Diagnosticul Lui Cristi si actiuni

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mimitzu spune:

Dumnezeu sa-l ocroteasca pe Cristinel cu mare mila si bunatatea sa! Adelina, tu esti ingerul pazitor al acestui copil. Toate se vor rezolva in bine. Am credinta mare in insanatosirea lui Cristi, cu ajutorul unor oameni cu inima mare ca a ta. Tu esti mama lui adevarata. Sa-ti rasplateasca Cel de Sus dupa sufletul tau bun!
Si cu atata daruire si dorinta de ajutor cat am vazut pe acest forum, este imposibil sa nu se rezolve aceasta problema. Ma rog pentru Cristinel si pentru tine, si doresc si eu sa va ajut dupa puterile mele. Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Mesajul pe care l-am primit de la fundatia HUG Romania aseara, desi eu le-am trimis tot textul despre Cristi:

"Buna seara,

Nu stiu daca am inteles prea bine despre ce diagnostic este vorba, nefiind de specialitate. Este cumva vorba despre Tetralogia lui Fallot? Am avut cunostinta despre un copil suferind de aceasta malformatie congenitala a inimii, in forma usoara, si care a fost vindecat. A fost vazut si la spitalul Fundeni din Bucuresti care are o sectie de cardiologie infantila.
In ceea de priveste scaparea de sub "tutela" mamei sale, cred ca numai Directia Judeteana pentru Protectia Copilului va poate indruma.
Ii doresc multa sanatate si bafta lui Cristian!

Nicoleta Balan

----- Original Message -----
From: daniela costea
To: hug-romania@fx.ro
Sent: Tuesday, February 17, 2004 5:11 PM
Subject: cazul Cristian"


Ce ziceti, are rost sa le mai scriu?

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Vesti bune,oarecum.In principiu,cazul este operabil dar cu certitudine se poate spune numai functie de cit de afectati sunt plaminii.
*******************************************************
Sehr geehrte Familie Langer,

bei Christi liegt ganz offensichtlich ein schwerer, angeborener Herzfehler vor.
Prinzipiell kann man sich schon Operationen vorstellen. Eine echte "Korrektur"
des Herzfehlers ist bei einer vorhandenen Herzkammer natürlich nicht möglich.
Es gibt jedoch OP-Verfahren, mit denen eine Kreislauftrennung bei solchen Herzfehlern möglich sind.

Was bei Christi gegen einen solchen Eingriff sprechen dürfte ist jedoch das Alter.
Sie ist ja bereits drei Jahre alt. Dies bedeutet, dass der wohl ungehinderte Blutstrom in die Lunge
hier bereits zu irreversiblen Schädigungen geführt haben dürfte.
Von daher meine ich, dass unter Umständen bereits Inoperabilität vorliegt.

Natürlich ist diese Aussage nur unter Vorbehalt zu treffen, da mir nur der kurze Befundbericht vorliegt.



Mit freundlichen Grüßen

Prof. Dr. H. Netz
Leiter der Abteilung Kinderkardiologie und
Pädiatrische Intensivmedizin
Klinikum der Universität München, Großhadern
Marchioninistr. 15
81377 München



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Astept pe mail un buletin complet de analize,eventual ecografii si tot ce poate ajuta doctorii sa-si faca o imagine exacta a cazului.
Ideal ar fi daca cineva le-ar traduce in engleza.
Multumesc!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Alina, iubita, pentru astia mai afoni de germana, ce inseamna ce ai scris tu ??

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresh spune:

Alina, ca tot te cunosti tu de-acum cu prof. Netz... vezi si tu topicul despre Bogdanel, baietelul care trebuie operat de o tumora. se pare ca vor ajunge tot la Grosshadern si cineva de-acolo de pe topic nu stia ce trebuie facut. pe de alta parte, si Bogdanel are nevoie de niste fonduri si mi se pare ca pe linga clinica asta functioneaza si o fundatie care ar putea suporta o parte din costurile operatiei. fundatia se numeste Kind Im Schatten iar tipa care preluase cazul Alexandrei se numeste Schwartz, tel mob 0049 89 70 95 39 41 sau la birou 0049 89 530 64 25. nu am nici o adresa de e-mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Alina, te rugam tradu-ne si noua scrisoarea primita!


This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Raspuns primit de la asistenta sefa de pediatrie si secretara Prof. Mee de la Cleveland Clinic:

Thank you for the quick reply and the information. Films typically cannot be e-mailed, therefore they have to be sent by mail (perhaps express mail). We do need a consent to review and give out information from the legal guardian. It is against HIPPA regulations (illegal) to discuss this case with anyone other than the patient or legal guardian, unless a consent is given. We would be happy to go through you, but we would need something sent to us in writing from the legal guardian stating that we can do this.

I hope my information helps and we will be waiting your reply.

Yours sincerely,

Debra L. Gilchrist
Department Coordinator & Secretary to Dr. Roger Mee

Am sa ii scriu din nou sa o intreb ce fel de consimtamint le trebuie.
Pupici,
Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Urmatorul raspuns de la Debra Gilchrist, Cleveland Clinic:

We would need a letter signed by the legal guardian, either in English or Romanian. If it comes in Romanian, then we would need to have it translated here before proceeding. The letter should state that it is from the legal guardian (with her information) and what she wishes for us to do with the information sent (films, records, etc.) and who we should be communicating with. This letter can be put in the package of films and information that will be sent to our office, if that is her wish.

Yours sincerely,

Debra L. Gilchrist
Department Coordinator & Secretary to Dr. Roger Mee

Adelina, se poate face ceva in directia asta? Poti sa te interesezi la DPC?
Pupici,
Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Da,proful de-aici a spus ca in principiu operatia se poate face dar pt ca a trecut destul de mult timp de la nastere,plaminii pot fi ireversibil afectati ceea ce face imposibila interventia.
Sigur,asta poate spune dupa ce a vazut pe scurt diagnosticul lui Cristi,raspunsul mai sigur ar fi dupa ce ar vedea fisa medicala recenta,rezultatul cateterismului,ecografiile si alte investigatii de aceea va rog sa-mi trimiteti tot ce aveti nou,sa se lamureasca exact cum stau lucrurile.

Alina

Mergi la inceput