Viata in Germania (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Samila sa vezi poate coincidenta poate ai stat chiar in hotelul nostru asta vara, pt ca imi amintesc ca au venit fetele de la receptie si mi-au intrebat care e indicativul Romaniei, Eu intreb de ce si ele imi spun ca tocmai a parasit hotelul un cuplu de romani si au uitat sa treaca la tara indicativul. Zic uite ce chestie la un metru de mine au trecut niste romani si nici nu am stiut! Ar fi culmea sa fii tocmai tu Samila cu sotul! Ai stat la un hotel pe Friedirichstrasse? Fetelor ma bucur ca va placut descrierea mea, e intr-adevar frumos aici! Ca sa va raspund de cum e vremea..stiti si voi cum e cind e de un concediu la mare: ai sau nu noroc de vreme buna! Iernile nu sunt lungi, ninge maxim de 2-3 ori si nu foarte mult. In schimb ploua aproape intr-una, mai vine si cite o furtuna..ce mai! Toata lumea sta in casa la caldurica si face copiii iarna ca si eu tot in februarie am ramas insarcinata.Ziua e foarte scurta, dar e bine totusi ca nu e foarte frig, de ex ieri si azi au fost 7-8°C. Asta e iarna. Sezonul incepe cam din aprilie si tine pina la sfirsitul lunii octombrie. Vara nu e mai mult de 30-34°C, dar pt ca soarele e foarte jos si umiditate destul de ridicata asa e perfect. Daca ar fi mai cald nu e asa de placut. Vara mai imi place ca ziua e foarte lunga, se intuneca pe la 11.30 si soarele rasare foarte devreme. Apa se incalzeste mai greu, dar si aici depinde de cum sunt curentii, de cum bate vintul si tot asa. Cum spunea si Samila in aprilie -mai e bun de venit pt plimbari cu bicicleta, peisajele sunt foarte frumoase, totul e verde, e destul de cald(de ex mult mai cald decit in Romania in lunile astea), e bun asa de relaxare. Iulie-august de mers la plaja si eventual de intrat in apa, dar trebuie sa stiti ca apa e mai rece decit M Neagra de ex. Bine ca impartirea asta a verii nu e foarte stricta, am vazut lume la plaja chiar daca nu intrau in apa chiar de prin mai. Bine si depinde de cit caliti sunteti, ca nemtii nu au nici o treaba, se balaceau in apa cind mie imi clantaneau dintii in gura numai cit atingeam cu virful piciorului.Lena am sa pun niste fotografii data viitoare cu sailor boat de pe aici.Pupici:)Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by vikinga

Samila sa vezi poate coincidenta poate ai stat chiar in hotelul nostru asta vara, pt ca imi amintesc ca au venit fetele de la receptie si mi-au intrebat care e indicativul Romaniei, Eu intreb de ce si ele imi spun ca tocmai a parasit hotelul un cuplu de romani si au uitat sa treaca la tara indicativul. Zic uite ce chestie la un metru de mine au trecut niste romani si nici nu am stiut! Ar fi culmea sa fii tocmai tu Samila cu sotul! Ai stat la un hotel pe Friedirichstrasse?

Fetelor ma bucur ca va placut descrierea mea, e intr-adevar frumos aici! Ca sa va raspund de cum e vremea..stiti si voi cum e cind e de un concediu la mare: ai sau nu noroc de vreme buna! Iernile nu sunt lungi, ninge maxim de 2-3 ori si nu foarte mult. In schimb ploua aproape intr-una, mai vine si cite o furtuna..ce mai! Toata lumea sta in casa la caldurica si face copiii iarna ca si eu tot in februarie am ramas insarcinata.Ziua e foarte scurta, dar e bine totusi ca nu e foarte frig, de ex ieri si azi au fost 7-8°C. Asta e iarna. Sezonul incepe cam din aprilie si tine pina la sfirsitul lunii octombrie. Vara nu e mai mult de 30-34°C, dar pt ca soarele e foarte jos si umiditate destul de ridicata asa e perfect. Daca ar fi mai cald nu e asa de placut. Vara mai imi place ca ziua e foarte lunga, se intuneca pe la 11.30 si soarele rasare foarte devreme. Apa se incalzeste mai greu, dar si aici depinde de cum sunt curentii, de cum bate vintul si tot asa. Cum spunea si Samila in aprilie -mai e bun de venit pt plimbari cu bicicleta, peisajele sunt foarte frumoase, totul e verde, e destul de cald(de ex mult mai cald decit in Romania in lunile astea), e bun asa de relaxare. Iulie-august de mers la plaja si eventual de intrat in apa, dar trebuie sa stiti ca apa e mai rece decit M Neagra de ex. Bine ca impartirea asta a verii nu e foarte stricta, am vazut lume la plaja chiar daca nu intrau in apa chiar de prin mai. Bine si depinde de cit caliti sunteti, ca nemtii nu au nici o treaba, se balaceau in apa cind mie imi clantaneau dintii in gura numai cit atingeam cu virful piciorului.
Lena am sa pun niste fotografii data viitoare cu sailor boat de pe aici.
Pupici:)


Vikinga& bb Aldo
http://community.webshots.com/user/vikinga109


Draga Vikinga,

Sotul meu e nascut in nordul Germaniei si si-a petrecut fiecare vara din copilarie cu parintii si fratii,pe una din insulele din Marea Nordului.Mi-a povestit o gramada despre frumusetile insulei,sper sa ajungem curind acolo,nu o sa mai refuz invitatiile soacrei,abia acum am aflat ce pierd .
Socrii mei merg inca in fiecare vara si soacra este ff incintata de vremea de-acolo,nu suporta caldura mare si vara trecuta s-a plins ca apa a fost prea calda,adica 20 grade,zice ea ca normal in vara temperatura apei nu depaseste 18-19 grade.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by Ira

Dragi nemtoaice veterane,
a fost careva dintre voi la expozitia mondiala de la Hanovra din 2000?

Eu da, si am ramas fff impresionata,
era ceva de vis.

,
Irina


Daaaaaa!!! Am fost, si a fost o experienta de neuitat. Am citit de ieri mesajul tau dar nu am avut timp sa raspund si aseara inainte de a adormi am rememorat ziua aceea. Eram singurei, fara copii (hehe, ce vreumuri!!), ne-am hotarat, ne-am urcat dimineata intr-un tren special, cam rablagit ca era un fel de tren personal, ca sa iasa oferta atractiva pt studenti si elevi, si seara ne-am intors obositi dar fff fericiti. Eram atat de incantati!!! Am plecat dimineata pe la 5-6, am ajuns acolo si dupa ce am mers de ziceam ca nu mai ajungem la Expo, am zarit pavilioanele! era prima data cand aveam contact cu unele culturi pe care de atunci nici nu le-am mai "contactat" nicaieri. Insa asta doar deocamdata intrucat atunci ne-am propus sa vedem cate putin din fiecare continent. Africa, Noua Zeelanda, Australia, la Canada era coada mare si am renuntat, am dansat si hora la pav. romanesc... am facut poza cu o palarie mexicana de 10 kile in cap, nu stiu daca era chiar atat de grea dar mie mi se parea ca ma infund cu tot cu ea:))) Si am mers cu telecabinutele alea suspendate... off, ce-am mai facut???
Ira, mai povesteste tu ca ma jr. la papica, poate ne mai aducem aminte.
Apropo, multumesc de intrebare, mi-ai starnit niste amintiri super!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Cristina, ce sa-ti spun?
Cred ca eu am luat toate pavilioanele la rand, inclusiv
cel al Germaniei, Canadei, Romaniei.

Si eu am ramas f impresionata,
aaaaaaa, de Pakistan iti amintesti?
Sau de Yemen, erau la iesire si erau pline de esente de parfumuri,
cafele si bijuterii.

La pavilionul Suediei sau Norvegiei,
nu mai stiu sigur,
era o cladire pe care curgea apa albastra,
la Monte Carlo erau iahturile...

Eu am cantat la pav. Romaniei,
am fost in Corul Preludiu, nici eu nu aveam copil pe vremea aia,
ce zile de vis......


Germania, o tara superba si foarte primitoare,
m-a facut sa ma simt ca acasa.
De cate ori am fost, de atatea ori imi venea sa plang la plecare.

Va sarut, iar am inceput sa delirez de durere
(am o operatie la dinti).

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

da, de apa imi aduc aminte! si de iahturi, mamaicaaa, ce uriase ni se pareau:))) Cred ca tu ai stat mai mult, noi intr-o sg zi nu am putut vedea tot... Dar la Pakistan am fost... super! nici eu nu mai tin minte daca era Pakistan sau Yemen... am sa ma uit prin pliante, dar stiu ca mi-a placut tare mult...

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Vikinga draga, tocmai mi-am anuntat triumfatoare sotul ca stiu unde facem concediu anul asta.E super ce spui tu acolo, iar o perioada gen aprilie-mai si un tur cu bicicleta ne incanta la nebunie.

Ce sa mai, noi suntem fani Vaterland!!!
Anul trecut am facut concediul la Bodensee.A fost superb!!!! Am stat aproape de Lindau, satul se numeste Nonnenhorn.Din vila unde am locuit saream direct la strand ca era vis-a-vis si din strand direct in lac.
M-am plimbat cu vaporul cat pentru toata viata si am vizitat si Elvetia.Noi nu avem masina, suntem fani impatimiti ai Deutsche Bahn-ului.Sa faci fara masinutza plimbari in Elvetia pe cont propriu te costa cam multisor.Dar noi am gasit acolo excursii organizate de primarie de 1 zi.Si asa am vizitat Cascada Rinului,am umblat o zi intreaga prin Alpi, am baut cafelutza in Saint Moritz si in Davos, am facut circuitul lacului si am vizitat normal Insula Mainau.Am prins in Lindau festivalul merelor...offff..ce sa mai, a fost grozav.
Nu ma pricep eu sa povestesc, dar daca nu ati fost in zona, sa stiti ca pierdeti ceva.Acolo poti face fara probleme concediu 1 luna ca nu te plictisesti.Sunt foarte multe de vazut.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Vai fetelor, ce frumos vorbiti de locuri de vacanta.
Cu exceptia calatoriilor in Ro (care nu se pot numi concedii ci mai mult fugareli de la unii la altii), eu nu am mai fost in concediu de patru ani. Cu sotul meu nici atat. Chiar si peste luna de miere am sari, dar deh, asta-i viata, mai renuntam daca nu se poate.
Acum cateva zile imi tot zdrobeam capul ce sa facem anul asta, ca m-am saturat sa merg iarasi patru saptamani in Ro si sa ma intorc mai obosita decat am plecat. De fapt pe el il afecteaza mai mult, ptr. ca ptr. mine oboseala e estompata de potolirea dorului.
Acum ca avem o fetita de aproape doi ani, alegerea e si mai grea. Ca sa merg numai eu cu sotul meu, trebuie mai intai sa tragem un tur pe la mama in Brasov ca sa o lasam acolo. Tare as vrea sa merg si eu pe Sylt, din povestirile anterioare e ceva de vis.
Dar concediul asta mai are o buba, trebuie sa fie si foarte ieftin.
Fetelor, ce ma fac???? Help ca nu am idee. M-am gandit ca poate gasesc un hotel in care poti merge cu copii (hoteluri speciale ptr. familii cu copii mici), dar cand m-am uitat la preturi, am dat pe spate. Sa merg cu cortul, nici o sansa, deh, parca n-am mers ani de zile la mare cu cortul, dar acum imi sta in gat. Daca stiti vreo varianta mai accesibila, dati-mi si mie de stire.
Va pup si mai povestiti despre locurile unde stati ca ma ungeti al suflet. Cand o sa am mai mult timp o sa va povestesc si eu despre zona Kitzingen-Würzburg.
Va pup pe toate si-mi sunteti dragi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

Un DA hotarat si pentru vacanta la Bodensee. Prima noastra destinatie a noastra a fost la Lindau, o localitate mica si draguta, cu traditionale restaurante nemtesti si interesante puncte turistice. De acolo noi am mers in Austria la Bregenz un oras cu deschidere la Bodensee, bineinteles nu am scapat vizita la castelul de pe stanca, o ce privelisti.Aici am stat o saptamana, am urcat pe munte, am facut turul Bodensee cu vaporul, am fost pe insula florilor si nu am lipsit de la concertul de muzica cu scena pe apa.
Sa nu uit un punct interesant este muzeul Zeppelin din zona.
Tot de aici am plecat in Elvetia si am vizitat orasul care mi-a ramas in suflet Zürich.Zürich-ul l-am vizitat cu acel minicar special (turul oficial) care face turul orasului. Mie mi-au placut elvetienii, niste oameni foarte cocheti. O sa nu uit de dulciurile elvetiene, odata ajunsi acolo trebuie sa le gustati.
Ar fi multe de povestit despre vacanta la Bodensee. Spus simplu intr-un cuvat ,,merita,, sa vedeti asa locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

mersi tinatache, am gasit optiunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by samila

am introdus un ,,5,, din greseala inainte de ,,o saptmana,,.Sper ca nu e nenorocire.


nu e nici o nenorocire, dar poti edita mesajul si il poti corecta de cate ori vrei tu.

Multumim de povestiri, in curand o sa alergam din nord in sud prin Germania in concedii:))

Cristina

Mergi la inceput