , daca aveti timp il puteti gasi zilele acestea la Inst. Oncologic,poate il mai incurajati sau ii scrieti: ripanu.ionut@email.ro sau prin mine.Cineva se oferise sa il ajute cu niste analize in Italia dar si-a retras oferta atunci cand i s-a recomandat transplantul ca fiind urgent


• Puterea de a invinge destinul
Ionut Ripanu, elev in clasa a XI-a la Liceul "Emil Racovita" din Vaslui, va implini, pe 31 ianuarie, 18 ani. Din pacate, Ionut nu se va putea bucura cum trebuie de aceasta aniversare. De 3 ani, el este bolnav de leucemie. Primele semne ale bolii au aparut cind Ionut era in clasa a VIII-a. Paloarea, starea de oboseala si durerile de cap de care se plingea baiatul i-au determinat pe parintii lui sa-l duca la medic. Ionut ne-a povestit: "Pe atunci nu realizam eu prea bine cum stau lucrurile. Stiu ca, in urma unor analize, medicul Valeriu Lupu mi-a dat o trimitere la Institutul de Oncologie «Alexandru Trestioreanu» din Bucuresti pentru a face mai multe investigatii. Acela a fost momentul in care am primit vestea ca sufar de leucemie". De atunci, din martie 2000, Ionut merge regulat la control si urmeaza cu strictete tratamentul. "Normal ca ma simt uneori complexat, insa am multa incredere in mine si stiu ca voi reusi sa inving boala. Datorez mult si prietenilor, care nu m-au parasit cind au auzit ca sint bolnav si mi-au fost mereu alaturi", ne-a declarat Ionut. Pe 6 ianuarie, Ionut a fost iar la Bucuresti pentru investigatii. Medicii i-au prescris un nou tratament, impartit in cinci cure. "Prima cura am efectuat-o deja. Peste doua saptamini va trebui sa merg iarasi la Bucuresti, pentru cea de-a doua cura. Medicii sint inca rezervati in privinta reusitei, cert este ca efectele acestui tratament sint foarte rapide: cind am plecat la Bucuresti avem vederea foarte afectata, iar acum, in urma tratamentului, vad foarte bine. Miine urmeaza sa fac noi analize aici, la Vaslui, pentru a vedea daca imi este afectata imunitatea organismului in urma tratamentului. Medicii de la Bucuresti mi-au spus ca, deocamdata, maduva nu imi este afectata, celulele sistemului nervos fiind cele care dau batai de cap doctorilor si, implicit, mie. Dupa ce voi termina cele cinci cure de tratament la Bucuresti, voi sti sigur daca transplantul de maduva este ultima solutie. Eu cred foarte mult in fortele mele si cred ca voi putea invinge boala. Un eventual transplant de maduva este foarte, foarte scump, peste 150.000 de dolari, si nu stiu cum mi l-as putea permite". Zilele trecute am fost vizitati la redactie de trei baieti, care au venit cu un scop bine definit: "Trebuie sa ne ajutati, trebuie sa facem ceva impreuna pentru a-l salva pe Ionut". Cristian Morosanu, unul din colegi, a inceput sa ne povesteasca: "Ne cunoastem de foarte mult timp, am fost colegi si la scoala generala, iar acum sintem impreuna si la liceu. Cind am auzit care este costul unui transplant de maduva, ne-am hotarit sa facem ceva. Ionut trebuie ajutat. Este un tip extraordinar, care da dovada de un optimism iesit din comun, pentru care oricare din noi il poate invidia. Sintem in stare sa facem orice pentru a-l ajuta pe prietenul nostru, iubeste prea mult viata pentru a nu fi ajutat", ne-a declarat Cristian. Un alt coleg, Ionut Popescu, extrem de emotionat, ne-a spus: "Stim ca este o suma colosala, dar vom merge peste tot unde va fi nevoie pentru a salva viata colegului nostru. Nu putem concepe ca intr-o buna zi nu ar mai fi printre noi". L-am intrebat pe Ionut daca stie ceva de initiativa colegilor: "Stiam ca sint niste tipi extraordinari, dar nu stiam ca vor sa ma ajute si sa faca atitea demersuri pentru mine. Normal ca ma bucura si ma emotioneaza aceasta situatie". La apelul disperat al colegilor a aparut deja primul ecou: Directia de Asistenta Sociala (DAS) Vaslui si-a aratat disponibilitatea de a-l ajuta financiar pe Ionut Ripanu. Suma maxima pe care o poate oferi DAS este de 50 de milioane de lei. Speram ca la acest apel, de a-l ajuta pe Ionut pentru efectuarea transplantului, sa raspunda citi mai multi oameni cu suflet mare. (Simona VOICU)