Euthanasie pentru Cristi - pe calea cea buna

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Sunt pur si simplu inlemnita de durere si simt cum sufletul este parjolit de un foc cu gandul la micututl Cristi si la ingerasul meu Andrei care a avut exact acelasi diagnostic. Am retrait clipele de cosmar prin care asa binevoitorii medici si asistente te conduc chiar cu "mare grija". Niciodata nu pot uita cand eu stateam indurerata pe un scaun langa micut si plangeam si vine o dr. tanara de la spitalul Budimex, care facea garda la noi nascuti la Filantropia, si-mi spune ca sa ma resemnez ca nu are nici o sansa si imi povesteste un caz asemanator caruia i s-a practicat uncateterism cardiac la spitalul militar din Bucuresti si dupa aceea copilul sufera un stop cardiac ce necesita resuscitarea copilului si intubarea lui, dar dr. care ii facuse cateterismul ii zice celei tinere lasa-l nu-l mai resuscita fiindca tot va muri, iar salvarea pe care i-o pusese la dispozitie nu avea nici o dotare pentru a tine pe micut in viata. Am simtit ca se prabuseste totul peste mine si nu-mi venea sa cred ca acesti copilasi sunt condamnati din nastere, intr-o tara ca aceasta. Vreau sa va spun ca sotul meu s-a zbatut si ajutat de doua dr. pediatre cu suflet mare de la maternitatea Filantropia, pe care vi le spun: dr. Hudec si dr. Preda a ajuns la spitalul militar din Bucuresti si a aflat ca acel cateterism cardiac, care era vital nu putea sa i-l faca decat luni, era vineri si incepea weeckendul, iar viata copilului nu era asa de importanta. Va dati seama sa ti se spuna in fata sa vii luni ca luni i se va face cateterismul ?! Este ceva ce nu va puteti imagina, trece peste intelegerea omeneasca. Si atunci prin omenia si marea mobilizare de pe site am ajuns la o persoana foarte draguta de la o mare firma de produse farmaceutice, care a tras sfori mari si a gasit un tanar dr. la spitalul Fundeni care la ora 21,30 a venit de acasa sa-i faca acest cateterism cardiac. Un dr. tanar si ambitios cu suflet mare insa destul de rezervat, care ne-a spus ca el face aceasta interventie dar il va durea sufletul cand va adauga inca un copilas caruia ii face aceasta interventie si nu-l va opera nimeni." Am facut acest cateterism la 19 copii si nici unul nu a fost operat; nimeni nu vrea sa-i opereze." ne spune dr. E destul de greu sa va explic ce era in sufletul meu la acea ora. I-au facut cateterismul care a durat aproape doua ore, ne-au dat si un cd. cu aceasta imterventie, dar dupa aceea starea copilului in loc sa avanseze in bine decadea pe zi ce trece. Infectii peste infectii, dr. spuneau ca nu-l pot opera pana cand starea lui nu se imbunatateste. Si asa dupa 11 zile de la nastere inimioara lui nu a mai vrut sa lupte si a devenit un ingeras frumos si dulce. Simt lacrimile cum incep sa siroiasca si va pot spune ca nu pot uita niciodata acel chip de ingeras, pe care nu l-am putut privi dupa ce a murit.
Acum vazand acest mesaj, am fost rascolita pana in cele mai adanci camarute ale sufletului si m-am gandit ca daca acest copil a trait trei ani cu acesta malformatie inseamna ca bunul Dumnezeu vrea sa traiasca. Cred ca este un organism mai tare si mai rezistent si insemna ca are sanse foarte mari sa traiasca. Stiu ca dr. Socoteanu,de la Timisoara cu care si noi am vorbit face astfel de operatii. Si noi aveam sperante si asteptam dr. americacani sau englezi care veneau pe 6 decembrie la Bucuresti sa-l opereze dar micutul n-a rezistat. Ne-a scris un dr. roman plecat in Anglia ca micutul are mari sanse de supravietuire, ca acest diagnostic nu inseamna condamnare la moarte;in lume acesti baby blue sunt operati si traiesc o viata normala (dovada Alvaro-baietelul Elenei). Acum eu nu va pot ajuta cu nimic decat cu rugaciuni si cu sfaturi care aveti posibilitati sa ajutati acest copilas, care este o frumusete, pentru ca are mari sanse daca el a trait trei ani fara nici o interventie.
Nu-mi vine sa cred ca o mama poate abandona un sufletel asa de frumos ?!
Sanatate multa si multa tarie sa puteti ajuta acest copil sa traiasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

E ingrozitor, imi plange sufletul si nu mai vad de lacrimi. Nu pot spune prea multe, decat ca, cu relatii, doctori, nu pot ajuta, nu cunosc, dar propun celor de la "desprecopii" sa facem un cont special pentru operatia lui Cristi, indiferent cand va fi ea, unde sa putem contribui fiecare. Un cont separat de cel din anuntul umanitar din ziarul "Ziua", despre care sa nu stie nenorocita care-si spune "mama", si care acum cand e vorba de bani, si-a amintit ca are un copilas.
Draga Adelina, te admir din inima, esti un om deosebit, iti doresc multa putere de lupta si multa sansa. Noi suntem alaturi de tine si te vom ajuta fiecare cum putem.
Pentru Cristi, un ingeras atat de scump, multa sanatate, noroc si sa-l vegheze D-zeu, sa se faca bine.
Ne rugam pentru voi, va sarut cu drag


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Mi-au dat lacrimile citind povestea voastra. Privindu-l pe Cristi parca il vedeam pa baietelul meu care are tot asa un capsor blond. Cristi e un baietel atit de scump! Ma rog pentru voi sa reusiti si Dumnezeu sa-i dea zile mule de trait, sa fie sanatos si sa fie iubit.
Adelina, iti doresc putere multa sa poti lupta cu indiferenta unor oameni! Dumnezeu sa va ajute si sa va rasplateasca dragostea!

Cu mult drag,

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Adelina esti un OM cu un suflet mare, Dumnezeu sa-ti dea putere si sanatate. Am sa ma rog pentru voi. Este cumplit tot ce se intampla. Pentru acei "oameni" nu simt decat mila.
Daca se deschide un cont pentru Cristi, anuntati-ma.

Silvana si Paul (3 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Raluca: la Dr. Nanulescu am inteles

Anda si bebelusa Carina cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Haideti sa ne organizam un pic:

1. Adelina: trimite-ne toate informatiile scanate la info@desprecopii.com. Noi o sa le punem pe server pentru download ca sa fie accesibile pentru toti cei care vor sa incerce ceva.

2. Personal as vrea sa stiu daca sunt sanse ca (fara acordul mamei) sa-l ducem pe Cristi la un control in afara Romaniei. Ma gandesc la Olanda sau Germania unde personal as putea eventual sa aranjez consultul (sanse foarte mari ar fi in Bilefeld (Germania)). Noi (Mirela si Florin), in numele desprecopii.com ne angajam sa acoperim cheltuielile de transport.

3. Multi dintre noi cred ca au simtit nevoia sa-i faca o viziita lui Cristi, sa-l bucure in anume fel (personal as fi mers la spital daca eram in Romania). Cred insa ca astfel de actiuni trebuie coordonate de tine adelina, care cunosti cel mai bine situatia. Deci, pentru cei care se afla in apropiere si vor sa ajute te intrebam: cum o pot face?

Dumnezeu sa fie cu voi!

Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Doamne, am plans in sufletul meu atunci cand am citi acest subiect... si la fel ca Lucia, ElenaLove si eu mi-am adus aminte de fetita mea care este ingeras si care a avut ca prin diagnostic , la spitalul Gr. Alexandrescu, tot transpozitia de vase mari. Acolo nu ii dadeau nici o sansa... desi era insotita de matusa ei care este medic si care dadea in stanga si in dreapta cu banii... dar bietul copilas, abandonat, cum sa i se dea sanse, in Romania...?????

Tot ce pot sa fac e sa ma rog pentru el si pentru mama lui adevarata care este Adelina si sa ii spun Adelinei ca in momentul in care fetita mea era internata la clinica de cardiologie din Timusoara, la prof.dr. Socoteanu, acolo a fost operat cu succes, un baietel din Ramnicu-Valcea, care avea tot 3 anisori, era deja a doua operatie pentru el, si tot transpozitie de vase mari, operatia a reusit si baietelul a plecat acasa si e bine...
Asa ca ... ai luat legatura cu Prof.dr Ioan Socoteanu de la Timisoara, nu cred ca nu te poate ajuta!!


Sa ne spui cu ce te putem noi ajuta si o facem cu mare dragoste!!!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Am plans ca o proasta in fata calculatorului si sunt la serviciu!!!
Efectiv persoane ca tine redau speranta in omenie...
Ma tot gandesc ca trebuie sa existe o cale legala prin care mama sa nu mai poata decide pt copil...mama...de fapt nu poate fi numita asa!!!
O sa ma rog atat pt el cat si pt tine!!! Si mul mult curaj!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Mi-au dat lacrimile citind povestea lui Cristi - "ingerasul blond" si a adevaratei lui mame - Adelina. Suntem alaturi de voi si ne rugam sa se gaseasca un doctor cu suflet mare care sa-l opereze pe Cristi si sa-i ofere astfel o viata normala alaturi de cea care-l merita -Adelina. Cu ajutorul nostru, al comunitatii DC, nu se poate sa nu se gaseasca o solutie. Cristi merita sa traiasca!!!Trebuie sa traiasca!!

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by ADMIN

Haideti sa ne organizam un pic:


2. Personal as vrea sa stiu daca sunt sanse ca (fara acordul mamei) sa-l ducem pe Cristi la un control in afara Romaniei. Ma gandesc la Olanda sau Germania unde personal as putea eventual sa aranjez consultul (sanse foarte mari ar fi in Bilefeld (Germania)). Noi (Mirela si Florin), in numele desprecopii.com ne angajam sa acoperim cheltuielile de transport.


Dumnezeu sa fie cu voi!

Florin



Adelina cine este mama naturala? Are o familie stabila, are venituri? L-a vizitat in ultimele luni? Ce feld e relatie are cu Cristi? El o cunoaste? Stie cine e?
Ti-am dat citeva informatii intr-o postare anterioara dar am nevoie de aceste amanunte ca sa pot cere o consultatie juridica.
ADMIN, teoretic, mama naturala ar fi trebuit decazuta din drepturi...inteleg ca intre timp a priceput ca micutul poate fi o sursa de bani si incearca sa pozeze in "mama"... Tot teoretic treaba ar trebui rezolvata pe cale juriica si cristi ar trebui infiat ca sa nu mai depinda de asistenti maternali.

cele bune,
oana

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput