Reusiti sa le treziti interesul?

Reusiti sa le treziti interesul? | Autor: lu.more

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 10 ani. Pana in decembrie era asa de incantata de scoala, incat in vacanta numara zilele pana la reluarea cursurilor. Din ianuarie s-a schimbat. Brusc si aproape total.
Nu mai are chef, trebuie s-o imping de la spate sa mearga sa-si faca (macar) temele, iar daca inaine la ora 7 era in picioare, acum ar sta in pat pana la 10.
Parca nimic n-o mai intereseaza, tot ce face, face pentru ca "trebuie" si discursurile de genul "asta o sa-ti fie de folos mai tarziu" nu mai au nici un efect.
Inainte era mandra cand o lauda invatatoarea ca e prima din clasa, acum n-o mai afecteaza o nota mai mica. Daca fac greseala sa n-o iau cu vorba buna si sa ma enervez, pune botu', se inchide in ea, nu mai scot nimic de la ea!
Banuiesc ca prietenele ei incep sa o influenteze, pentru ca de multe ori cand ia o nota mai mica imi spune ca si prietenele ei au avut la fel...
Poate nu vrea sa fie diferita de ele? Desi eu i-am spus ca prietenele-i vor fi tot aceleasi, chiar daca ea lucreaza mai bine decat ele la scoala!
Voi va confruntati cu o probleme de genul asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Se pare ca fetita ta a ajuns la perioada de pubertate.
Asta e, nu ai cum lupta impotriva legii firii,insa poti sa te documentezi mult si tot nu e sigur ca vei putea ajunge la inima ei.
Totusi incearca sa ti-o faci "prietena", este foarte important sa poata avea incredere deplina in tine, defapt si tu in ea.
Incearca sa discuti cu ea cit mai mult si sa incerci sa intelegi cum a ajuns la aceasta situatie, este foarte important de stiut "cum s-a ajuns la aceasta situatie " pentru ca numai asa vei stii cum sa vorbesti cu ea si cum sa procedezi.



"Un sfirsit e un inceput..."

ella& com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Pai adevarul poate fi taman pe dos, ca prietenele citeodata nu-i sint tot prietene daca ea incepe sa ia note bune....
Daca tocmai prietenele cu standarde mici sint de vina?
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Lilach,nici vorba, fetita mea e departe de pubertate! E copil in tot ce face, n-are nici 10 ani, nu, nu e asta!
Se poate ca prietenele s-o influenteze, desi nici acolo "standardul" nu e mic. Anca ma obisnuise cu note de 9 si 10, iar acum mai vine cu cate-un 8 sau 7 (mai rar), in plus mi se parea cam obosita si fara chef, si asta m-a ingrijorat.
Am vorbit cu invatatoarea, care mi-a spus ca perioada ianuarie-februarie e mai dificila pentru copii (astenia de primavara, ca la noi e primavara acum). In plus programul la scoala e destul de incarcat, si-o sa fie si mai incarcat la anul, se pare, deci trebuie sa ma pregatesc ...
De vreo saptamana parca merge mai bine, e mai vioaie, si-a indreptat si notele, e mai increzatoare...
Intrebarea mea ramane valabila:
Voi reusiti sa le treziti interesul?
Eu nu voiam o discutie limitata la cazul meu, ci una generala, ca de la mamica la mamica de copil "intre 4 si 12 ani"!
Va astept!
Numai bine,
Lulu

Mergi la inceput