cum invatati poezii ?

cum invatati poezii ? | Autor: dori

Link direct la acest mesaj

Fata mea nu vrea sa spuna poezii, pentru ca se plictiseste sa repete aceleasi versuri !!! La gradinita la care merge ea copii fac multe lucruri, dar poezii nu invata. Si fiindca se apropie Craciunul si mai ales fiindca o sa mergem in Ro, m-am apucat eu sa-mi conving fata (vreo doua zile) sa invatam o poezie pentru Mos Craciun. Ea spune "da, da, vreau", dar cand am ales in sfarsit poezia si am vrut sa trecem la "treaba" imi spune "nu mai e nevoie sa invat ca stiu deja o poezie pentru Mos Craciun". Se uita repede prin camera, vede pe masa un desen cu fluturi si incepe sa "recite":

Ce frumosi sunt fluturii !
Oare cum zboara fluturii ?
Animalele daca sunt grele nu pot sa zboare,
Oare flutuii sunt grei ?
Ce frumosi sunt fluturii !

Si uite asa mi-a pierit orice chef sa o mai invat vreo poezie. Sunt sigura ca daca as pune-o sa o repete nu ar mai face-o, dar ar fi gata sa improvizeze altceva.
Voi cum procedati? Poate ma ajutati cu niste idei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Dori, ai o fetita cu imainatie, destept si inventiv. Ce-i mai trebuie poezii, cada ea insasi e o poezie. Mai bine pune-i sa asculte colinde sau poezii. Vei fi uimita cat de repede retin versurile si o vei auzi numai prin casa repetandu-le, daca ii plac, bineinteles. Pune casetele ca si cum ai vrea tu sa le asculti, nu special pentru ea, deoarece cred ca vei intampina iar un refuz. Fii linistita, cei mai multi copii asculta doar poeziile, putini le invata, chiar daca le plac.


Alina si Andruta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Dori,
Ymellda are dreptate: in primul rand ai o fetitza cu multa imaginatie !! in al doilea rand si eu zic ca, daca ii pui casete sa asculte, va prinde fara sa-si dea seama.
Fetitza mea a invatat multe poezii, pentru ca noi (de fapt, mai mult sotul meu) ii spunem seara la culcare 2-3-4 poezii, si tot repetandu-le, dupa ceva timp le-a invatat si ea. In timpul zilei ii pun casete cu cintecele si deja a invatat multe din ele.
Mult succes !

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

noi ne jucam de-a gradinita. Daria e educatoarea si eu copilu tolomac. Nu pricep si pace si ea ma ajuta sa invat. Si imi tot repeta pana imi intra in capu meu prost. cand a invatat copilu tembel poezia o stie si educatoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Ha, Ha, Ha Sumisa, ce draguta esti!!!
Buna metoda!!! Multumesc frumos!

Dori, eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci probleme. Fetita mea are 4 ani si face la fel ca si fetita ta. Tot timpul inventeaza cantece si poezii despre orice. Eu nu prea am fost in stare s-o invat cantece si ea de pe la aproape 3 ani(2 ani si ceva) incepuse sa-si compuna singura cantece(versuri si melodie) si sa le cante prin casa. Simtea coplilul nevoia sa cante.
Cand a fost la gradinita si la inceput cand nu intelegea nimic din limba olandeza, cand ceilalti terminau de cantat un cantec, imediat incepea ea unul de-al ei, repede ca sa nu le lase timp sa inceapa colegii ei alt cantec. Pe mine m-a amuzat teribil, dar mi-au dat si putin lacrimile poate putin de mila sau din prea multa grija, nu stiu.
Acum trage ea de mine s-o mai invat cate o poezie sau cantecel pe care eu le printez de aici de pe forum, dar nu prea am timp.
Am observat ca de cand are CD-ul cu cantecele pe care mi le-a trimis Cristina(multumesc mult Cristina)le-a invatat singura tot auzindu-le de mai multe ori si cantand si ea in acelasi timp.Este drept ca asa cum a spus o alta mamica ca mie mi s-a facut "spalare de creier" si toata ziua si noaptea in mintea mea este tot "Magarusul cel mic/ face o pozna pe zi/ IHA, I HA, I hA", dar asta este.
Metoda Sumisei mi se pare excelenta!!!!


Te pup si succes,
Camelia

Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:


Sunteti grozave si aveti cei mai deosebiti copii. De fapt, fiecare copil este deosebit si isi gaseste felul lui de a se exprima.
Imi aduc aminte ca atunci cand Andra avea vreo doua - trei luni am mers in vizita la cineva care avea un bebe de o seama cu a mea si Andra, cand a venit timpul sa doarma, a inceput sa mormaie, adica isi canta de somn usor. Cealalta mamica a ramas foarte surprinsa si mi-a spus ca baietelul ei nu-si canta, dar cand am intrebat-o, mi-a spus ca nici ea nu-i canta. Atunci, de unde sa invete copilul?
La mine cred ca vecinii isi pun dopuri in urechi cand imi incep eu repertoriul. Dar Andra nu stie ca eu sunt "afoana". Cel putin sotul meu asa o parere are.
Pupici, mai vorbim. Sa ne spui, dori, cum merg lucrurile.

Alina si Andruta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Eu zic ca nu sunt multi copii care sa poate sa improvizeze atit de mici si atit de usor. Si mai zic ca re imaginatie si poate are ceva inclinatii literare si, daca o fortezi sa invete ceea ce ea nu simte gresesti. Nu mult, nu putin, ci poate iremediabil caci o sa invete ca in viata nu conteaza talentul ci capacitatea de a reproduce ca un papagal niste versuri idioate. Las-o in pace , ba, daca poti stimuleaz-o sa mai spuna astfel de poezii si scrie-le intr-un caiet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Ca si Floare de Colt, cand am citit raspunsurile am spus ca este excelenta ideea Sumisei. Asa ca ieri ne-am apucat sa ne jucam de-a gradinita si concluzia fetei mele a fost "daca eu sunt educatoarea eu hotaresc ce facem astazi la gra, asa ca astazi o sa invatam sa il desenam pe Mos Craciun". Si asta a fost, dar mai incerc.

Corina m-am gandit si eu la ce ai spus tu, dar stii, fata mea este cam prea "rebela" pentru varsta ei. Sunt momente cand este minunata, dar majoritatea timpului ne certam ingrozitor pentru ca vrea sa faca totul "ca ea, si cum vrea ea". Asta este oricum alta poveste. Revenind, ma gandeam ca invatatul unei poezii este un inceput pentru a o mai disciplina putin. Sunt sigura ca am facut multe greseli cu ea pana acum, si probabil ca o sa fac si de acum incolo. Dar tare greu este sa gasesti pentru fiecare copil metoda potrivita.
Va sarut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Asa e Dori, ai vrea citeodata sa fie si ea ca toti ceilalti copii, sa spuna poezii, sa stea cuminte la locul ei , sa o placa Doamna educatoare, sa zica lumea "vaaaai ce fetita frumoasa si cuminte!", dar , pe de alta parte un copil cuminte devine plictisitor. Stiu ca e greu sa suporti toanele unui copil, sa-l indrumi astfel incit sa inteleaga singur ce e bine si ce e rau, stiu ca nu avem rabdarea necesara, ca uneori cind vedem opera de arta de pe peretii proaspat zugraviti sau mincarea aruncata pe covor iti vine sa strigi si sa spui ca ai vrea macar pentru 5 minute sa fie si copilul tau cuminte. Dar ce sa facem, asta e, nu e cuminte , nu ne asculta deloc, fac totul cum vor ei, iar culmea e ca atunci cind va fi mare tot tie o sa-ti strige ca n-ai stiut sa-i explici cum trebuia sa faca si ca oricum pentru tot ceea ce i se intimpla rau tu vei fi de vina si daca o vei disciplina si daca nu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Multumesc Coryna ! Ma simt mai bine dupa ce am citit cele scrise de tine.

Mergi la inceput