of decizia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Sper sa nu te superi pe mine, ca nu vreau sa te jignesc sau sa te supar, dar daca vrei un copilas marisor, iar tu ai probleme pe care nu prea vrei sa le investighezi, eventual poti sa te gandesti sa adopti un copil. Oricum, tu hotarasti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Dupa ce ramai gravida, din secunda in care incepe sa creasta ceva in tine, devii mamica, instinctul matern se declanseaza si te invata sa fii mama.
Nu-ti mai face atatea probleme, ca si eu imi faceam, dar acum cand ma uit la mogaldeata mea ma gandesc c pana acum am trait degeaba.
Eu iti urez o sarcina usoara, o nastere rapida si fara dureri si un bebe cuminte, sanatos si mancacios... si mai ales sa ne tii la curent...


Anca si bebelina Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Iti raspunde acum una dintre cele mai cainoase femei (Egoista, individualista) din cate au existat pe lumea asta. daca nu-l intalneam pe colegu`, David(7 luni)ar fi existat doar in cosmarurile mele(cand ma trezeam transpirata de grija care apasa pe umerii mei si imposibilitatea de a da timpul inapoi).
este cea mai mare realizare a unei femei si cel mai dulce chin.
MERITA!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

de ce sa-ti legi trompele cand sunt atatea metode contraceptive. daca peste 1, 2 sau 3 ani iti doresti un copil!
cand o sa fii in stare sa faci un copil e alegerea ta dar nu-l exclude si pe sotul tau ca si el are o viata. si eu mi-am pus tot felul de intrebari cad deja ramasesm insarcinata:daca nu ma descurc cu banii, daca nu stiu sa-l cresc, daca nu o sa fac fata problemelor obisnuite si neobisnuite. multe nopti am stat cu ochii in tavan din cauza grijilor. dar totul s-a rezolvat in timp, miezuletul ala de om iti da putere chiar daca te aduce cateodata cu nervii la pamant. Ca mama, deci o persoana care a cunoscut placerile maternitatii, cat si neplacerile, zoc sa te gandesti bine ce faci, sa nu aduci pe lume un copil pe care nu ti-l doresti, dar nici sa nu faci nici un copil si sa-ti para rau ca o sa ramai singura in cele din urma. E in natura umana sa se perpetueze specia ca altfel am fi facut copii la incubator.
daca ti-e teama ca nu o sa se trezeasca instuinctul matern, nu ai de ce sa te ingrijorezi ca piciul se infige in sufletul tau ca un surub si nu mai poate fi scos.

Adina si dragalasii ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora racz spune:

Sa nu-ti legi trompele ca intr-adevar sunt atatea metode acum si poate mai incolo cine stie cum va fi!Eu nu sunt mama;am fost doar pentru 11 saptamani dupa care am pierdut sarcina dar dorinta mea cea mai mare este sa am copii;am suferit mult atat fizic cat si psihic dar cand am simtit cum creste in mine o mogaldeata mi s-a schimbat intreg universul;lumea o vedeam cu alti ochi!si eu am avut atatea intrebari,mi-era frica dar sentimentul acela a fost inaltator chiar daca la mine a durat putin;Cand sufeream primul gand a fost ca mie nu mai imi trebuie copii!dar apoi au trecut 2 zile si mi-am dorit sa fiu insarcinata din nou;nu te lasa sa ramai fara dragostea de copil,este cea mai curata dragoste de pe pamant!cunosc o doamna careia sotul i-a interzis sa aiba copii;daca vrei copii eu divortez!ce s-a intamplat cu ea?au trecut 17 ani de casnicie si el a divortat;ea are in prezent 40 de ani si a ramas singura cu o casa pe care trebuie sa o intretina,cu regretul ca acum nu se mai poate face nimic;nu are parinti pentru ca i-au murit,nu are nepoti,verisori,rude;este Singura!De multe ori ma gandesc cine o va ingriji la batranete?Nu te lasa fara sa stii ce este iubirea de mama!Cineva spunea ca este cea mai mare realizare din viata unei femei!Sper sa auzim de bine!

Mergi la inceput