Probleme cu somnul

Probleme cu somnul | Autor: MONELU

Link direct la acest mesaj

BUNA FETELOR.
NU STIU CE SA MA FAC CU REMUS AL MEU.ARE 2 LUNI SI O SAPTAMINA,NU MAI VREA DELOC SA DOARMA IN PATUT SI MAI NOU ACUM NU MAI VREA SA ADOARMA MAI DEVREME DE 1 NOAPTEA.NU STIU CUM SA FAC SA-I SCHIMB PROGRAMUL.ESTE F. CUMINTE SI DOARME F. BINE ZIUA,DAR DE PE LA ORA 20 NU MAI DOARME DELOC .PE LA ORA 1 ADOARME SI PINA PE LA ORA 7 NU MAI AM NICI O PROBLEMA CU EL.
APROPO IN TIMPUL NOPTII NU SE TREZESTE DELOC.ESTE NORMAL SA DOARMA TOATA APROPE TOATA NOAPTEA FARA SA MANINCE?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cori spune:

bebita mea nu s-a trezit NICIODATA noaptea..deci nu a papat nimic incepand cu ora 22..pana dimineata la ora 9 niciodata(acum are 6 luni si o sapt).
incearca sa-l obosesti pe puiut mai mult in timpul zilei...la baita de seara poate..balaciti-va mai mult...
iesiti la plimbare in timpul zilei..si poate reusesti sa nu-l lasi sa adoarma...
nu stiu..cam asa..poate mai au fetele alte idei...eu multumes c lui Dzeu, am avut noroc de pui somnoros..dar l-am si obosit in timpul zilei!

pumpicei si somn dulce si usor,


bb Bia si mami Cori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Fetita mea, nefiind deloc mincaciosa nu s-a mai trezit noaptea tot incepind cu 2 luni si jumatate...La culcare o duceam cam pe la 10 seara si dormea pina dimineata la 8. Si acum la 2 ani si jumatate face la fel. Noi am folosit mult leganatul cind era bb, o leganam pe genunchi si ii cintam ca sa o adormim. O alta metoda de adormit a fost un fel de leagan primit de la niste prieteni, o puneam in leagan, si dupa citeva "huta - huta" adormea..
Probabil ca nu vei reusi dintr-o data sa ii schimbi ora de culcare, din ceea ce am mai citi si eu, o metoda este sa incerci in fiecare zi sa-l culci cu 10 minute mai devreme, si tot asa....pina ajungi la o ora mai rezonabila. Mult succes si rabdare,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Printzesa mea,chiar miine face 2 luni jumate shi de cind avea o saptamina,se trezea doar o singura data noaptea,la ora 3.00-3.30 pentru .Acum,de vreo doua saptamini,ultimul il are la 23.30-24.00 dupa care face nani pina pe la 8.00-8.30 Nu imi fac probleme in aceasta privintza,pentru ca sint sigura ca DACA ii este foame in timpul noptzii,da ea alarma suficient de tare ca sa-shi primeasca lapticul .Atita timp cit in timpul celor 24 de ore zilnice ishi primeshte portziile necesare de lapte,nu ai de ce sa te preocupi.Mie, mi-a spus ca in 24de ore un hranit artificial trebuie sa 600ml-800ml laptic.Tu alaptezi,sau tot lapte formula papa?
Gargaritza mea papa cite 160ml,la 4ore,iar daca la anterioara nu a papat decit 140ml-150ml,SIGUR portzia urmatoare va fi de 170ml.
In legatura cu somnul,nici Naomi nu prea se dadea in vint dupa al ei patutz ,preferind sa se lafaie in patul nostru,dar tot in urma cu doua saptamini,la penultima masa de seara,stingeam luminile mari shi o lasam in patul mare sa mai converseze cu prietenii ei de la televizor .Tot"vorbind",o ia somnul shi apoi o mut in patutzul ei,de unde o mai iau pentru ultimul ,pe care il bea mai mult adormita ,dar il bea,apoi iar in patutzul ei pina dimineatza.
Eu cred ca ar trebui sa-i aprinzi luminitze mai mici seara,ca incet-incet sa se obishnuiasca cu ciclul zi-noapte shi sa simta care este urmatorul pas.
shi sper sa rezolvi cit mai curind programul lui SHEF !


Eddy & printzesa-gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cretoiu A. spune:

Fetelor , sunteti fericite!La virsta lui Razvan Sebi se trezea de 4 ori pe noapte cel putin( ca sa nu mai vorbim ca avea colici si pilngea de la 3-5 dim. si de la 17-19 intr-una.Seara adormea dupa baita pe la 22 si cel tirziu la 1 era treaz din nou. Iar ziua nu dormea( si acum la fel) mai mult de o jumate de ora. Daca-l plimbam pe afara dormea noaptea mai bine. Dupa baita se obosea si dormea cel mai linistit.Cu patutul nici acum nu se prea impaca(l-am culcat pina la 4 luni in cosuletul de la carucior) si dimineata dupa ce pleca tati la lucru cu mine in pat.Adoarme cel mai bine la mine pe burtica (intins ca o "placinta" pe burta)si daca e posibil sa nu ma misc doarme chiar si 3 ore(lucru mare-si avem 6 luni), desi citeodata daca mainica bine seara mar cu biscuiti am noroc sa nu se trezeasca decit odata pe la 3, si apoi la 6.
Eu sper sa ai noroc sa revina la "sentimente" mai bune, dar pe la 4luni 1/2- 5luni- cind o sa incepi cu papa o sa doarma sigur mai mult noaptea.
Va doresc numai sanatate si bafta la somn.
Anto
Sper sa ai n

ACretoiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia spune:

Monelu poti sa te consideri norocoasa ca puiul tau doarme totusi de la 1 la 7. Cu timpul, o sa inceapa sa doarma mai putin ziua si atunci isi va regla si somnul de noapte. Adi al meu se trezeste si acum, la 2 ani, noaptea sa mai bea lapte. Mi-a fost greu sa-l las sa urle, asa cum recomanda medicii. Nu am avut insa probleme prea mari cu dormitul in patul lui si pentru ca am insistat sa se culce atunci cand am vrut eu. In cartea dr. Spock este o fraza care mie mi-a placut foarte mult si pe care am respectat-o. " Sa te astepti de la copilul tau sa doarma atunci cand spui tu, asa cum te astepti sa respire". Si eu sunt o norocoasa ca am reusit sa impun un program de somn.

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Noi piuna la vreo 4 luni am avut probleme, credeam ca era de la faptul ca Maria Andreea s-a nascut noaptea, dar acum nu mai cred.
O sa treaca de sine, si o sa-si faca program.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Chiar ca unele dintre voi sunteti niste fericite!!!
Diana are un an si o luna si se trezeste sa manance noaptea acum o data. inainte...

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Eu zic sa nu te ingrijorezi din cauza ca nu se trezeste sa manince, multi copii de 2-3 luni nu se mai trezesc noaptea sa manince. Dragos al meu nu s-a mai trezit sa manince noaptea de la 7 saptamini. Iar in ceea ce priveste programul de somn tin sa-ti spun ca noi ii faceam baie pe la 7 seara, ii dadeam sa manince si pe urma , contrar parerilor celorlalti cum ca a r trebui sa-l oboseasca baia lui ii producea o inviorare formidabila si pina pe la 11-12 noaptea nu inchidea ochii, chiar de era leganat, plimbat , dus la televizor. Dar, de la 12 noaptea pina dimineata nu se mai trezea asa ca am ajuns la concluzia ca asta e programul pe care atit eu, cit si sotul meu l-am avut si i-l avem in continuare, iar el s-a dat dupa el. Daca 9 luni nu s-a culcat mai devreme de 12 noaptea, de ce ar face-o acum? Daca in decursul celor 24 ore doarme un numar rezonabil de ore (corespunzator virstei) nu conteaza ca adoarme tirziu, desi nu stiu ce o sa te faci la vara cind o sa fie 2 noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliac spune:

Nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme.Al meu nu vrea nici el sa doarma in patut, in schimb doarme ff bine in carucior. Cum il pun in carut, cum adoarme iar noaptea asteptam sa fie bine adormit ca sa-l mutam in patut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Oboseste-l mai mult in timpul zilei si incearca sa nu-l lasi sa doarma. Sincer, nu stiu daca ai sa reusesti, Andra dormea si in poz. verticala la varsta asta, daca voia ea. Si fii fericita ca nu se trezeste noaptea, inseamna ca-i este suficient ce papa in timpul zilei. Bebeii stiu f bine ce le trebuie si ce nu. Andra si acuma, la 9 luni, se mai trezeste noaptea sa pape.
Sanatate la toata lumea si somn usor!


Sarbatori fericite!
Cristina

Mergi la inceput