Diagnosticul Lui Cristi si actiuni

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Marius acest site este dedicat francezilor care iubesc rominia printre altele el se mai numeste si "La roumanie pour les amis" adminul este o fata extraordinara pe nume Iulia(juby)plecata din ro de mai bine de 10 ani care are si ea un baetel ,caruia eu i-am scris si cu care acum lucrez(mai mult ea decit eu!!!) ca mine sa apara anuntul cu cei doi (sper) Cristi si Simona ,site-ul s-a mai ocupat de stringerea de astfel de fonduri anul trecut pentru inca doi copii din ro care au fost operati in Franta si respectiv Belgia ,eu am mare incredere si mari sperante ca vom stringe bani ,nu stiu cit va dura ,insa am urmarit anul trecut cum s-au derulat treburile pentru ceilalti copii si o foarte buna organizare si transparenta privind situatia donatiilor si stadiul demersurilor medicale pe toata durata actiunii,au fost termeni decisivi sa spun asa in reusita actiunii!

Aura&Luca,2 ani!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ok, merci pt descriere, am remarcat si eu succint continutul am sa mai revin pe el si desi este adresat asa cum spui celor care vor sa cunoasca aspecte despre Romania ma intereseaza conexiuni ce pot fi facute in viitor intre www.desprecopii.com si acest site si cititorii lui. Este unul din planurile pe care le am in vedere in viitor. Totodata insa te rog sa discutam pe PM pentru ca aici est un alt cadru dedicat lui Cristi.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Draga Aurelia, am vazut cat de mult te-ai zbatut pana acum pentru Cristi, vreau sa iti trimit o virtuala, si un , si sper din suflet sa aiba succes actiunea ta, si cat mai multe sufletele sa fie ajutate!
Cu drag, Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Miruna ma faci sa rosesc in fata calculatorului,adevarul este ca multumirile le datoram lui Juby cea care a acceptat sa ne ajute si care a lucrat pina la ore tirzii in noapte ca totul sa fie gata ,este ora 1 noaptea si iata accesind www.onlinero.com veti vedea pe prima pagina anuntul pentru Cristi si Simona ,incepind de mine va tin la curent cu situatia donatiilor ,ce ma intristeaza insa este ca nu avem poza si cu SIMONA ,ma duc la subiectul ei sa vad cine poate sa-mi trimita o poza cu ea repede mine poate insa ca acum e tirziu ,dar sa las macar mesaj sa fie gasit la prima ora! noapte buna si DOAMNE AJUTA!

Aura&Luca,2 ani!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

Aurelia, tocmai am vizitat si eu site-ul. Prezentarea este foarte emotionanta...Mii de multumiri tuturor celor care s-au implicat!! Ma grabesc sa transmit si prietenilor mei din Franta link-ul. Francezii sunt oameni inimosi si sensibili; sunt convinsa ca vor "cupla".
Doamne-ajuta!

Pup!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

mi-a venit o idee super!!! am sa transmit link'ul si pe site-ul franco-elvetian unde mai activez eu (un soi de DC al lor). Acolo sunt multe mamici, burtici, aspirante...Sunt convinsa ca vor fi si ele sensibilizate...

Mon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Aurelia, du-te aici
http://www.evz.ro/social/?news_id=148641
ai si poza, si adresa de email a tatalui Simonei, poate poti lua legatura cu el, sa iti trimita o poza, daca cea din articol nu e de calitatea necesara paginii.
Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Astazi a aparut in Jurnalul National un articol despre Cristi si despre Aceasta comunitate, despre eforturile noastre si apeluri pentru ajutorul lui Cristi

Articol "Adoptie pe net"

Articol aparut in IT in ziua de Miercuri, Martie 17, 2004



Adoptie pe net


Cristi Jumuga a implinit, de curand, 3 ani. In salonul de terapie intensiva al Spitalului Judetean Constanta, unde si-a serbat ziua, nimeni n-a indraznit sa-i cante “multi ani traiasca!”.
Cum sa ai puterea sa spui asta unui copil pe care medicii l-au condamnat de mult la moarte?
ADRIANA OPREA-POPESCU A venit pe lume prematur, cu o grava malformatie a inimii. Cea care l-a nascut l-a abandonat in spital si, de la 3 saptamani, salonul de reanimare de la pediatrie este singura lui casa. N-a purtat niciodata vreo pereche de ghetute, n-a fost niciodata la plimbare in vreun parc... Cand l-au vazut la nastere, medicii i-au mai dat doua luni de trait. Apoi sase, dupa care au mutat pronosticul la 1 an. Cristi se incapataneaza sa traiasca de trei ani, dar fiecare bataie a inimii lui poate fi ultima....

Eutanasie

Impresionati de acest caz, ziaristii din presa locala au inceput sa scrie despre Cristi. Asa a aflat de el, acum 6 luni, Adelina, o femeie care mai intai l-a vizitat la spital, iar apoi nu s-a mai putut dezlipi de el. Baiatul a incepu sa o numeasca “Adenina” lui, caci mama n-a spus nimanui pana acum. Si, desi toti o sfatuiau sa nu se ataseze de un copil condamnat la moarte, ea a inceput sa spere ca undeva, pe lumea asta, Dumnezeu a lasat si pentru Cristi un drum catre viata. Aflase ca pe site-ul “desprecopii. com” sunt parinti romani din toate colturile lumii si a intrat pe forum, sa intrebe daca nu cumva exista o clinica unde ar putea fi operat Cristi.


Pentru Cristi

“E cea mai buna solutie pentru Cristi. Eutanasia. Poate trebuia facuta de mult, atunci la trei saptamani, cand oricum nu se stia ca va trai mai mult de o luna! Iar de data asta au fost atat de generosi! Trei, patru, cinci ani! De ce sa mai asteptam atat? In fond, nu e decat un copil abandonat. Dar are parul blond si cand rade, isi lasa capsorul intr-o parte si rade cu toata fata. Imi spune ca sunt baba si mos si bandita. Apoi zice ca nu. “Adenina nu e bandita”. Si iar rade. Si ma pupa zgomotos pe nas si pe frunte. Nu mai pot scrie, mi-au dat lacrimile. Pentru toti cei care stiu ca Cristi nu va mai trai, pentru toti cei care l-au eutanasiat de mult..., nu stiu, rugati-va pentru el, ca eu nu stiu ce sa fac!”


Speranta

Imediat, comunitatea virtuala l-a adoptat pe Cristi. Cei de pe forum au trimis sute de mesaje autoritatilor, clinicilor din toata lumea, organizatiilor umanitare, presei. Curand, a aparut solutia: Echipa de medici americani de la “Gift for Life International”, care a operat anul trecut la Cluj mai multi copii cu malformatii ale inimii, doreste sa vina in Romania, sa-l opereze pe Cristi. Iar in contul aceleiasi sume, de 90.000 de dolari, s-au oferit sa opereze alti 14 copii cu probleme la inima. Mai mult, “Gift for Life International” a anuntat ca va contribui cu suma de 25.000 de dolari. Restul, 65.000 de dolari, trebuie stransi cat mai repede. Caci pentru Cristi, fiecare bataie a inimii poate fi ultima...


Pe tine te lasa inima?

Comunitatea virtuala a parintilor romani a deschis conturi pentru Cristi (Bank Post Romania - filiala Magurele; lei: 251101.11370900208301 5 dolari: 251101.21370900208301 3008 - titularul conturilor este dr. Cristian Popescu - Bucuresti) in care se fac depuneri in fiecare zi. E o lupta cu moartea. E lupta unui baietel abandonat, de numai 3 ani, care a devenit, peste noapte, copilul parintilor romani de pretutindeni. Incepand de duminica, 14 martie, ziua in care Cristi a implinit 3 ani, redactia “Observator” a postului Antena 1 a inceput o campanie umanitara pentru salvarea acestui copil.


Comunitate virtuala

Site-ul www.desprecopii.com a fost lansat oficial la 1 iunie 2001. “Parintii” lui sunt doi tineri romani stabiliti in Olanda: Mirela Zoita si Florin Popescu. Ideea le-a a venit acum patru ani, o data cu venirea pe lume a baietelului lor, Andrei. Desi la inceput a fost doar un hobby, pagina virtuala a devenit o chestiune serioasa. Si costisitoare: in infrastructura cei doi au investit peste 12.000 de euro, la care se adauga acum alte 700 de euro/lunar, cheltuieli de intretinere. Comunitatea are 10.000 de membri. Site-ul este accesat lunar de peste 300.000 de vizitatori. 53% dintre ei sunt din Romania, 9% din SUA, 6% - Germania, 5% Canada, 3% Japonia.




http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2355&


Sa aperam ca asa vom avea mai mult succes in strangerea de donatii...
Monicutza si bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Am vizitat site-ul www.onlinero.com
Rezultat:
m-a emotionat, mi-a amintit de cuvintul "dor",
m-a facut sa-mi fie dor cu nodul in git.

Ma gindesc sa il transmit si celor de la Mecenat.

Foarte frumos realizat,toata admiratia pentru Judy
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HanuAncutei spune:

Am postat anuntul si pe siteul ComputerGames si am primit urmatoarele [url=http://www.computergames.ro/forum/showpost.php?p=34343662&postcount=22]idei[/url].

Asadar, iata ideile:

Sa se apeleze la Patriarhie; au un departament special, destinat operelor de caritate = Diaconia.

S-a cerut sprijinul vreunei banci? Aici ar trebui sa colaboram si cu o televiziune sau cu un ziar mare, care sa le faca reclama dupa ce ofera un sprijin... numai asa intra in hora...

Se poate da un certificat cu validitate internationala pentru donatii?


Din cate am inteles, in total vor fi operati 20 de copii din acesti bani. Ar trebui sa mediatizam si cazurile acestora, ii cunoasteti?

HanuAncutei.com (http://www.hanuancutei.com) - ARTA de a conversa!

Mergi la inceput