febra

febra | Autor: cori

Link direct la acest mesaj

Bianca (6 luni) a facut febra. i-am dat panadol si apa, suc de mar +portocala si a mai scazut febra..
problema mea e ca nu vrea sa manance nici acum...astazi a papat numai lapticul de dimineata si 70-80 ml suc de fructe acum seara...ce ma fac? ce pot sa-i fac sa pape ceva?? e foarte grav daca nu mananca?

heeelpp,

bb Bia si mami Cori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga Cori,

Eu zic sa va duceti la doctor! Febra este semnul unei infectii in organism! Nu ai cum sa stii de unde vine.
Fetita mea la 3 luni a facut febra, am fost cu ea la spital si i-au facut toate analizele (singe, urina...). Era din cauza unei infectii urinare.
Asa ca nu incerca sa o tratezi tu...
In asteptare poti sa-i dai paracetamol pentru bebei de virsta ei (supozitoare), ca sa-i scada febra, si poti sa-i dai o cu temperatura apei cu 2°C mai scazuta decit cea a corpului ei...
Ai grija, febra foarte mare poate produce convulsii la

Sanatate multa!



@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori spune:

iarta-ma otilia...am uitat sa precizez, dar sunt si eu super obosita..ca febra este reactie la vaccinul de 6 luni...
practic, nu febra in sine ma ingrijoreaza..caci cum am mai sp[us ea a inceput sa scada, ci faptul ca nu vrea sa manance nimic!

bb Bia si mami Cori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Ah, bun! Ma speriasem!
Pai atunci si faptul ca nu vrea sa manince nimic este tot o reactie la vaccinul de 6 luni...(Apropo, ce vaccin de 6 luni?) Poate ca are o stare mai proasta, nu te ingrijora, chiar daca azi a mincat mai putin ca nu a avut pofta... lasa, ca o sa manince miine, cind o sa-si revina complet!

Pupici multi si... pofta buna




@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Am uitat sa-ti spun ca este totusi important sa bea lichide, ca sa nu se deshidrateze
Cu pofta de mincare... cred ca vaccinul i-a provocat o stare de greata, de aceea nu maninca. Dar trebuie sa bea! Orice, apa, ceai, sucuri... vezi si tu ce accepta.

E vaccinul DTP, nu? Aici noi il facem la 2,3 si 4 luni...
Si Adélie o sa faca ultima injectie saptamina viitoare... Brrr!!!




@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Corina,
stai linistita! Da-i lichide, fa suculet de fructe. Maine isi va reveni.
Eu le-am pus, imediat dupa vaccin, un supozitor cu paracetamol.
Si nu am avut probleme. DELOC!!! Pentru noi este sfant supozitorul cu paracetamol. Panadol-ul si Tyleno-ul le folosesc, cand si cand, pentru a le mai calma durerile de dinti.
Astept vesti ca Bianca este bine.
Te pup si ai grija de micuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

La vaccinul de la 2 luni i-am pus un supozitor cu paracetamol si nu a avut nimic, mai tarziu nu i-am mai pus si iar nu a facut febra, dar e normal sa faca asa si sa-i piara pofta de mancare. Noua ne-a si spus dr. ca s-ar putea sa doarma si/sau sa manance prost. Da-i suculet daca asta vrea si maine, cel tarziu poimaine, o sa fie iar totul in regula. Pupici.

Sarbatori fericite!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori spune:

noapte buna fetelor...
sunt o mamica fericita...
Bia tocmai a scapat de febra si a papat cu maaarre poftic lapticul de seara..a adormit fericita!
va pupic dulce dulce...
a fost un hop greu, dar asa devenim mamici adevarate, nu?
ufff....bine c-am scapat..

sarbatori fericite si multa multa sanatate tuturor!!!


LA MULTI ANI ANDREEA SI ANDREI!! sa-ti traiasca Angi! si sa te bucuri toata viata de ei! ce minunata trebuie sa fie ziua asta in familiuta ta...

un pupic in plus lui Andrei din partea Biancai

bb Bia si mami Cori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

CORI,
IMI PARE RAU CA A SEARA NU AM PUTUT SA-TI SCRIU..AM INCERCAT DAR CRED CA AM AVUT PROBLEME CU PC. DECI...
iMI PARE NESPUS DE RAU PT BIA , EU NU PREA AM MAVUT NECAZURI CU RAZVAN...MU MI-A FACUT FEBRA DE LA VACCIN DECAT LA 2 LUNI.eU ATUNCI ...CA SI LA ALTE VACCINURI, AM FOLOSIT SUPOZITOR CU ALGOCALMIN ADICA NOVOCALMIN...PAPA NU-TI MAI SPUN..NU PUNEA NIMIC IN GURITA IN ZIUA AIA...DAR MARIA,O FETITA PRIETENE CU NOI, FACE NAZURI LA PAPA CAM TREI ZILE DUPA VACCIN.rEMEDIUL PE CARE IL FOLOSEAM ATAT EU CAT SI LORI(MAMA EI)....LASA-I CA-SI REVIN .SPER SA NU NE CREZI..... DAR NU AVEAM CE SA FACEM ...DOAR ATAT:SUCURI, CEAIURI, ALIMNTE USOR DIGERABILE,PUTIN IAURT....CAT MAI MULTE SUCURI...PE BAZA DE VIT C-FACE POFTA DE PAPA.NU -TI RAMENE DE CAT SA-I TREACA REACTIA DE LA VACCIN..SA NU O MAI DOARA LOCUL( PE RAZVA IL DUREA RAU DE TOT SI II PUNEAM COMPRESE RECI)SI APOI TREPTAT O SA-SI REVINA. O SA VEZI!

MULTA SANATATE...RAPIDA
PUPICI PT BIANCA
GABY

Mergi la inceput