Euthanasie pentru Cristi - pe calea cea buna

Euthanasie pentru Cristi - pe calea cea buna | Autor: adelina

Link direct la acest mesaj

[red]Stiu ca in ultimul timp vestile despre Cristi nu au fost prea multe si, multi dintre voi v-ati intrebat daca mai exista un Cristi pentru care sa lupte. Stiu ca ati avut dreptate sa ganditi asa pentru ca stiu cat v-ati implicat si cat ati crezut in vindecarea acestui copil. Am tacut mult pentru ca trebuia sa stiu pe ce cale voi merge si pentru ca vestile se schimbau de la o ora la alta, nici n-as fi stiut ce sa spun. Am avut in toata perioada asta si multe, multe dezamagiri, dar stiu ca suntem pe calea cea buna si lucrurile incet, foaaaaaarte incet au inceput TOTUSI sa se miste.
Concret, in urma aparitiilor de la cele doua televiziuni a cazului lui Cristi, o tanara din Germania, prietena a Cristinei Topescu m-a sunat si mi-a spus ca acolo se opereaza afectiunea pe care o are CRisti. Am primit vestea cu o oarecare suspiciune pentru ca nu era prima data cand auzeam asta. I-am trimis diagnosticul si dupa o saptamana m-a sunat din nou si mi-a spus ca unul dintre cei mai buni chirurgi cardiologi din Germania vrea sa il vada pe Cristi. Mi s-a parut imposibil sa ajung cu el acolo pentru ca stiam ca am din nou de luptat cu birocratia........ Dar lucrurile au inceput sa se miste. Impreuna cu cei de la Prima si cu Cristina Topescu s-a demarat intocmirea actelor pentru plecare. E un drum cum nu se poate mai incalcit si mai greu, dar am facut primii pasi. Iar daca lucrurile merg bine in continuare, dupa Pasti plecam. Sper si stiu ca o sa va am aproape in continuare, nu ma indoiesc de asta! Asa ca sa ne ajute Dumnezeu pe mai departe...
Cristi s-a nascut la Spitalul Judetean Constanta intr-o zi de 14 martie 2001. Nu a fost un copil dorit. Nascut prematur si cu o malformatie grava la inima, copilul a fost abandonat dupa trei saptamani de la nastere in Sectia de Terapie Intensiva a Spitalului din Constanta. Medicii nu au fost nici ei prea optimisti Ecopilul nu poate trai cu malformatia asta mai mult de o luna. Apoi au crezut ca nu va trai mai mult de doua luni, apoi sase, dupa care au spus hotarat: copilul va fi mort pana la varsta de un an. Dar Cristi nu a murit si atunci au mai pus o llimita: un an si jumatate, poate doi. Si Cristi le-a depasit si pe astea continuand sa-si traiasca viata mica intre paturile aceleiasi sectii unde fusese abandonat. A invatat incet orele la care se fac internarile, numele asistentelor a doctorilor, a invatat tratamentele fiecarui copil pasager pe la Terapie Intensiva. Pentru el nu venea niciodata ziua externarii. Medicii, obligati de lege, au contactat-o pe mama copilului, dar ea a refuzat sa-l mai vada, chiar daca dupa un an dupa ce l-a abandonat pe Cristi a mai nascut o fetita in acelasi spital, cu un etaj mai jos de locul unde primul ei baiat lupta sa existe.
Intre timp, inimioara bolnava devenea tot mai bolnava. Au urmat niste drumuri la Bucuresti si Timisoara si apoi din nou la Constanta, din nou la Terapie Intensiva. Apoi s-a aflat si la Cluj de cazul lui . Si apoi cineva s-a decis sa il faca vedeta asa ca timp de cateva luni, Cristi a fost pe prima pagina a unui ziar din Constanta. Asa am aflat eu de el. Ne-am cunoscut prin septembrie. Un capsor cu par blond dincolo de gratiile unui patut de fier. Am aflat despre boala lui si am inceput drumurile. Doctorii de la Constanta mi-au spus ca baiatul este luat in evidenta la Cluj pentru operatie. Asa ca primul drum, l-am facut la Cluj. Dupa cateva ore de stat in fata cabinetului medicului pediatru (nu vreau sa dau nici un nume), am spus in cateva cuvine ca sunt acolo pentru Cristi. Raspunsul En-o sa-l uit a fost: “Daca e copilul despre care cred eu ca e, le-am spus doctorilor de la Constanta ca nu se poate face nimic. Copilul asta trebuia operat in primele zile de viata. Acum nu se mai poate face NIMIC!EAm insistat sa-l primeasca totusi si in final au acceptat, asa ca dupa cateva zile eram impreuna intr-o Salvare inghetata, alergand spre Cluj. L-au externat dupa cateva zile in ideea ca va veni la Cluj o echipa de medici americani si poate vin ei cu alta parere.
Din nou la Constanta. Ajunsesem dependenti unul de altul. Eu eram “Adenina luiE Apoi a urmat un nou drum la Cluj. Venisera americanii. L-au consultat, l-au adorat si ne-a spus ca rezultatul va veni prin ianuarie. De Craciun l-am avut acasa. El singur, a fost sarbatoarea noastra. Apoi a venit raspunsul de la Cluj: Cristi poate fi operat de americani. Am simtit ca asa trebuia sa fie, ca fiecare zi merita traita doar pentru o zi ca asta. Dar intre timp starea lui Cristi s-a agravat, iar cand a ajuns la Cluj, avea febra mare si respira greu. L-au mutat la Spitalul de Copii unde l-au tinut pe antibiotice si a inceput sa se simta mai bine. Operatia, insa, a cazut! Si atunci probabil, doctorii si-au amintit ca se pricep, de minune, sa dea verdicte. Mi-au spus ca de fapt nici nu l-ar fi operat pe Cristi, ca nu l-au adus decat sa ii faca niste analize si mi-au dat si un sfat cat se poate de sanatos: sa renunt la copilul asta pentru ca nu e un copil care va trai. Cum nu poate fi operat, va mai trai probabil 3, 4, 5 ani si apoi se va prapadi.
Si atunci mi-am amintit de cainii comunitari! Exact! Si nu am inteles cum de idea nu i-a venit chiar doctorului, atunci, pe loc. Euthanasia. E cea mai buna solutie pentru Cristi. Euthanasia. Poate trebuia facuta de mult, atunci la trei saptamani, cand ORICUM SE STIA CA NU VA TRAI MAI MULT DE O LUNA! Iar de data asta au fost atat de generosi! Trei, patru, cinci ani! De ce sa mai asteptam atat? In fond nu e decat un copil abandonat.
Dar are parul blond si and rade, isi lasa capsorul intr-o parte si rade cu toata fata. Imi spune ca sunt baba si mos si bandita. Apoi zice ca nu. “Adenina nu e banditaE Si iar rade. Si ma pupa zgomotos pe nas si pe frunte, apoi uita de mine si imi cauta prin buzunare telefonul! Am doua. Unu nu-I place. Il vrea pe ala “mit si losuE De celalalt spune ca e “ticatE Intr-o zi mi-a zis ca i-a scris lui Mosu sa-I aduca iaurt. Ca are voie iaurt! Pentru ca nu e cu sare. Nu mai pot scrie mi-au dat lacrimile.
Pentru toti cei care stiu ca Cristi nu va mai trai, pentru toti cei care l-au euthasiat de multE nu stiu - rugati-va pentru ei ca nu stiu ce fac!

---
acesta este Cristi - capusorul blond.
www.desprecopii.com/images/adelina.jpg" border="0">



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Adelina, te rog din sufletul meu sa nu crezi ce spun macelarii aia. Lupta pentru copilul asta! Daca ai nevoie de ajutor, spune-ne.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitia maria spune:

Nu am cuvinte...nu stiu ce ai putea sa mai spui cand citesti asa ceva.Cred ca toti cei care au vizionat subiectul au avut acelasi sentiment de neputinta..si de fara cuvinte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Imi pare tare rau pentru rugamintea ta dar am si eu un baietel de aproape 2 anisori si nu ma pot ruga pentru asemenea oameni.Am plans mult...Cum se poate intampla asa ceva? Sunt chiar atat de comozi incat nu pot incerca sa salveze o viata de copil? Cum poti sa condamni la moarte asa un sufletel? Nu vreau sa judec dar nici nu ma pot ruga pentru ei.Sa-i dea Dumnezeu sanatate daca doctori omenosi nu-i poate da. Pacat.......


Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Draga mea, imi pare rau! Stii cumva unde poate fi operat Cristi? Sunt sigura ca multe dintre noi te vor ajuta! Eu sunt dispusa sa cotizez, ca sa puteti merge intr-o tara unde se pot face astfel de operatii. Nu dispera, intereseaza-te si tine-ne la curent. Micutul lupta pentru viata lui si tu trebuie sa lupti in continuare, alaturi de el. Nu dispera! Te rog, intereseaza-te ce se poate face. Asteptam vesti, in continuare. Doamne-ajuta si multa sanatate lui Cristi!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Adelina , ceea ce ai postat tu ar trebui sa ajunga in presa urgent. Acum in an electoral.
Spune tu cu ce sa te ajutam. Eu nu sunt jurnalista si nici ministru al sanatatii. Dar sunt mama .
Astept sugestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Am inlemnit si incerc sa imi opresc lacrimile.
Unde este o noua "Erin Brocovici" din Romania? Unde sunt americanii?
Fetelor din USA si Canada - va rog trimiteti acest mesaj mai departe - la clinicile de acolo. Va rog sa il traduceti si sa trimitem mesaje pina cind vom putea sa facem ceva.

draga comunitate Desprecopii, la actiune cu totii. Stiu ca putem face ceva.

of Doamne! ce trista sunt!






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Ne vom ruga impreuna pentru voi si vei vedea ca Dumnezeu va raspunde rugaciunilor noastre.
Nici nu-mi vine sa cred ca acei oameni au poate si ei copii... Doamne,Dumnezeule...

Arhistefy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sigrid26 spune:

Adelina tie iti doresc putere de lupta, si lui Cristi putin noroc sa ajunga la operatie, ma rog din tot sufletul sa fie bine.
Fetelor trebui sa o ajutam pe adelina in vreun fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Draga Adelina,

si eu sunt constanteanca si am citit in Ziua de Cta la un moment dat de acest baietel .
Ce ar fi sa scriem mesajul tau pe la alte ziare , inclusiv la Ziua sa reimprospatam memoria... poate unii doctori vor face ceva ptr renume macar.
Un caz mediatizat poate are mai multe sanse de rezolvare.Ce zici?

Oricum Adelina ne vom ruga si pentru el dar si pentru tine , pentru ca esti OM si nu putem sa fim decit profund mindrii ca te cunosatem!!!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aba spune:

Doamne, adelina, te admir asa de mult!!!

Eu cred ca daca Dumnezeu ia dat zile lui Cristi el va trai!
Fii puternica si lupta pentru acest copilas! Gindeste-te ca TU insemni pentru el un intreg univers. Mergi mai departe si Dumnezeu o sa te rasplateasca prin surisul lui Cristi, prin dragostea lui pura.

Camelia.

Mergi la inceput