Ce inseamna BPD?

Ce inseamna BPD? | Autor: crisia

Link direct la acest mesaj

E ceva legat de dimensiunile bebeului, dar ce anume?
Mie la ultimul control (la 36 de saptamani) mi-a scris doctorita in caiet BPD=98 mm. Lamuriti-ma si pe mine, ca nu mai inteleg.
Mersi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

Cred ca nu trebuia sa postez aici intrebarea, mai degraba la generale, dar pe aici ma uitam cand am intalnit termenul asta si mi-am adus aminte ca nu stiu ce inseamna.
Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


...poate ca diametru biparetal?
Nu sunt sigura, aici se cheama BIP si inseamna distanta masurata intre cela 2 placi laterale ale cutiei craniene.Tu vorbesti de 36 de saptamini (virsta bebeului) sau de 36 de saptamini de amenoree?
Valorile BIP sunt:
-pentru 36 SA:

  • 80.64 (3%)
  • 82.88 (10%)
  • 87.61 (50%)
  • 92.35 (90%)
  • 94.56 (97%)

-pentru 38 SA:
  • 83.78 (3%)
  • 86.00 (10%)
  • 90.70 (50%)
  • 95.42 (90%)
  • 97.66 (97%)


Deci daca ai 98mm banuiesc ca ai 38 SA, adica 36 de saptamini este virsta lui bebe.
Uite si un link:

www.neufmoisetplus.com/mater/40semaines/biometrie-foetus/biometrie-foetale.htm" target="_blank">http://www.neufmoisetplus.com/mater/40semaines/biometrie-foetus/biometrie-foetale.htm

Nastere usoara!





@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

Mersi pt raspuns, Otilia.
36 de saptamani de la ultima menstruatie. Tot la ultimul control mi-a zis doctorita ca se pare ca se va naste mai devreme, ca e deja scurtat colul, dar acum ma apropii de termen (5 dec) si... nimic!
Asa ca sunt intr-o asteptare continua... Intre timp se pare ca s-a si lasat un pic burtica. Asta inseamna ca se pregateste sa iasa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


De pregatit, se pregateste...
Dar asta nu inseamna neaparat ca o sa vina mai devreme. Asta o sa fie...
Eu am avut colul intredeschis inca din luna a 7-a A trebuit sa ma odihnesc mult si sa iau antispasmodice ca sa evit o nastere prematura... Iar la sfirsit credeam ca nu mai vine! Fetita mea s-a nascut la 39 de saptamini si 3 zile (asta fiind virsta ecologica, dupa calculele mele fiind chiar putin mai mult).
Am o alta prietena care a avut colul deschis inca din luna a 6-a (din saptamina 23 sau 24), iar la sfirsit... i-a trecut si termenul (41 de saptamini) si tot nu mai nastea... A trebuit sa o provoace (cu gel).
Asa ca nu putem stii Numai hotaraste

Numai bine!

O nastere usoara si un sanatos si frumos!


@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Capos tare kishtocelul tau. BPD vine de la Biparietal Diameter si inseamna acelasi lucru: diametru biparietal. Daca mai ai si coordonatele FL (Femur Length - Lungimea femurului) si AC (Ambdominal Circumference - circumferinta ambdominala), poti calcula pe internet greutatea bebeului. Eu asa am facut si imi ieseau valori intre 3,050 si 3,250kg. Trei doctorite care mi-au facut ecografii in ultima luna de sarcina mi-au zis ca Ania va avea peste 4 kilograme. Cit crezi ca a avut??? Taman 3,100. Asa ca, mult succes la calculat. Daca nu te descurci, am sa caut eu site-urile pe care am gasit formulele cu pricina.
Sanatate si bebe sanatos si frumos.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

Da, as vrea sa-mi zici unde ai gasit formulele. Nu am circumferinta abdominala, doar lungimea femurului, dar vreau sa vad poate calculez si asa.
Mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

AC, BPD and FL are combined in a formula to estimate fetal weight. While most ultrasound machines contain calculators, here is the formula used to figure the fetal weight: 1.4 X BPD X FL X AC (all in centimeters) - 200 = Fetal weight.

Chiar acum am revizuit ultimele ecografii facute la inceputul lui octombrie. BPD Aniei era de 9,4 la 39 de saptamini. Cred ca la tine e o eroare, la 36 de saptamini, BPD nu poate fi de 9,8 cm. De fapt si mie la celelalte ecografii mi-au dat valori diferite.

La viitoarea ecografie, sa-i ceri sa-ti estimeze greutatea, pentru ca majoritatea aparatelor au calculatoare pentru asa ceva, numai sa stie doctorii sa le foloseasca.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

Mersi, Dana!
Sa fie gresit? Eu stiu ce sa zic?? Ce-i drept e cam mare burtica mea, si mami si tati sunt cam maricei si ei ...
La 32 de saptamani BPD era 88 mm...
Am mai gasit o formula: Weight=1.07*BPD^3+0.3*AC^2*FL, dar cum nu stiu circumferinta abdominala, nu prea pot sa calculez...
Ma duc maine la inca un control si o voi intreba pe doctorita .
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

crisia..la termen..la 40 de sapt BDP e de 10 cm.....

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

BPD depinde de cat de mare e bb. Nu exista un standard.
A mea s-a nascut la 40 de saptamani ci BPD 9,4. Era si mititica (46 cm, 2,650 kg) - dar si mamica e mica!

Mergi la inceput