Poveste...?

Poveste...? | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

O sa va redau aici o poveste pe care am citit-o mai demult undeva pe net.O anumita mica secventza din ziua de astazi m-a facut sa mi-o reamintesc.Nu am nici un merit si nici o contributzie la ea...numai traducerea[:P]...Dar sper sincer sa provoc anumite personaje dintre noi ,cu reale talente literare (se stiu ele care sunt!)si sa continui "traditzia"forumului vechi...

"Intimplarea se petrecea cu ceva timp in urma cind un tata isi pedepsise fetiza in virsta de 3 ani care irosise un sul de hirtie aurie destinat cadourilor de Craciun;banii erau putzini si barbatul se infurie cind fetitza incerca sa decoreze o cutie goala pe care a pus-o sub brad.
A doua zi dimineatza mcutza ii aduse tatalui cutia spunindu-i: "Asta e un cadou pentru tine,taticule" si el se simtzi rusinat de reactzia sa exagerata de mai devreme insa se infurie din nou vazind ca cutia era goala. Si urla la fetitza:"Tu stii ca atunci cind daruiesti cuiva o cutie ar trebui sa pui si ceva in ea?"Fetiza se uita in sus la el,cu ochisorii plini de lacrimi si-i spuse:"Taticule drag,dar nu este goala.Am umplut-o cu saruturi. Toate doar pentru tine,taticule!"
Atunci tatal fu si mai rusinat decit inainte;isi imbratisa cu drag fetitza si o ruga sa-l ierte.
Se spune ca barbatul pastra cutia aurie linga patul sau ani intregi si intotdeauna cind se simtea descurajat el isi culegea din ea un sarut imaginar amintindu-si cu drag de iubirea sincera a fetizei lui care le pusese in ea.
In realitate fiecaruia dintre noi,ca fiintze umane, ne-a fost daruita o astfel de cutie aurie plina de dragoste neconditionata
si saruturi de la copiii nostri,de la prieteni,familie sau de la D-zeu.Si nu exista dar mai de pret pe care vreunul ditre noi l-am putea capata."
The end...


Irina & Veve cea cumintzica foc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

frumooooooooos !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

superba povestea!!
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia spune:

M-a impresionat foarte mult povestea! Ce frumos! Super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Povestea e tare dulce.
Astept si eu cu nerabdare primele sarutari de la micutii mei

Love you all...
THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_antoaneta spune:

mi-au dat lacrimile,la gandul ca si eu o cert pe andreea pt nimicuri..
este superba poveste... ce bine ar fi sa-mi amintesc de ea cand ma supara si fac..urat de tot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Puslamica mea de 1 an, Dragos, i-l striga doar pe tata (cu toate ca eu stau cu el 24 ore din 24), asa ca daca mi-ar spune si mie odata "mama" si m-ar pupa as fi cea mai fericita. ... Oricum sunt cea mai fericita pentru ca e al meu si e frumos ca un soare si stiu ca ma iubeste chiar daca nu stie cum sa imi arate asta. Dar, povestea e nemaipomenita, oare de ce ne insenineaza povestile pentru copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Daaa...asa e. A mea micutza a inceput de aseara sa-mi spuna mami.... adica ma-mi. Pana acuma spunea ma-ma...si vine in fuga sa ma pupe cand vin/plec la servici....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaD spune:

Superb
Oaana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

Irina, mi-au dat lacrimile. Tare frumoasa si emotionanta este povestea.
Eu am sa schimb putin lucrurile si cred ca am sa-i fac si eu un cadou asemanator lui...barbate-miu sa se foloseasca de el cand nu sunt eu pe faza.
Numai bine, Diana & Ecaterina

Nu dispera!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by diana12

Irina, mi-au dat lacrimile. Tare frumoasa si emotionanta este povestea.
Eu am sa schimb putin lucrurile si cred ca am sa-i fac si eu un cadou asemanator lui...barbate-miu sa se foloseasca de el cand nu sunt eu pe faza.
Numai bine, Diana & Ecaterina

Nu dispera!



Diana,te referi la o cutie tot cu pupici iMaginari?...sau cu ceva mai fierbinte?

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput