astm bronsic alergic?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

In decembrie Alex a avut pneumonie si o tuse persistenta. Am stat internati in spital, acolo mi s-a spus ca are respiratie suieratoare . A facut tratament 14 zile cu SINGULAIR pastile, nebulizari de trei ori pe zi, inhalatii prin babyhaller cu VENTOLIN si BECOTIDE. Acum se simte foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

alexa, singulair ul se fac cure de cel putin 1 an... doar sporadic este apa de ploaie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

In legatura cu astmul la copii... Lui Matei i s-au facut analize de sange peste analize... nu a iesit ca ar fi alergic la alergenii obisnuiti (praf, pene, polen, alergeni alimentari etc). Poate o fi vorba de niste spori? De asta n-ar duce lipsa Japonia - clima e foarte umeda si propice mucegaiurilor.

I s-a mai facut in schimb un test de expiratie (nu stiu cum sa explic) - a fost pus sa sufle intr-un tub - iar testul cica trebuie repetat la cca 6 luni, sa se vada cum evolueaza boala.

Eu suspectez totusi (nu sunt medic) ca la copilul meu e vorba de o reactie exagerata a sistemului imunitar atunci cand se intalneste cu un virus banal. Dupa cea mai usoara raceala ramane cu tuse trenanta, mai ales noaptea, respiratie suieratoare, totul accentuat la efort etc. E posibil ca tocmai anticorpii care se formeaza la contact cu acesti virusi banali sa declanseze o reactie alergica? Sau, cum sa zic - ca in bolile autoimune?

Pliz, are cineva autorizat o parere?

Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

[quote]Originally posted by tora97

alexa, singulair ul se fac cure de cel putin 1 an... doar sporadic este apa de ploaie..
[/quo
Nu te contrazic, dar el nu are astm.I-a fost administrat preventiv pentru acele simptome. Nu am avut prospect si ma intereseaza mai multe despre acest medicament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

buna anca;

Fiul meu a facut tratament cu ventolin si becotide in primul an de viata caci ramasese cu wheezing (suierat) dupa o bronsiolita cu aspect de pneumonie interstitiara.

Ventolinul este bronhodilatator si se administreaza si in cazul racelilor cu componente obstructive. In cazul nostru medicul a recomandat administrarea pufurilor la interval de 8 ore in primele zile de raceala urmand a fi administrate la 12ore dupa cateva zile.

In paralel am lucrat la intarirea sistemului imunitar (rybomunil; globule homeopate; alimentatie) si problemele au disparut.

De Craciun a racit si a ramas cu o tuse reziduala ce nu a cedat la nici un fel de sirop, pastila, etc. Accesele de tuse erau destul de puternice si de frecvente atunci cand se agita foarte tare. In final am hotarat impreuna cu pediatra sa renuntam la antitusive si am constatat ca accesele de tuse au scazut ca intensitate si frecventa. Ca orice mama obsedata ca pe acest fond de tuse reziduala s-ar putea instala o alta raceala il duc aproape saptamanal la control (pediatrie; Orl)

Concluzia este una singura si anume aceea ca nu trebuie sa va speriati la o simpla afirmatie facuta de medic. Diagnosticul de astm nu poate fi pus decat dupa efectuarea catorva teste de specialitate si din cate stiu eu copilul trebuie sa fie ceva mai marisor pentru a putea colabora cu medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Nu vreau sa te bag la cheltuieli, dar de ajutor sunt urmatoarele produse:salin (aparat de purificat aerul) si un aparat de la zepter care curata cu abur (omoara acarienii).Eu sunt asmatica de cand ma stiu si prod.astea m-au ajutat f.mult.
In ceea ce priveste alergia, cam aporape orice bronsita asmatiforma are si o componenta alergica, dar care se poate trata (asmul nu cedeaza dar alergia poate fi tinuta in limite f.suportabile). Testul pentru alergie (cea mai frecventa e la acarieni/praf de casa, dar poate sa fie si mai complexa, adica praf+polen de exemplu) se face la un cab.de alergologie pe mana (adica se pune cate o pic din concentrat de prod alergic pe mana si se asteapta 30 min, se inroseste locul unde s-a picurat prod.la care esti alergic). Nu am auzit pana acum de alergii care sa iasa la analize de sange. Eu am facut tratament pentru alergie (acarieni/praf de casa) in momentul in care nu mai puteam suporta crizele (de fapt dupa o criza atat de puternica incat am zis ca mor) si pentru ca orice misor intepator imi dadea tuse sau obstructia cailor aeriene. Tratamentul consta in desensibilizarea org.pt.alergenul respectiv (vaccinuri, eu am facut o schema de 7 luni). Acum am auzic ca exista si tratamente homeopatice care dau rezultate foarte bune (cica alergiile cedeaza cel mai repede la trat/homeopatice).

Anca si bebelina Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancade spune:

Am incercat azi sa-i pun din nou Ventolinul insa refuza categoric; isi ascunde fata , tipa, plange;deci mi-e imposibil sa-l fac pe Vladimir sa inspire;noaptea la fel nu a vrut.Si a mai costat si 25 euro;nu e vorba de bani daca l-am folosi macar.Azi a tusit afara de cateva ori; apoi cand a plans(l-a tinut mai mult putin) ;cand a dormit la pranz(inainte sa adoarma si in timpul somnului, dar mai catre trezire);dupa ce bea suc iar tuseste putin .Doctorul s-a bazat pe urmatoarele cand a zis ca e astm:ca tuseste dupa efort si noaptea;insa cand l-a ascultat nu a auzit nici un suierat.Mai asteptam sa vedem (acum ii curge iar si putin nasul, dar numai daca plange)si voi merge iar cu el la doctor;peste 1-2 sapt probabil desi ne-a zis sa asteptam 4-5 saptamani.
Lala, al tau caz se apropie cel mai mult de al lui Vladimir.
Oricum mai astept interventii.
Multumesc,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

anca o solutie ar fi sa-i administrezi pufurile in joaca:

il pui sa tina cu mainile de partea rotunda a inhalerului ca si cum ar tine volanul unei masini

o alta solutie ar fi ca tu sau sotul tau sa va puneti inhalerul in fata lui etc

Daca nu accepta sub nici o forma vorbiti cu pediatrul caci Ventolin exista si sub forma de sirop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Dragele mele,

Fetita mea s-a confruntat cu aceeasi problema pana anul trecut(acum are 5ani si1/2 ):tuse productiva dupa efort si in pozitia culcat.Si noi i-am facut testul acela de care spune Julie, in Romania-nu mai tin minte spitalul,undeva pe Plevnei parca.

Tratamentul a fost Ventolin inhaler si Becotide.Pt. administrarea corecta a acestor pufuri la copii(mai ales)se recomanda un...volumizator(parca asa se numeste)-este un ...nah ca nu stiu forma geometrica-un cilindru (mijlocul cilindrului este mult mai larg si capetele inguste)-din plastc transparent-la un capat,acolo unde copilul va tine gura este o supapa(cand inspira copilul se aude un pacait usor)-iar la celalat capat se ataseaza puful...la Maria a mers f. bine cu chesta asta...
Intre timp noi aam scapat si de problema asta cu tusea...
Va pup...revin maine...plange al mic...

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Draga ANCADE vreau sa-ti spun ca si eu am un baietel de 1 an si 10 luni si are simptome foarte,foarte asemenatoare cu ale baietelului meu.O sa-ti spun mai pe scurt:a inceput o mica raceala in decembrie 2003 cu nas infundat si tuse seaca ,fara febra.Fiind asistenta medicala nu prea m-am stresat la inceput,i-am dat Nurofen si picaturi de nas cu ser efedrinat.Tusea noaptea sau mai bine zis spre dimineata ,dupa ora 4 si ziua foarte rar,la efort sau daca plangea il apuca accesele de tuse.In decurs de o saptamana de la inceputul asa zisei raceli am mers la medicul de familie si a zis sa continui sa-i dau Nurofen sau Paracetamol ca nu are nimic.In 3 saptamani am mers de 4 ori la medicul de familie ca ma dispera tusea noaptea si devenea productiva.In a 4-a saptamana am chemat un medic pediatru acasa pt.ca mi se parea ca respira mai greu.I-a pus diagnosticul de Bronsita spastica astmatiforma.De-atunci mergem tot la 2 saptamani la el la cabinet la control,tusea nu a trecut de tot,dar e mult mai rara.El nu a facut nici o raceala in aceasta iarna, dar tusea nu s-a oprit de tot.Ma intreaba si dr.daca a avut cineva in familie astm,dar nu a avut nimeni.I-a facut testele de alergie si a iesit pozitiv la praf si pene(puf),dar noi nu avem pene deloc in casa,iar de praf nu prea am cum sa il feresc.I-a scris urmatorul tratament:KETOF,CLARITINE,SALBUTAMOL,BRONHOVAXOM(un fel de vaccin pt.imunitatea cailor respiratorii)SI SPRAY BECOTIDE,care nu i-l pot pune.Astept si eu sa vad ce mai scriu fetele.Ma streseaza groaznic tusea asta!
Va pup si noapte buna!

alina

Mergi la inceput